facebook

Odessa

Perła Morza Czarnego - Zapomniane, ale za to jedno z najpiękniejszych miast Europy
TERMIN:
04.05.2018 – 09.05.2018
CENA:
ok. 1360 zł
280 Euro $ 


Opis pielgrzymki

Odessa: zapomniane, ale za to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Prawie każda odesska kamienica to majstersztyk stylu secesji, neobaroku, neoklasycyzmu czy eklektyzmu. Prawie każdy zaułek to wspaniała historia miasta i jej mieszkańców: Izaak Babel, Puszkin, Eisenstein, Mickiewicz. Miasto kosmopolityczne, które na przestrzeni XIX i XX w. stworzyło swój własny i niepowtarzalny styl, a mieszkańcy Odessy to jakby naród sam w sobie. Odessa opiewana w balladach, pieśniach i szansonach. To świat dawnego bogactwa i wielkulturowości. Synagogi, meczety czy kościoły stanowiły sąsiedzką harmonię. Dla wielu Polaków Odessa stała się ojczyną. Tu żyli, tworzyli, rodzili się i umierali. Tu pielęgnowali swoja tożsamość. Zbudowali kościoły, kaplice, stworzyli polski cmentarz. Odessa podobnie jak Baku naznaczona jest nazwiskami wielkich polskich architektów: Feliks Gąsiorowski, Mikołaj Towiński, Lew Włodek czy Władysław Dąbrowski.

Program pielgrzymki

1. Dzień: 04.05.2018  piatek

- spotkanie z uczestnikami pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie- sektor ”D”, na dwie godziny przed odlotem samolotu do Odessy

- godz. 11.25 odlost samolotu do Odessy

- godz. 14:10 przylot samolotu, transfer do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek

- następnie zwiedzanie miasta: w czasie zwiedzania, przejdziemy przez najbardziej charakterystyczne ulice miasta np. przez słynną ul. Deribasowską na końcu której znajduje się zapierający dech w piersiach Pasaż (niewyobrażalne bogactwo rzeźb neobarokowych. Pasaż został zaprojektowany prze polskiego architekta Lwa Włodka, który zaprojektował również słynny hotel „Wielki Moskiewski”). Napotkamy na naszej trasie najbardziej kultowe przykłady architektury: Teatr Opery i Baletu, historyczny budynek Muzeum oraz pomniki Puszkina, Rischelieu, Katarzyny II i wiele innych.  Maszerując Nadmorskim Bulwarem zobaczymy wspaniałą panoramę na port i Morze Czarne. Kulminacyjnym punktem będą słynne Schody Patiomkińskie, rozsławione prze rosyjskiego reżysera Siergieja Eisensteina w filmie „Pancernik Patiomkin”. Przejedziemy znanymi z ciekawej architektury ulicami: Puszkińską, Riszeliewską, a następnie udamy się w kierunku Bulwaru Francuskiego, gdzie zobaczymy nadmorską zarazem mieszkalną luksusową część miasta Arkadię.

- na zkonczenie dnia wizyta za kulisami gmachu Opery i Baletu, zobaczymy wspaniałe zabytkowe wnetrze, zabytkowe kasy biletowe i scenę, na której wystawiane sa najznakomisze dzieła opery i baletu

- kolacja, nocleg (1)

2. Dzień: 05.05.2018  sobota

- śniadanie, a następnie dalsze zwiedzanie Odessy „Miasto różnych religii”. W trakcie trwania programu zobaczymy synagogę, meczet, a przede wszystkim Katedrę Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny, a także w miarę możliwości odwiedzimy polski cmentarz. Zobaczymy również wspaniałe prawosławne monastyry urzekające złotymi cebulowymi kopułami i bogactwem ikon. Usłyszymy historę o ludziach wielu kultur i religii żyjących na przestrzeni 200 lat istnienia miasta. Do tej pory w Odessie żyją poza Ukraincami Polacy, Białorusini, Mołdawianie, Żydzi, Ormiane, Rosjanie, Rumuni i wiele innym nacji.

Usłyszymy również historie o „bandyckiej Odessie” - Mołdawiance, o której do dziś śpiewa się pieśni.

- zwiedzanie katakumb- podziemne miasto liczące sobie ponad kilkaset kilometrów podziemnych korytarzy, z których my zobaczymy tylko niewielka cząstkę. Jest to tak zwane „odesskie podziemne metro” powstałe ponad 200 late temu kiedy budowano miasto i wykopywano kamień na budowę. Katakumby mają swój klimat oraz swója stała temperaturę + 15 stopni. W czasach powstawnia miasta, katakumby były siedzibą rozmaitych gangów i grup przestępczych. Przechowywano tu rozmaitego rodzaju kontrabandę.

- za dodatkową opłatą 200 UAH możliwość uczestniczenia w godzinnym rejsie wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego (przepłynięcie przez Wrota Odesskie otwierajace statkom wjejście do portu). Dodatkowy punkt programu uzależniony jest od pogody, czasu i ilości chętnych.

- kolacja, nocleg (2)

3. Dzień: 06.05.2018  niedziela

- śniadanie, a następnie całodniowy wyjazd w kierunku Twierdzy Akermańskiej. Jest on położona w odległości ok. 18 km od linii brzegowej Morza Czarnego i została zbudowana między XII a XV w.  na terenie wczesniejszej greckiej kolonii Tyras. Zaliczana jest do najwiekszych zespołów fortyfikacyjnych w całej Europie wschodniej. Nazwa Akerman (Biała Twierdza) została nadana w 1484 r. kiedy Białogród nad Dniestrem został zdobyty przez Turków. Kolejne losy twierdzy to zajęcie jej przez Imperium Rosyjskie. Obecnie znajduje sie na terenie państwa ukraińskiego. Wraz z pozostałościami antycznymi miasta Tyras jest wielką atrakcją Ukrainy. Ze względu na swe walory wykorzystywana jest często do produkcji filmów historycznych. Akerman opisywany był również przez naszego wielkiego wieszcza Adama Mickiewicza.

- w trakcie całodziennej wycieczki udamy się z wizytą do Muzeum Winiarstwa Wine Center Shabo, gdzie w szerokim zakresie dowiemy sie o historii produkcji wina na tych terenach oraz pokosztujemy najlepszych gatunków.

- powrót do hotelu w godzinach wieczornych

- kolacja, nocleg (3)

4. Dzień: 07.05.2018  poniedziałek

- śniadanie, następnie całodniowy wyjazd w kierunku Vilkovo. Mała mieścina Vilkovo nazywana jest: Ukraińską Wenecją. Położone jest na pograniczu z Rumunią i leży na bagnach Delty Danii, co powoduje, że uprawa zbóż jest tutaj całkowicie niemożliwa, a mieszkańcy mogą jedynie zajmować się rybołówstwem oraz uprawa winorośli z czego miasto słynie. Tutejsi ludzi posługuja się specyficznym własnym dialektem i zachowują swoją odrebność wynikającą z położenia miasta.

Atrakcją Vilkova jest również tak zwany kilometr „0”. Jest to miejsce, gdzie Dunaj wpływa do morza.

W trakcie obiadu będziemy mieli możliwość dłuższej kontemplacji w miejscu delty Dunaju.

- powrót do hotel w godzinach wieczornych

- kolacja, nocleg (4)

5. Dzień: 08.05.2018  wtorek

- śniadanie, zakupy, wypoczynek

- kolacja, nocleg (5)

Uwaga!!! Dla miłośników opery i baletu, możliwość zarezerwowania w miarę dostępności biletów na spektakl w Teatrze Opery i Baletu. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie. Cena i nazwa spektaklu podana będzie w najbliższym czasie.

6. Dzień: 09.05.2018  środa

- śniadanie, transfer na lotnisko

- godz. 14:50 odlot samolotu do Warszawy

 

 

                                    

Zdjęcia

Zapisy

                                      Cena: 280 Euro + 1360 PLN

 

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszaw-Odessa-Warszaw

- zakwaterowanie w hotelu *** w centrum miasta, pokoje 2-3 osobowe

- śniadania

- transfery oraz transport w trakcie zwiedzania

- przewodników lokalnych

- bilety wstępów

- opiekę pilota grypy oraz osoby duchownej

- Msze Święte każdego dnia

Cena nie obejmuje:

- dojadu na i z lotniska w Warszawie do miejsca zamieszkania

- wydatków własnych

- napiwków dla kierowców, lokalnych przewodników, służby hotelowej

- dodatkowych punktów programu nie opisanych w programie np. spektakl w Teatrze Opery i Baletu


 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe