facebook

Syberia - Bajkał 2019

POLACY NA SYBERII – WIARA I PRZETRWANIE
TERMIN:
20.08.2019 - 30.08.2019
CENA:
5150 PLN
1380 USD

 


Opis pielgrzymki

Krwawa historia, która naznaczyła tę ziemię oraz srogie zimowe warunki sprawiły, że Syberia długo nie cieszyła się dobrą sławą. Ta niezwykła, mroźna kraina jest jednak jednym z najciekawszych zakątków na naszym globie. Syberia rozciąga się na przestrzeni tysięcy kilometrów, kilku stref czasowych i klimatycznych. Ciekawostką jest też fakt, że ta rozległa kraina ma najmniejszą gęstość zaludnienia. Osady ludzkie usytuowane są przede wszystkim na południu Syberii – w wielkich miastach i wzdłuż największych rzek.

 

                Zapraszamy na fotorelację z 2016 roku na facebooku oraz do galerii!

Program pielgrzymki

POLACY NA SYBERII – WIARA I PRZETRWANIE 

           BARDZO BOGATY PROGRAM!

Irkuck- Talsy- Listwianka- Kolej Okołobajkalska- polska wiś Wierszyna- Ułan – Ude (Republika Buriatii)- Tarbagatai- Bajkał- Wyspa Olchon- Wioska Chuzyr-Przylądek Khoboi- Irkuck

 

                                       Planowany  termin: 20.08.2019 – 30.08.2019 

 

1. Dzień: 20.08.2019 

- spotkanie z pielgrzymami na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie, sektor „C” na dwie godziny przed odlotem samolotu

- odprawa paszportowo- bagażowa - godz. 12:40 odlot samolotu do Irkucka z międzylądowaniem w Moskwie

2. Dzień: 21.08.2019

- godz. 04:00 przylot samolotu do Irkucka, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, transfer do hotelu

- zakwaterowanie ,odpoczynek - godz. 09:00 śniadanie

- godz. 10:00 zwiedzanie miasta Irkuck: nawiedzimy Kościół Katolicki z 1881 roku, Sobór Objawienia Pańskiego z 1725 roku, Plac Kirowa, a także zwiedzimy słynną ”Dzielnicę 130”, gdzie znajduje się historyczna zabudowa.

- godz. 13:00 obiad w lokalnej restauracji.

IRKUCK - założony w 1686 r., stolica guberni obejmującej całą Syberię Wschodnią. W roku 1898 została doprowadzona do Irkucka Kolej Transsyberyjska. Zostali tu zesłani liczni Polacy, w szczególności po okresie powstania w 1863 r.. Zesłani Polacy mieli wielki wpływ na rozwój miasta. Specyfika architektury Irkucka to: jedno-dwupiętrowe budynki, drewno jako podstawowy budulec, bogata snycerka. Szybko rozwijające się miasto przypominało europejskie ówczesne metropolie.

- godz. 14:30 zwiedzanie Muzeum Dekabrystów

- powrót do hotelu ok. godz. 18:30

- nocleg w IRKUCKU (1)

3. Dzień: 22.08.2019

- śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd w kierunku Listwianki oddalonej o ok. 70 km od Irkucka.

LISTWIANKA to urokliwa piękna wieś usadowiona w miejscu, gdzie rzeka Angara wypływa z jeziora Bajkał. Szerokość rzeki w tym miejscu wynosi 1,1 km. Znajduje się tu jedyny w Rosji Instytut Limnologiczny podległy Rosyjskiej Akademii Nauk.

- w drodze do Listwianki odwiedzimy Muzeum Architektury Drewnianej na wolnym powietrzu w Tałcy. Znajdują się tu najstarsze zabytki architektury i kultury ludów przybajkalskich. Wśród zabytkowych obiektów zwraca uwagę kaplica, cerkiew i młyn wodny.

- Po przyjeździe do wioski zatrzymamy się na platformie widokowej, skąd roztacza się wspaniały widok na znaną „ Skałę Szamana”.

- godz. 13:00 obiad w miejscowej restauracji (możliwość posmakowania ryb z jeziora Bajkał)

- zwiedzanie Muzeum Bajkału, w którym poznamy historię jeziora, zobaczymy wiele endemicznych gatunków ryb, a także zapoznamy się z bajkalskimi fokami

Msza Święta w kościele Katolickim św. Mikołaja (Dom Polski)

- zakupy na miejscowym bazarze rybnym, możliwość zakupienia miejscowych wyrobów rzemieślniczych oraz innych lokalnych pamiątek

- zakwaterowanie w hotelu

- nocleg w Listwiance (2)

4. Dzień: 23.08.2019

- śniadanie, przejazd w kierunku przystani, przepłynięcie promem do wioski Bajkał (ok 20 min), a następnie rozpoczęcie wielogodzinnej przejażdżki fragmentem słynnej Kolei Okołobajkalskiej.

- obiad w pociągu (suchy prowiant, lub ciepły posiłek w zależności od sytuacji na miejscu)

- w trakcie przejazdu koleją będziemy zatrzymywać się na wielu postojach, oglądając stare tunele, fragmenty dawnej kolei, stare domostwa, wspaniałe widoki jeziora Bajkał, będziemy podziwiać także bogatą przyrodę nadbajkala.

- porą wieczorową zakończenie wycieczki w miejscowości Studnianka,  transfer do Irkucka

- zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Irkucku (3)

5. Dzień: 24.08.2019

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu

- godz. 10:00 wyjazd mini-wanami 9-10 osób do polskiej wioski Werszyna (przejazd ok 150 km), po przyjeździe Msza Święta w kościele, a następnie spotkanie z polskim księdzem, który opowie nam historię wioski i tutejszych Polaków

- 13:30 wspólny obiad z potomkami naszych rodaków (dania polskie palce lizać), po obiedzie krótka wizyta na miejscowym cmentarzu

Wieś Werszyna została założona w roku 1910 przez dobrowolnych (za chlebem) emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego. Mieszkało tu ok. 300 rodzin wraz z rodzinami rosyjskimi i buriackimi. Do chwili obecnej niewiele osób mówi po polsku. W wiosce działa wiejska szkoła, kościółek.

- następnie ok. godz. 18:00 powrót do Irkucka, czas wolny na zakupy a także na posiłek w restauracji (w ramach wolnego czasu i we własnym zakresie).

- transfer na dworzec kolejowy: 20:00 odjazd pociągu (wagony 2 klasy) do UŁAN UDE

- nocleg w pociągu (4),przedziały 4- osobowe, w pociągu nie ma wagonu restauracyjnego, należy zaopatrzyć się w prowiant, jest natomiast słynny „kipiatok”, czyli wrzątek do zaparzania kawy, herbaty, zupek w proszku).

6. Dzień: 25. 08.08.2019

- 05:51 przyjazd pociągu do UŁAN UDE, spotkanie z przewodnikiem lokalnym na dworcu, transfer do hotelu

- śniadanie w hotelu, a następnie zwiedzanie Ułan Ude: zobaczymy centrum miasta, stare uliczki, pomniki znanych postaci

- obiad w lokalnej restauracji buriackiej - następnie wizyta w buriackim kompleksie etnograficznym Atsagat, gdzie zapoznamy się z dniem codziennym Buriatów, zobaczymy ich domy - jurty, zapoznamy się z wierzeniami i medycyną buriacką. Możliwość przejażdżki konnej za dodatkową opłatą. Relaks na łonie natury ze stepami w tle.

- zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Ułan Ude (5)

Ułan Ude dawniej nazywane Wiechnieudinsk była stolicą Republiki Buriackiej, ważnym węzłem kolejowym, ośrodkiem przemysłowym. Miasto zostało założone w 1666 r. jako zimowa siedziba rosyjskich kozaków. Leżało na trasie szlaków handlowych z Chin i Mongolii do Rosji i Europy. Jest to również centrum kulturalne regionu. Republika Buriacka jest autonomiczną republiką w składzie Federacji Rosyjskiej. Do Rosji została włączona w roku 1703 na mocy układu z carem Piotrem I. Buriaci to naród dumny, pamiętający o swojej tożsamości i bogatych tradycjach.

7. Dzień: 26.08.2019

- śniadanie,  przejazd do Tarbagatai – wioski staroobrzędowców. 

- ok. 14:30 przyjazd do wioski, wizyta w miejscowym kościele, muzeum, spacer po głównej ulicy, aby podziwiać charakterystyczne drewniane domy staroobrzędowców.

- degustacja tradycyjnych dań staroobrzędowców (lunch), pokaz folklorystyczny- możliwość uczestnictwa w ceremonii ślubnej

- powrót do Ułan Ude ok godz. 20:00, a następnie transfer na dworzec kolejowy - nocleg w pociągu (6)

8. Dzień: 27.08.2019

- 07:30 przyjazd pociągu do Irkucka,śniadanie, następnie przejazd autobusem ok 250 km do wioski Sakhurte, przepłynięcie promem na wyspę Olchon (15 min). Na wyspie Olchon przesiadamy się do rosyjskich „łazików” (9 - osobowe samochody z napędem 4x4, doskonałe na najgorsze bezdroża)

- ok. godz. 13:00 przyjazd do wioski Chużyr, gdzie będziemy zakwaterowani

- czas wolny: spacer brzegiem Bajkału, spacer do słynnej Skały Szamana, zakupy w centrum handlowym - kolacja w lokalnej restauracji, nocleg na wyspie Olchon (7)

Wyspa Olchon - jest największą wyspą Bajkału 742 km2, położona w środkowej części jeziora. Od lądu oddziela ją cieśnina, tzw. Małe Morze. Wyspa uznawana jest przez różnych szamanów za jeden z pięciu biegunów siły duchowej. Zamieszkiwana jest przez Buriatów, w ich języku wyspa Olchon oznacza „słabo zalesione miejsce”. Niedaleko wyspy Olchon znajduje się największa głębia jeziora 1642 m.

9. Dzień: 28.08.2019

- śniadanie, a po śniadaniu wyjazd o godz. 10:00 na całodzienna wycieczkę po wyspie. Odwiedzimy Przylądek Choboj - najbardziej na północ wysunięty punkt wyspy Olchon, przejedziemy przez Charancy, Pieszczanaja, gdzie znajdują się pozostałości stalinowskiego łagru. Na trasie naszej wyprawy zatrzymamy się na olchońskim cmentarzu, gdzie został pochowany Pawlik – Polak, który trafił na Olchon jako zesłaniec prawdopodobnie w okresie II wojny. Pawlik ciągle żyje w pamięci ludności miejscowej jako barczysty, milczący, samotny mężczyzna, mieszkający w lepiance, żyjący skromnie z rybołówstwa.

- piknik na trawie: zupa z ryby ucha + dodatki przygotowane przez naszych kierowców łazików (wspaniała!!!)

- kolacja i nocleg na wyspie Olchon (8)

10. Dzień: 29.08.2019

- śniadanie, a następnie przejazd łazikami do promu ok. 50 km, przeprawa promem do wioski Sakhurte, przejazd autobusem do Irkucka (250 km)

- przyjazd ok. godz. 16:00, zakwaterowanie, wizyta w Katedrze, spotkanie z Klaretynami, pracującymi na Syberii.

kolacja w hotelu, nocleg w Irkucku (9)

11. Dzień 30.08.208

- śniadanie, wykwaterowanie - godz. 09:30 transfer na lotnisko

- godz. 13:10 odlot samolotu do Moskwy

- godz. 19:10 przylot samolotu do Warszawy

Uwaga!!!!!

 1. W związku z tym, iż w programie wykorzystywane są połączenia, na których ewentualne zmiany w rozkładzie nie mamy wpływu, organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu dostosowując go do zmian lokalnych przewoźników.
 2. W związku z obowiązkiem otrzymania wiz FR oraz dokumentami z tym związanymi, prosimy o wcześniejsze podejmowanie decycji dotyczącej chęci uczestniczenia w wyprawie, najpóżniej na 1 miesiąc przed planowanym terminem imprezy.

                        

Zapisy

                                           CENA :  1380 USD +  5.150 PLN    

Cena zwiera: 

- przelot samolotem na trasie Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa

- transfery zgodnie z programem

- lokalne środki transportu zgodnie z programem 

- zakwaterowanie w hotelach ***, pokoje 2,3 osobowe, standar lokalny

- śniadania + dodatkowe posiłki zgodnie z programem

- zwiedzanie zgodnie z programem

- opiekę polskiego pilota na całej trasie 

- opiekę duchową, Masz Święta/ wspólna modlitwa ( uczestnictwo we wspólnych modlitwach oraz w Mszy Świętej nie jest obowiązkowe)

- koszty związane z wizą: wypisanie wniosku wizowego, opłata za wizę ( klient przesyła na podany przez organizatora adres paszport wraz z niezbędnymi załącznikami POCZTEXEM na własny koszt. Organizator odsyła zawizowany paszport POCZTEXEM na podany adres przez uczestnika i pokrywa koszty przesyłki)

-  ubezpieczenie: wysokość sumy ubezpieczenia zgodnia  z wymogami na terenie FR

Cena nie obejmuje: 

170 USD płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie do Rosji. Realizacja programu na miejscu, wstępy, lokalni przewodnicy, bilety kolejowe

- napoi do posiłków poza standardowo przewidzianymi do śniadania 

- dopłaty do pokoju jednoosobowego na życzenie uczestnika

- wycieczek nie objetych programem

- wydatków własnych

- dojazdu na wskazane lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska 

- dodatkowego ubezpieczenia z tytułu chorób przewlekłych

- zwyczajowych napiwków

 

             Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

                        al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                              NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                                tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                                 e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                         www.pielgrzymki.klartyni.pl

 

       Informacje o dokumentach i danych potrzebnych, aby otrzymać wizę do Federacji Rosyjskiej

 1. ważny paszport co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju tj. ważności otrzymanej wizy do do Rosji, w paszporcie muszą być obowiązkowo co najmniej dwie strony czyste (obok siebie) 
 1. jedna fotografia spełniająca następujące wymagania:

- rozmiar 3,5 x 4,5 (jak do paszportu)

- wydrukowane na papierze wysokiej jakości na białym tle

- nie starsze niż 6 miesięcy i umożliwiające identyfikację osoby aplikującej

- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii

- przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy, patrząc na wprost, z zamkniętymi ustami

- twarz nie może być przesłonięta włosami (Fotograf powinien wiedzieć jak zrobić zdjęcie)

3. kserokopia paszportu dobrej jakości-pierwsza strona ze zdjęciem i danymi

Do wypełnienia wniosku wizowego sposobem elektronicznym, potrzebne są następujące dane:

 1. nazwisko jak w paszporcie
 2. imię lub imiona jak w paszporcie 
 3. inne nazwisko- jeśli było
 4. data urodzenia
 5. miejsce urodzenia
 6. czy urodziliście się na terenie Federacji Rosji?
 7. numer i seria paszportu
 8. data wydania
 9. data wżności
 10. przez kogo wydany
 11. czy byliście wczesniej w Rosji?
 12. podać możliwie dokładną datę pobytu
 13. dokładny adres zamieszkania
 14. dokładny adres do korespondencji
 15. numer telefonu
 16. e-mail
 17. czy jesteś zawodowo czynny
 18. nazwa firmy zatrudniającej
 19. funkcja
 20. adres zakładu pracy
 21. numer telefonu do zakładu pracy
 22. e-mail do zakładu pracy
 23. czy macie jakieś kontakty w Rosji: znajomi, rodzina

Na podstawie uzyskanych danych zostaną wypełnione wnioski wizowe drogą elektroniczną i wysłane na Państwa adres pocztą lub drogą elektroniczną. Po otrzymaniu należy wnioski podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem oraz opatrzyć datą. Do wniosku należy dołaczyć:

- paszport

- 1 zdjęcie

- podpisane oświadczenie dotyczące odesłania paszport

- podpisane upoważnienie do składania wniosku wizowego w Państwa imieniu

- podpisane oświadczenie RODO

Po otrzymaniu kompletu dokumentów, należy je odesłać niezwłocznie (max. do 5 dni) na wskazany adres. 

Dokumenty potrzebne do wizy wraz z ważnym paszportem wymagane są na ok. 6-4 tygodni przed data rozpoczęcia imprezy.

 

                               Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

            al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                        NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                              tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                              e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                    www.pielgrzymki.klartyni.pl

                        

 

 

                        

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe