facebook

Syberia - Bajkał 2019

POLACY NA SYBERII – WIARA I PRZETRWANIE
TERMIN:
20.08.2019 - 30.08.2019
CENA:
ok. 5150 zł
1380 $

 


Opis pielgrzymki

Krwawa historia, która naznaczyła tę ziemię oraz srogie zimowe warunki sprawiły, że Syberia długo nie cieszyła się dobrą sławą. Ta niezwykła, mroźna kraina jest jednak jednym z najciekawszych zakątków na naszym globie. Syberia rozciąga się na przestrzeni tysięcy kilometrów, kilku stref czasowych i klimatycznych. Ciekawostką jest też fakt, że ta rozległa kraina ma najmniejszą gęstość zaludnienia. Osady ludzkie usytuowane są przede wszystkim na południu Syberii – w wielkich miastach i wzdłuż największych rzek.

 

                Zapraszamy na fotorelację z 2016 roku na facebooku oraz do galerii!

Program pielgrzymki

POLACY NA SYBERII – WIARA I PRZETRWANIE 

           BARDZO BOGATY PROGRAM!

Irkuck- Talsy- Listwianka- Kolej Okołobajkalska- polska wiś Wierszyna- Ułan – Ude (Republika Buriatii)- Tarbagatai- Bajkał- Wyspa Olchon- Wioska Chuzyr-Przylądek Khoboi- Irkuck

 

                                       Planowany  termin: 20.08.2019 – 30.08.2019 

 

1. Dzień: 20.08.2019 

- spotkanie z pielgrzymami na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie, sektor „C” na dwie godziny przed odlotem samolotu

- odprawa paszportowo- bagażowa - godz. 12:40 odlot samolotu do Irkucka z międzylądowaniem w Moskwie

2. Dzień: 21.08.2019

- godz. 04:00 przylot samolotu do Irkucka, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, transfer do hotelu

- zakwaterowanie ,odpoczynek - godz. 09:00 śniadanie

- godz. 10:00 zwiedzanie miasta Irkuck: nawiedzimy Kościół Katolicki z 1881 roku, Sobór Objawienia Pańskiego z 1725 roku, Plac Kirowa, a także zwiedzimy słynną ”Dzielnicę 130”, gdzie znajduje się historyczna zabudowa.

- godz. 13:00 obiad w lokalnej restauracji.

IRKUCK - założony w 1686 r., stolica guberni obejmującej całą Syberię Wschodnią. W roku 1898 została doprowadzona do Irkucka Kolej Transsyberyjska. Zostali tu zesłani liczni Polacy, w szczególności po okresie powstania w 1863 r.. Zesłani Polacy mieli wielki wpływ na rozwój miasta. Specyfika architektury Irkucka to: jedno-dwupiętrowe budynki, drewno jako podstawowy budulec, bogata snycerka. Szybko rozwijające się miasto przypominało europejskie ówczesne metropolie.

- godz. 14:30 zwiedzanie Muzeum Dekabrystów

- powrót do hotelu ok. godz. 18:30

- nocleg w IRKUCKU (1)

3. Dzień: 22.08.2019

- śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd w kierunku Listwianki oddalonej o ok. 70 km od Irkucka.

LISTWIANKA to urokliwa piękna wieś usadowiona w miejscu, gdzie rzeka Angara wypływa z jeziora Bajkał. Szerokość rzeki w tym miejscu wynosi 1,1 km. Znajduje się tu jedyny w Rosji Instytut Limnologiczny podległy Rosyjskiej Akademii Nauk.

- w drodze do Listwianki odwiedzimy Muzeum Architektury Drewnianej na wolnym powietrzu w Tałcy. Znajdują się tu najstarsze zabytki architektury i kultury ludów przybajkalskich. Wśród zabytkowych obiektów zwraca uwagę kaplica, cerkiew i młyn wodny.

- Po przyjeździe do wioski zatrzymamy się na platformie widokowej, skąd roztacza się wspaniały widok na znaną „ Skałę Szamana”.

- godz. 13:00 obiad w miejscowej restauracji (możliwość posmakowania ryb z jeziora Bajkał)

- zwiedzanie Muzeum Bajkału, w którym poznamy historię jeziora, zobaczymy wiele endemicznych gatunków ryb, a także zapoznamy się z bajkalskimi fokami

Msza Święta w kościele Katolickim św. Mikołaja (Dom Polski)

- zakupy na miejscowym bazarze rybnym, możliwość zakupienia miejscowych wyrobów rzemieślniczych oraz innych lokalnych pamiątek

- zakwaterowanie w hotelu

- nocleg w Listwiance (2)

4. Dzień: 23.08.2019

- śniadanie, przejazd w kierunku przystani, przepłynięcie promem do wioski Bajkał (ok 20 min), a następnie rozpoczęcie wielogodzinnej przejażdżki fragmentem słynnej Kolei Okołobajkalskiej.

- obiad w pociągu (suchy prowiant, lub ciepły posiłek w zależności od sytuacji na miejscu)

- w trakcie przejazdu koleją będziemy zatrzymywać się na wielu postojach, oglądając stare tunele, fragmenty dawnej kolei, stare domostwa, wspaniałe widoki jeziora Bajkał, będziemy podziwiać także bogatą przyrodę nadbajkala.

- porą wieczorową zakończenie wycieczki w miejscowości Studnianka,  transfer do Irkucka

- zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Irkucku (3)

5. Dzień: 24.08.2019

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu

- godz. 10:00 wyjazd mini-wanami 9-10 osób do polskiej wioski Werszyna (przejazd ok 150 km), po przyjeździe Msza Święta w kościele, a następnie spotkanie z polskim księdzem, który opowie nam historię wioski i tutejszych Polaków

- 13:30 wspólny obiad z potomkami naszych rodaków (dania polskie palce lizać), po obiedzie krótka wizyta na miejscowym cmentarzu

Wieś Werszyna została założona w roku 1910 przez dobrowolnych (za chlebem) emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego. Mieszkało tu ok. 300 rodzin wraz z rodzinami rosyjskimi i buriackimi. Do chwili obecnej niewiele osób mówi po polsku. W wiosce działa wiejska szkoła, kościółek.

- następnie ok. godz. 18:00 powrót do Irkucka, czas wolny na zakupy a także na posiłek w restauracji (w ramach wolnego czasu i we własnym zakresie).

- transfer na dworzec kolejowy: 20:00 odjazd pociągu (wagony 2 klasy) do UŁAN UDE

- nocleg w pociągu (4),przedziały 4- osobowe, w pociągu nie ma wagonu restauracyjnego, należy zaopatrzyć się w prowiant, jest natomiast słynny „kipiatok”, czyli wrzątek do zaparzania kawy, herbaty, zupek w proszku).

6. Dzień: 25. 08.08.2019

- 05:51 przyjazd pociągu do UŁAN UDE, spotkanie z przewodnikiem lokalnym na dworcu, transfer do hotelu

- śniadanie w hotelu, a następnie zwiedzanie Ułan Ude: zobaczymy centrum miasta, stare uliczki, pomniki znanych postaci

- obiad w lokalnej restauracji buriackiej - następnie wizyta w buriackim kompleksie etnograficznym Atsagat, gdzie zapoznamy się z dniem codziennym Buriatów, zobaczymy ich domy - jurty, zapoznamy się z wierzeniami i medycyną buriacką. Możliwość przejażdżki konnej za dodatkową opłatą. Relaks na łonie natury ze stepami w tle.

- zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Ułan Ude (5)

Ułan Ude dawniej nazywane Wiechnieudinsk była stolicą Republiki Buriackiej, ważnym węzłem kolejowym, ośrodkiem przemysłowym. Miasto zostało założone w 1666 r. jako zimowa siedziba rosyjskich kozaków. Leżało na trasie szlaków handlowych z Chin i Mongolii do Rosji i Europy. Jest to również centrum kulturalne regionu. Republika Buriacka jest autonomiczną republiką w składzie Federacji Rosyjskiej. Do Rosji została włączona w roku 1703 na mocy układu z carem Piotrem I. Buriaci to naród dumny, pamiętający o swojej tożsamości i bogatych tradycjach.

7. Dzień: 26.08.2019

- śniadanie,  przejazd do Tarbagatai – wioski staroobrzędowców. 

- ok. 14:30 przyjazd do wioski, wizyta w miejscowym kościele, muzeum, spacer po głównej ulicy, aby podziwiać charakterystyczne drewniane domy staroobrzędowców.

- degustacja tradycyjnych dań staroobrzędowców (lunch), pokaz folklorystyczny- możliwość uczestnictwa w ceremonii ślubnej

- powrót do Ułan Ude ok godz. 20:00, a następnie transfer na dworzec kolejowy - nocleg w pociągu (6)

8. Dzień: 27.08.2019

- 07:30 przyjazd pociągu do Irkucka,śniadanie, następnie przejazd autobusem ok 250 km do wioski Sakhurte, przepłynięcie promem na wyspę Olchon (15 min). Na wyspie Olchon przesiadamy się do rosyjskich „łazików” (9 - osobowe samochody z napędem 4x4, doskonałe na najgorsze bezdroża)

- ok. godz. 13:00 przyjazd do wioski Chużyr, gdzie będziemy zakwaterowani

- czas wolny: spacer brzegiem Bajkału, spacer do słynnej Skały Szamana, zakupy w centrum handlowym - kolacja w lokalnej restauracji, nocleg na wyspie Olchon (7)

Wyspa Olchon - jest największą wyspą Bajkału 742 km2, położona w środkowej części jeziora. Od lądu oddziela ją cieśnina, tzw. Małe Morze. Wyspa uznawana jest przez różnych szamanów za jeden z pięciu biegunów siły duchowej. Zamieszkiwana jest przez Buriatów, w ich języku wyspa Olchon oznacza „słabo zalesione miejsce”. Niedaleko wyspy Olchon znajduje się największa głębia jeziora 1642 m.

9. Dzień: 28.08.2019

- śniadanie, a po śniadaniu wyjazd o godz. 10:00 na całodzienna wycieczkę po wyspie. Odwiedzimy Przylądek Choboj - najbardziej na północ wysunięty punkt wyspy Olchon, przejedziemy przez Charancy, Pieszczanaja, gdzie znajdują się pozostałości stalinowskiego łagru. Na trasie naszej wyprawy zatrzymamy się na olchońskim cmentarzu, gdzie został pochowany Pawlik – Polak, który trafił na Olchon jako zesłaniec prawdopodobnie w okresie II wojny. Pawlik ciągle żyje w pamięci ludności miejscowej jako barczysty, milczący, samotny mężczyzna, mieszkający w lepiance, żyjący skromnie z rybołówstwa.

- piknik na trawie: zupa z ryby ucha + dodatki przygotowane przez naszych kierowców łazików (wspaniała!!!)

- kolacja i nocleg na wyspie Olchon (8)

10. Dzień: 29.08.2019

- śniadanie, a następnie przejazd łazikami do promu ok. 50 km, przeprawa promem do wioski Sakhurte, przejazd autobusem do Irkucka (250 km)

- przyjazd ok. godz. 16:00, zakwaterowanie, wizyta w Katedrze, spotkanie z Klaretynami, pracującymi na Syberii.

kolacja w hotelu, nocleg w Irkucku (9)

11. Dzień 30.08.208

- śniadanie, wykwaterowanie - godz. 09:30 transfer na lotnisko

- godz. 13:10 odlot samolotu do Moskwy

- godz. 19:10 przylot samolotu do Warszawy

Uwaga!!!!!

 1. W związku z tym, iż w programie wykorzystywane są połączenia, na których ewentualne zmiany w rozkładzie nie mamy wpływu, organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu dostosowując go do zmian lokalnych przewoźników.
 2. W związku z obowiązkiem otrzymania wiz FR oraz dokumentami z tym związanymi, prosimy o wcześniejsze podejmowanie decycji dotyczącej chęci uczestniczenia w wyprawie, najpóżniej na 1 miesiąc przed planowanym terminem imprezy.

                        

Zapisy

                                           CENA :  1380 USD +  5.150 PLN    

Cena zwiera: 

- przelot samolotem na trasie Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa

- transfery zgodnie z programem

- lokalne środki transportu zgodnie z programem 

- zakwaterowanie w hotelach ***, pokoje 2,3 osobowe, standar lokalny

- śniadania + dodatkowe posiłki zgodnie z programem

- zwiedzanie zgodnie z programem

- opiekę polskiego pilota na całej trasie 

- opiekę duchową, Masz Święta/ wspólna modlitwa ( uczestnictwo we wspólnych modlitwach oraz w Mszy Świętej nie jest obowiązkowe)

- koszty związane z wizą: wypisanie wniosku wizowego, opłata za wizę ( klient przesyła na podany przez organizatora adres paszport wraz z niezbędnymi załącznikami POCZTEXEM na własny koszt. Organizator odsyła zawizowany paszport POCZTEXEM na podany adres przez uczestnika i pokrywa koszty przesyłki)

-  ubezpieczenie: wysokość sumy ubezpieczenia zgodnia  z wymogami na terenie FR

Cena nie obejmuje: 

170 USD płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie do Rosji. Realizacja programu na miejscu, wstępy, lokalni przewodnicy, bilety kolejowe

- napoi do posiłków poza standardowo przewidzianymi do śniadania 

- dopłaty do pokoju jednoosobowego na życzenie uczestnika

- wycieczek nie objetych programem

- wydatków własnych

- dojazdu na wskazane lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska 

- dodatkowego ubezpieczenia z tytułu chorób przewlekłych

- zwyczajowych napiwków

 

             Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

                        al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                              NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                                tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                                 e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                         www.pielgrzymki.klartyni.pl

 

       Informacje o dokumentach i danych potrzebnych, aby otrzymać wizę do Federacji Rosyjskiej

 1. ważny paszport co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju tj. ważności otrzymanej wizy do do Rosji, w paszporcie muszą być obowiązkowo co najmniej dwie strony czyste (obok siebie) 
 1. jedna fotografia spełniająca następujące wymagania:

- rozmiar 3,5 x 4,5 (jak do paszportu)

- wydrukowane na papierze wysokiej jakości na białym tle

- nie starsze niż 6 miesięcy i umożliwiające identyfikację osoby aplikującej

- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii

- przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy, patrząc na wprost, z zamkniętymi ustami

- twarz nie może być przesłonięta włosami (Fotograf powinien wiedzieć jak zrobić zdjęcie)

3. kserokopia paszportu dobrej jakości-pierwsza strona ze zdjęciem i danymi

Do wypełnienia wniosku wizowego sposobem elektronicznym, potrzebne są następujące dane:

 1. nazwisko jak w paszporcie
 2. imię lub imiona jak w paszporcie 
 3. inne nazwisko- jeśli było
 4. data urodzenia
 5. miejsce urodzenia
 6. czy urodziliście się na terenie Federacji Rosji?
 7. numer i seria paszportu
 8. data wydania
 9. data wżności
 10. przez kogo wydany
 11. czy byliście wczesniej w Rosji?
 12. podać możliwie dokładną datę pobytu
 13. dokładny adres zamieszkania
 14. dokładny adres do korespondencji
 15. numer telefonu
 16. e-mail
 17. czy jesteś zawodowo czynny
 18. nazwa firmy zatrudniającej
 19. funkcja
 20. adres zakładu pracy
 21. numer telefonu do zakładu pracy
 22. e-mail do zakładu pracy
 23. czy macie jakieś kontakty w Rosji: znajomi, rodzina

Na podstawie uzyskanych danych zostaną wypełnione wnioski wizowe drogą elektroniczną i wysłane na Państwa adres pocztą lub drogą elektroniczną. Po otrzymaniu należy wnioski podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem oraz opatrzyć datą. Do wniosku należy dołaczyć:

- paszport

- 1 zdjęcie

- podpisane oświadczenie dotyczące odesłania paszport

- podpisane upoważnienie do składania wniosku wizowego w Państwa imieniu

- podpisane oświadczenie RODO

Po otrzymaniu kompletu dokumentów, należy je odesłać niezwłocznie (max. do 5 dni) na wskazany adres. 

Dokumenty potrzebne do wizy wraz z ważnym paszportem wymagane są na ok. 6-4 tygodni przed data rozpoczęcia imprezy.

 

                               Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

            al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                        NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                              tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                              e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                    www.pielgrzymki.klartyni.pl

                        

 

 

                        

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe