facebook

Liban 2020

„Szwajcaria Bliskiego Wschodu” Ojczyzna św. Charbela
TERMIN:
04.04. - 12.04.2020
CENA:
2100 PLN
580 USD

 


Opis pielgrzymki

 
Liban to jeden z najstarszych  Kościołów chrześcijańskich.  To tu bije serce religii założonej  przez Chrystusa.
 
72 razy wspomniany w Biblii, to muszla, w której zebrały się echa historii świata sięgającej czasów sprzed 6000 lat p.n.Ch. To kraj zielonych wybrzeży Morza Śródziemnego, zaśnieżonych szczytów Antylibanu, Doliny Beeka, Doliny Kadisz i wspaniałych pozostałości miasta Baalbek, Sydonu, Tyru i Trypolisu. Liban to losy Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Krzyżowców, Turków i Francuzów. Wszyscy oni zostawili tu swój ślad. To także ziemia Polaków: polscy uchodźcy, „tułacze dzieci” Hanki Ordonówny, to Juliusz Słowacki, o. Ryłło, Rzewuski, książę Radziwiłł i inni.
 
 
To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa. Ta ziemia pamięta, jak mówi legenda, kroki Adama, który po wygnaniu z Raju, osiadł właśnie tu w Libanie. To tu sam Bóg, jak mówi kolejna legenda, zszedł na ziemię i zasadził swoimi rękoma cedry na cudnej libańskiej ziemi.
To ziemia świętych maronitów: Św. Charbela, Św. Rafki i Św. Antoniego Egipskiego, którzy z nieba patrzą na świat i idą ludziom z pomocą.
 
                                        NOWOŚĆ - TRIPOLIS
 
 

Program pielgrzymki

Warszawa – Bejrut – Annaya (Św. Charbel) – Jrebta (Św. Rafka) – Cedry – Bacharre – Kozhaya – Dolina Kadisz – Byblos – Ghazir – Harrisa – Grota Jeita – Beiteddine – Deir El Kamar – Baalbek – Anjar – Ksara – Sidon – Tyr – Maghdouche

 

NOWOŚĆ – TRIPOLIS

                      pielgrzymka, a także wyprawa historyczna

                                          „Śladami Polaków” 

                                                                  

1. Dzień: 

– spotkanie uczestników z organizatorem na lotnisku Okęcie Warszawa na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu do Bejrutu, sektor „ D”

- odprawa bagażowo – paszportowa 

- godz. 22:30 odlot samolotu do Bejrutu, lot bezposredni PLL LOT 

2. Dzień: 

– godz. 02:55 planowany przylot do Bejrutu czasu miejscowego, transfer grupy do miejsca zakwaterowania w Byblos (1) i odpoczynek

– zakwaterowanie w hotelu ***w pokojach 2 – 3 osobowych zgodnie z ofertą

– śniadanie, wyjazd w kierunku Annaja. Oddalone od Byblos 15 km. Jest to małe sanktuarium poświęcone wielkiemu maronickiemu zakonnikowi Św. Charbelowi. Nim jednak się stało miejscem kultu Świętego, był to monastyr  pod wezwaniem Świętego Marona. Wewnątrz monastyru pielgrzymi spotykają się z relikwiami Świętego i jego miejscem ostatniego spoczynku. Obok monastyru znajduje się zbudowany nowy kościół czekający na tysiące pielgrzymów z całego świata. Kilkaset metrów powyżej monastyru znajduje się samotnia św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia.

– przejazd w kierunku Jaabata. Znajduje się tu sanktuarium poświęcone św. Rafce. Uwaga!! Dla wszystkich osób, które pragną spędzić czas przede wszystkim u  Św. Charbela, jest możliwość pozostania w sanktuarium po rezygnacji z wyjazdu do sanktuarium Św. Rafki. Te osoby zostaną odebrane w drodze powrotnej. Podobnie następnego dnia mogą zrezygnować z programu i przebywać w sanktuarium św. Charbela.

– powrót do hotelu, kolacja

- nocleg w Byblos (2)

3. Dzień:

– śniadanie, następnie wyjazd w kierunku: Dolina Kadisz

-  wizyta w miejscu urodzenia Św. Charbela. Skromy domek w Beka Kafra zamieniony w kaplicę oraz źródełko, które nigdy nie wysycha, przypominają o Świętym i jego dzieciństwie

– przejazd przez miasteczko Baszarra, w którym urodził się słynny libański poeta, Khalil Gebran, autor „Proroka”, dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Po drodze wyciągi narciarskie, PENSJONATY, miejscowości turystyczne (Zahle), a także szkółki młodych cedrów”. 375 cedrów ma ponad 1000 lat, sięgają 35 m wysokości a obwód ich wynosi ok. 12–14 metrów.

Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Doceniła je Królowa Wiktoria, tworząc teren ochronny w 1876 roku na terenie o pow. 102 ha. Pierwszym jednak, który wprowadził prawo ochrony cedrów, był cesarz rzymski Hadrian

– Kozahya to miejsce położone na wysokości 1000 m.n.p.m. Znajduje się tu klasztor niedostępny dla ludzi. Jest tu ponad 300 samotni wykutych w skale oraz 5 głównych monastyrów. Główny monastyr jest pod wezwaniem św. Antoniego Egipskiego, patrona wszystkich ludzi obłąkanych i ludzi z problemami psychicznymi oraz słabościami nerwicowymi. W klasztorze znajduje się też pierwsza drukarnia sprowadzona na Bliski Wschód z Edynburga.

– powrót do hotelu ok. 1 h – kolacja

-  nocleg Byblos (3)

4. Dzień:

– śniadanie, w programie: Byblos, Ghazir, grota Jeita, Harissa

– spacer po  Byblos ( spacer może być przeniesiony na porę wieczorową, kiedy podświetlone miasto i port nabierają wyjatkowego uroku): miasto zbudowane przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tys. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. 

– Ghazir, niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m.n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250-letnia historia. Miejsce krótkiego pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej

– Grota Jeita znajduje się 18 km na północ od Bejrutu, w dolinie Psiej Rzeki (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną). Po drodze znajduje się  Rzeka Psa , gdzie w skałach zostały wykute wizytówki kolejnych władców i zdobywców tych terenów- czasami przy słabym ruchu możn zobaczyc te tablice z okien autobusu. Dziewiętnaście tablic upamiętniających prawie całą historię zdobywców. Pierwsza tablica –  wykuta na polecenie Ramzesa II w XIII w. p.n.e. Kolejne tablice zostały wykute przez: Asyryjczyków, Babilończyków, Turków, Anglików, Francuzów. Ostatnia inskrypcja została zamieszczona w tym miejscu przez samych Libańczyków w 1946 roku. 

Grota Jeita jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści, płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki, wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody

– Harissa to miejsce oddalone od Bejrutu o 20 km w kierunku gór. Z wysokości linii brzegowej widać wspaniale zawieszone na skraju Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, patronki tego kraju. 

– powrót do hotelu, kolacja

- nocleg w Byblos (4)

5. Dzień:

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. 

- dla chętnych możliwość wyjazdu do Św. Charbela ( transport dodatkowo płatny. Chętni pozostają  u św. Charbela do ok godz. 14:00- 15:00, a następnie zorganizowanym transportem udają się bezpośrednio do hotelu w Bejrucie).

- pozostali uczestnicy jadą do Tripos, a po zwiedzeniu miasta jadą bezpośrednio do Bejrutu

 - zakwaterowanie, kolacja, nocleg w Bejrucie ( 5)

6. Dzień:

– śniadanie, a następnie w programie: Bejrut: Down Town, Deir el Qamar, Beiteddine

-  spacer po odnowionym Down Town (Starym Mieście), zobaczymy m.in. centrum handlowo bankowe, pozostałości kościoła św. Ludwika, Mały Seraj i Duży Seraj, pozostałości z okresu rzymskiego, teatr, wieże zegarowe, Pałac Prezydencki, Parlament, kolumny Justyniana, Meczet Hariri i mauzoleum premiera Hariri, i wiele innych ciekawostek. Następnie udamy się do Muzeum Narodowego- czas pobytu w muzeum ok 1h 

–  Beiteddin jest oddalone o 17 km od Bejrutu. Przejeżdżamy przez dawne wioski osmańskie, których mieszkańcy zajmowali się w tamtych czasach hodowlą jedwabników. Mijamy tereny zamieszkałe przez Druzów. Pałac w Beiteddin zbudowany w XIX w. przez emira Baszira II charakterem przypomina baśniowe pałace orientu ozdobione wieloma fontannami i cudnymi mozaikami. Kompleks pałacowy zbudowany był przez syryjskich rzemieślników. Po upadku rządów Turcji Osmańskiej pałac był siedzibą francuskiego rządu mandatowego.

 – Deir el Qamar, stare kamienne miasteczko oddalone od Bejrutu 25 km, które w okresie XVI– XVIII w. pełniło rolę siedziby emirów – władców autonomicznych regionu. Do naszych czasów dotrwały różne budowle, m.in. meczet emira Fahr ed–Dina z 1493r., pałac emira  oraz chan – miejsce przeznaczone dla kupców, a także kościół Maryi Panny powstały ok. 450 roku (wielokrotnie przebudowywany, miejsce dawnej bogini Asztarte). Ważnym kościołem jest też kościół z 1901 r. pod wezwaniem „Pani Nieba”. – na koniec dnia Corniche – tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu, gdzie odbywa się porą wieczorową całe życie rodzinne i towarzyskie.

– powrót do hotelu

– kolacja

- nocleg w Bejrucie (6)

7. Dzień:

– śniadanie

- przejazd w kierunku Baalbek 

– Dolina Bekaa to żyzna ziemia, bogata w wodę znajdująca się między Górami Libanu i Antylibanu. Dolina znana z pozostałości antycznych ruin i bogatej historii. 

– przejazd w kierunku Ksara, wioski położonej na wysokości 1600 m.n.p.m, doskonale usytuowanej.  Już w okresie Rzymian uprawiano tu winnice i produkowano wino. Odpowiednia ilość słońca, wilgotność oraz specyficzne warunki powodują, że wina są wspaniałe zarówno te słodkie jak i wytrawne.  Możliwość skosztowania poszczególnych gatunków, a także ich zakupu. 

– Baalbek, zbudowany z okolicznych kamieni, tylko granit transportowano z Egiptu. Znany przede wszystkim ze znakomicie zachowanej świątyni Bachusa. Baalbek sięga swoimi początkami aż do okresu kananejskiego. Była tu świątynia poświęcona fenickiemu bogu Baalowi, stad nazwa miasta. W okresie greckim nazywano miasto Heliopolis. Bizantyjczycy zbudowali tu kościoły, Arabowie otoczyli murem, a Saladyn zbudował potężny meczet. Wjeżdżając do Baalbek, przejeżdżamy koło złoconego meczetu irańskiego, a przed wejściem na teren starego miasta mijamy świątynię Wenus. Baalbek, to jedyne miejsce z tak doskonale zachowanymi świątyniami, w szczególności świątynią Bachusa. Opieka UNESCO

– powrót do hotelu

– kolacja

- nocleg w Bejrucie (7)

8. Dzień:

– śniadanie, wyjazd w kierunkuTyru, Sydon, Moghdouche 

– Tyr (znaczy Góra), oddalony od Bejrutu ok. 80 km, świadek 12 cywilizacji, założone na kliku skalistych wzgórzach. Miasto znane przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Fenicjanie z Tyru byli znani z zakładania w ówczesnym świecie geograficznym z zakładania kolonii.. Bogacili się dzięki sprzedaży purpury– kolor władzy i bogactwa. Tyr to miasto najwcześniej schrystianizowane. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Miasto było siedzibą 16 diecezji. Okres Krzyżowców, to okres powolnego upadku. Obecnie miasto otoczone jest palestyńskim osiedlami. Opieka UNESCO

 – Sydon, to współcześnie 8 km piaszczystych plaży odgrodzonych od drogi palestyńskim osiedlami. W historii to fenicki ośrodek handlowy. Nazwa miasta pochodzi o biblijnego wnuka Noego – Saida. Z Sydonu św. Paweł wypływa w podróż do Rzymu. Sydon to przede wszystkim produkcja szkła, purpury, szkoła prawnicza i inne szkoły, a przede wszystkim początki alfabetu. 

 – Maghdouche - mała wioska położona o ok. 20 km od Sydonu. Znana z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego, jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół.

– powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Bejrucie (8)

9. Dzień:

- ok.godz.01:00 transfer na lotnisko

- godz. 03:50 planowan y odlot samolotu do Warszawy PLL LOT

- godz. 06:30 planowany przylot do Warszawy 

Zdjęcia

Zapisy

                                Cena:  2 100 PLN +  580 USD

       

Cena zawiera:

-  przelot samolotem na trasie Warszawa- Bejrut –Warszawa, przelot bezposredni PLL LOT 

- zakwaterowanie w hotelu 3 *** w Byblos, lokalny standard pokoje 2-3 osobowe

- zakwaterowanie w hotelu 3*** w Bejrucie w centrum miasta, standard lokalny, pokoje 2/3 osobowe

-  lokalne środki transportu zgodnie z programem

- śniadania (w cenie standardowe napoje, kawa, herbata, woda)

-  obiady lub kolacje 

-  transfery na całej trasie zgodnie z programem

-  zwiedzanie zgodnie z programem

-  opieka polskiego pilota na całej trasie + opieka duchowa (wspólne modlitwy, Msze Święte)

-  podstawowy pakiet ubezpieczeniowy (KL + NW)

- składka na Fundusz Gwarancyjny 13 pln

-

Cena nie zawiera:

- 180 USD, płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie do Libanu, realizacja programu

-  wydatki własne

- dojazd na wyznaczone lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska.

-  dodatkowe ubezpieczenie z tyt. chorób przewlekłych

-  dopłaty do pokoju jednoosobowego na życzenie uczestnika 250 USD 

-  wycieczek i atrakcji nie objętych programem np. „ libańska biesiada „ ok 25-30 USD od osoby

- zwyczajowych napiwków dla kierowcy i lokalnego przewodnika

UWAGA !!!

            Godziny lotów i kolejność zwiedzania mogą ulec zmianie

w paszporcie nie może znajdować się stempel izraelski!!!

 

Kontakt:                   tel:          (+48) 887 403 330

                                               (+48) 575 441 143

                                   mail:    pielgrzymkibm@gmail.com

                                   www:  www.pielgrzymki.klaretyni.pl

                                   adres:   al. Boh. Warszawy 15/16

                                               70-370 Szczecin, I piętro pok. 114

                                                         GT 26/2019

Wpłaty należy dokonywać na konto ALIORBANK

PLN    98 2490 0005 0000 4530 5536 6985

USD   76 2490 0005 0000 4600 7523 7690

Kod SWIFT: ALBPPLPW

 

 

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe