facebook

Hiszpania

Śladami św. Antoniego Marii Klareta
TERMIN:
04.07. - 11.07.2018
CENA:
1380
550 Euro



 


Opis pielgrzymki

Program pielgrzymki

Dzień 1. (04.07.2018) Przylot do Madrytu

Wylot o 9.15 z Warszawy. Przylot do Madrytu o godz. 12.25 w południe.
Po przylocie pojedziemy do centrum Madrytu, gdzie ojciec Klaret spędził 11 lat swojego życia. Podczas naszego pobytu odwiedziemy miejsca, które związane są ze świętym Antonim Klaret i które istniały w tamtym czasie, ale również zobaczymy miejsca, których nie widział jeszcze święty. Jednym z najważniejszych miejsc będzie oczywiście pałac królewski i jego okolice, które całkowicie zmieniły swój wygląd. Zobaczymy między innymi katedrę Almudena, która w tamtym czasie jeszcze nie istniała. Pospacerujemy po starym Madrycie Habsburgów, gdzie zobaczymy Plac Miejski i najstarsze budowle cywilne w Madrycie, takie jak dom rodziny Lujanes z XV wieku, dom rodziny Cisneros z XVI wieku czy barokowy budynek dawnego ratusza miejskiego. Aby poznać smaki Hiszpanii i Madrytu udamy się do hali targowej San Miguel, w której znajdują się stoiska z owocami morza, wędlinami, serami, owocami, winem i słodkimi przysmakami. Dalej do Głównego Placu - Plaza Mayor, na którym odbywało się wiele ważnych wydarzeń, ale także walki byków i procesy inkwizycji. Zobaczymy również Kolegiatę Świętego Izydora, miejsce, gdzie znajduje się ciało patrona Madrytu. Kościół ten wielokrotnie był odwiedzany przez ojca Klareta.

Wieczorem przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 2. (05.07.2018) Escorial i pałac La Granja.
 

Po śniadaniu przejedziemy do olbrzymiego pałaco-klasztoru El Escorial, uznawanego za ósmy cud świata. Escorial to jednocześnie mauzoleum, gdzie zostali pochowani królowie Hiszpanii z dynastii Habsburgów i Burbonów. W kompleksie pałacowo-klasztornym znajduje się tysiące relikwii oraz cenna kolekcja dzieł sztuki. Samo miasteczko położone jest w przepięknej górskiej scenerii ok. 1032 m. n.p.m.

Wielkie dzieło, które zostało ufundowane przez Filipa II, po zwycięskiej bitwie pod San Quintin, 10 sierpnia 1557 roku. Ojciec Klaret był jednym z wielkich restauratorów tego wspaniałego obiektu, a zadanie to zostało powierzone mu przez królowa Izabelę II.

A w drugiej części dnia przejedziemy w okolice Segowii do Pałacu La Granja.

Pałac San Ildefonso de La Granja, popularnie znany jako La Granja, jest to jedna z posiadłości królewski położona 11 km od Segowii. Pałac został ufundowany przez pierwszego króla z rodu Burbonów Filipa V na początku XVIII wieku. Jedną z największych atrakcji pałacu są jego ogrody wyposażone w przepiękne fontanny. Od lipca 1859 roku przebywa w tej miejscowości ojciec Klaret. To właśnie obowiązek towarzyszenia królowej podczas letnich wyjazdów do La Granja powoduje jego częste wizyty w Segowii i tam zakłada jedno ze Zgromadzeń Misjonarzy Klaretynów.

Segowia jest dzisiaj jednym z ważniejszych miast na mapie turystycznej Hiszpanii. Stare miasto z rzymskim akweduktem zostało wpisane na listę UNESCO. W Segowii znajduje się ostatnia budowla gotycka w Hiszpanii, Katedra oraz Alkazar, czyli zamek obronny, który posłużył jako wzór do zamku z bajki Disneya o „Królewnie śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Miasto słynie również z przepięknych romańskich kościołów. Segowia związana jest także z osoba świętego Jana od Krzyża, gdzie ciało jego zostało złożone w kaplicy kościoła karmelitów, który został przez niego ufundowany.

Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 3. (06.07.2018) Saragossa i Barcelona.
 

Po śniadaniu zabierzemy się w drogę do Barcelony. Tym razem zrobimy przystanek w Saragossie, aby między innymi nawiedzić Bazylikę Matki Bożej na Kolumnie. Sanktuarium według tradycji powstało po tym, jak Najświętsza Maryja Panna w 40 r. ukazała się apostołowi Jakubowi. Mówiono, że Matka Boża ośmieliła apostoła, gdy ten czytał ewangelię. Ale Saragossa była ważnym miastem w okresie panowania Rzymian, skąd jej dzisiejsza nazwa pochodząca od Cesaraugusta. Miasto ma niezliczone zabytki, jak katedra z klasyczną fasada i dekoracjami mudejarowymi, a także w pobliżu bazyliki znajduje się ratusz i Lonja w stylu plateresco oraz wiele budowli rzymskich.

Po przerwie będziemy kontynuowali naszą podróż.

Wieczorem przyjazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 4. (07.07.2018) Montserrat i Barcelona.


W godzinach porannych nawiedzimy Opactwo Matki Bożej w Montserrat. Nie ma światłego turysty, który odwiedzając Katalonie, nie nawiedzałby Opactwo w Montserrat. Tym bardziej jeśli jest to pielgrzym Klaretyn, dla którego powinno być obowiązkiem pielgrzymka do tego sanktuarium maryjnego, do którego pielgrzymował założyciel rodziny Klaretynów. Montserrat to po pierwsze góra, fenomen natury z wspaniałymi urwiskami. Ale przede wszystkim sanktuarium, symbol pielgrzymów nie tylko z Hiszpanii, ale z całego świata. Należy dodać, iż jest to klasztor zabytkowy, który od wielu wieków daje schronienie wspólnocie benedyktynów. Św. Antoni Maria Klaret pięciokrotnie odwiedzał to miejsce, gdzie ok 50 roku n. e. przybył św. Piotr i w grocie-pustelni pozostawił drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem wyrzeźbioną przez św. Łukasza. 

Nai8stępnie przejedziemy do Barcelony, stolicy Katalonii, miasto o wspaniałej historii i z olbrzymią ilością zabytków, z przepięknymi budowlami secesyjnymi, jednego z najważniejszych artystów, Gaudiego. Miasto związane jest również z życiem święty Atonii M. Klaret, kiedy to był młodym studentem i technikiem przemysłu włókienniczego. Tutaj również głosił kazania jako misjonarz i jako arcybiskup. W Barcelonie zakłada Wydawnictwo Księgarnia Religijna. Także w tej miejscowości przebywał w towarzystwie królowej Izabeli II jako jej spowiednik, podczas jej licznych podróży. Podczas naszego spaceru po Barcelonie zobaczymy najważniejsze zabytki turystyczne, które również związane są z życiem świętego Antoniego Klareta. Między innymi zobaczymy najstarszą cześć Barcelony, dzielnicę Gotycką, a w niej Katedrę. Oczywiście nie może zabraknąć słynnego deptaku las Ramblas. Obowiązkowego miejsca w Barcelonie nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców z położoną obok hala targową. A także zobaczymy dzieła Gaudiego, takie jak między innymi Sagrada Familia.

Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 5. (08.07.2018) Sallent i Vic.


W tym dniu po śniadaniu odwiedzimy miejscowość Sallent, miasto rodzinne i miejsce, gdzie 23 grudnia 1807 roku urodził się św. Antoni Maria Klaret. Był piątym dzieckiem Jana Klaret i Józefy Klaret.  Podczas naszego spaceru po tej spokojnej miejscowości odwiedzimy takie miejsca jak jego dom muzeum świętego Atoniego M. Klareta. Niedaleko znajduje się kościół parafialny, gdzie święty został ochrzczony, gdzie przyjął pierwsza komunię a także, gdzie odprawił pierwszą swoją mszę świętą. Po południu przejedziemy do małej miejscowości Artes, skąd wyruszymy na krótka pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium maryjnego Fussimanya, które od dzieciństwa odwiedzał razem ze swoją siostrą Rosą. Następnie przejedziemy do Vic, gdzie wstąpił do seminarium i otrzymał święcenia kapłańskie. Vic jest to miasto o długiej historii i nierozerwalnie związany z kulturą i z życiem tego regionu. Przepiękne zabytki, ulice, place, w szczególności Plaza Mayor, most czy świątynia rzymska są przykładem wielkości tego małego miasteczka. Tutaj w 1829 roku św. Antoni Maria Klaret zaczyna studia w seminarium, trwające 6 lat. To w Vic zakłada Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy. Zobaczymy katedrę, w której jest konsekrowany arcybiskupem Santiago de Kuba. W tutejszym Kościele św. Antoniego Maria Klaret znajduje się grób świętego. A w przyległym Domu Misjonarzy Klaretynów zwiedzimy muzeum związane z życiem świętego.

Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 6. (09.07.2018) Klasztor Fontfroide.

Po śniadaniu przejazd do miejsca, gdzie święty Klaret spędził ostatnie chwile swojego życia i gdzie zmarł.

Opactwo cystersów Abbaye de Fontfroide założone zostało w 1093 r., a w czasie krucjat odgrywał ważną rolę jako miejsce wiary. W czasach średniowiecza Fontfroide był bogatym i potężnym opactwem, a w 1334 r. jego opat Jacques Fournier został obrany papieżem, który przyjął imię Benedykta XII. Klasztor jest usytuowany w pięknej okolicy wśród wapiennych wzgórz Corbieres, około 12 km na południowy zachód od Narbony.

Zmuszony do ucieczki z Hiszpanii, ojciec Klaret przybywa do opactwa, gdzie przez zakonników został przyjęty bardzo serdecznie. Tam po ponad dwóch miesiącach umiera, 25 października 1870 roku.

Będąc w okolicy Fontfroide, możemy odwiedzić liczne tamtejsze winnice, od malutkich kameralnych do większych bardziej znanych, wszystkie produkują wyśmienite wina Corbieres :).

Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.


Dzień 7. (10.07.2018) Barbastro i przejazd o Madrytu.

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Madrytu, stolicy Hiszpanii i ważnego miejsca związanego z życiem św. Klareta. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Barbastro, gdzie podczas hiszpańskiej wojny domowej zginęło 51 misjonarzy Klaretynów.
Barbastro jest miasteczkiem o historycznym znaczeniu. To w tej miejscowości zawarto w 1137 unię Aragonii z Katalonią. Na wzgórzu, gdzie dawniej wnosił się meczet, dzisiaj możemy podziwiać katedrę, gdzie autorem głównego ołtarza jest Damian Forment odpowiedzialny również za ołtarz w bazylice Pilar w Saragosie. Podczas naszego spaceru po miasteczku zobaczymy miejsca, które są ważnie dla historii miasta, ale również dla tego okropnego wydarzenia z wojny domowej. Autokar nas wysadzi tuż przy cmentarzu, gdzie dokonywano egzekucji, a nieopodal znajdował się szpital, w którym przebywali niektórzy klaretynii. Dalej powędrujemy do centrum, koło katedry i zajdziemy w okolice XIV wiecznego ratusza miasta, gdzie w budynku obok, dawnej szkole prowadzonej przez zakon pijarów, byli więzieni klaretyni. Odwiedzimy również Muzeum Męczenników Klaretyńskich i miejsce, gdzie złożone są relikwie błogosławionych.

Z Barbastro związany jest równie święty Josemaría Escriva, założyciel Opus Dei, który urodził się w tej miejscowości.
Po południu będziemy kontynuowali naszą podróż do Madrytu.

Nocleg i kolacja w hotelu w okolicy Madrytu.

Dzień 8. (11.07.2018) Powrót do kraju.

Wymeldowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Wylot do kraju o godzinie 13.15 a przylot do Warszawy 16.20

 

Zdjęcia

Zapisy

Cena obejmuje:

Przelot samolotem

2x wyżywienie

zakwaterowanie w hotelach 3*

przejazd autokarem

przewodnik miejscowy

wstęp do zwiedzanych obiektów

opieka duchowa

ubezpieczenie

 

Cena nie obejmuje:

Przejazd z i do Warszawy

Wydatków własnych

Napiwków

 

mapa




Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe