facebook

Krym 2019

Spotkanie z Adamem Mickiewiczem
TERMIN:
06.06.2019-14.06.2019
CENA:
2 400
529 Euro 


Opis pielgrzymki

            Krym: półwysep przynależący od XVIII w do Chanatu Krymskiego, który był

            zamieszkiwany przez 91% Tatarów Krymskich, Greków, Ormian, Krymczaków oraz

      Karaimów. Od roku 1768 r. w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej zajęty przez Rosję

      Katarzyny Wielkiej (urodzona w Szczecinie). Obecnie Krym zamieszkuje ok. 2 mln

      ludności, w większości są to Rosjanie, Tatarzy i Ukraińcy.

      Krym, przekazany w 1954 r. przez Stalina Ukrainie, od 2014 roku należy do Rosji.

      Krym pozostaje jednak dla wszystkich miejscem weny twórczej dla Czechowa,

      Mickiewicza oraz wielu innych artystów, takich jak malarz marynista Ajwazowski.

      Krym należał też przez krótki moment, 405 lat temu, do Polski, zajęty przez hetmana

      Stefana Żołkiewskiego po zwycięstwie pod Kłuszynem.

Program pielgrzymki

Symferopol – Sewastopol – Jałta - Bakczysaraj - Liwadia- Ałupk - Jaskółcze Gniazdeczko

                                                Spotkanie z Adamem Mickiewiczem

 1. dzień: 06.06.2019

-    spotkanie z uczestnikami pielgrzymki z organizatorami na Międzynarodowym Lotnisku OKĘCIE w Warszawie, sektor „D”, na dwie i poł godziny przed odlotem samolotu, odprawa paszportowo – bagażowa

-godz. 09:45 odlot samolotu do Symferopola przez Moskwę 

-godz. 17:35 przylot samolotu do Symferopola, transfer do hotelu w Gursof, zakwaterowanie, nocleg w Gursof (1) 

2. dzień: 07.06.2019

śniadanie, a następnie w godzinach 09:30 -14:00 zwiedzanie Gursof- osiedle nadmorskie położone w odległości ok.15 km od Jałty. To tu właśnie napotykamy ślady naszego wieszcza Adama Mickiewicza ( na terenie jednego z gurzowskich sanatoriów, na bocznej alejce, zobaczyć można popiersie poet stojące wśród innych znamienitych postaci)który w roku 1825 odwiedza polskiego ziemianina, publicystę, poetę , pamiętnikarza i wolnomularza jakim był Gustaw Olizar. Za działalność antycarską oraz za kontakty z dekabrystami, posadłość Olizara została skonfsowana, a sam Olizar przeniósł się na Krym. Olizar przyjaźnił sie nie tylko z Mickiewiczem, ale i z Aleksandrem Puszkinem. W Gurzof odbywają sie corocznie w okresie letnim festiwale poświęcone recytowaniu poezji Puszkina i innych wielkich poetów romantyzmu. 

- w Gursof zobaczmy: Muzeum Puszkina, a także muzeum Czechowa tzw. Domek Czechowa. 

-czas wolny, kolacja, nocleg w Gursof (2)

3. Dzień: 08.06.2019

- śniadanie, wyjazd do Bahczysaraju i Czugut-Kale: miasto na Krymie, ulokowane w Górach Krymskich, dawna stolica Chanatu Krymskiego. Z tego okresu zachował się jedynie jeden z trzech muzułmańskich kompleksów pałacowych w Europie. W krymskim pałacu znajduje się najważniejszy meczet na Krymie. W okolicy pałacu znajduje się wydrążony w skale Monastyr Uspienski oraz miasto wykute w skale Czufut-Kale. Zachwycony miejscem, Adam Mickiewicz poświęcił sonet pt. „Bakczysaraj”, w którym opisuje pałac.

Innym sonetem z tomiku „Sonety Krymskie” jest sonet pt. „Droga nad przepaścią w Czufut-Kale”. To skalne miasto, a raczej skalna średniowieczna twierdza oddalona od Bahczysaraju o 2.5 km. Czufut –Kale oznacza w tatarskim „Twierdzę Żydowską”. Twierdza położona jest na szczycie góry stołowej, a powierzchnia wynosi 45 ha. W Czufut-Kale były kręcone przez Jerzego Hoffmana sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”

- za dodatkową opłatą możliwość skosztowania przysmaków tatarskich w miejscowej restauracji – np.obiad.

- powrót do hotelu, czas wolny, nocleg w Gursof (3)                

4.dzień: 09.06.2019

śnidanie, przejazd w kierunku Jalty

Jałta - miasto położone w południowej części Półwyspu Krymskiego. Miejscowość wypoczynkowa, znana przede wszystkim z Konferencji Jałtańskiej odbytej w 1945 roku w Liwadii ( w niedalekiej odległości od samej Jałty).

W Jałcie znajduje się też:Sobór Św. Aleksandra Newskiego, Cerkiew Jana Chryzostoma oraz katolicki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Muzeum Państwowe, a także promenada spacerowa tzw „ Nabiereżna” 

Jałta została założona w I w. przez Greków, którzy wg. Legendy po długim błądzeniu po morzu dotarli do brzegu (jałos) i zdecydowali, że założą tu osadę. Miasto przynależało również do Rzymu, a w okresie bizantyjskim do Cesarstwa Bizantyjskiego. 

Znane postacie związane z Jałtą to Czechow, Bułhakow, Puszkin oraz Adam Mickiewicz, który napisał tu swoje „Sonety Krymskie” 

w naszym programie: spacer promenadą tzw.  ” nabiereżną”, wizyta w Soborze Aleksandra Newskiego oraz w Polskim Kościele –tu planowana jest  Msza Święta

- porą popołudniową przepłyniemy statkiem turystycznym wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego do Gurzof

-nocleg w Gursof ( 4 ) 

5. dzień: 10.06.2019

  śniadanie, następnie zwiedzanie Liwadii: carski pałac znany przede wszystkim jako miejsce Konferencji Jałtańskiej 1945 (na Konferencji w Jałcie, Poczdamie oraz w Teheranie zdecydowano o podziale świata po drugiej wojnie światowej, a także o granicach Polski i Niemiec). Ekspozycja poświęcona konferencji prezentuje pokoje zajmowane przez Stalina i Roosevelta, okrągły stół w Białej Komnacie, przy którym podejmowano ważne decyzje. Pierwotny palac został zbudowany na wzgórzu z widokiem na morze oraz na park masandryjski. Pierwszym właścicielem pałacu w Liwadii był Potocki, a póżniej został zakupiony przez rodzinę carską. Wspaniała posiadłość w stylu neogotyckim i renesansowym zachwyca białą elewacją i rozłożystością. W pałacu zobaczymy Turecką Fontannę, bajkowy ogród, kaplicę carską oraz carskie pokoje zachwycające wspaniałymi zdobieniami, kominkami, materiałami zdobiącymi ściany, a także pamiatkowe zdjęcia rodziny carskiej oraz Rasputina, zakonnika mającego niebywały wpływ na carycę. W pokojach zobaczyć też można wiele pamiątek związanych z ostatnimi członkami panujących Romanowów.

następnie przejazd w kierunku Ałupki: wspaniały pałac wybudowany przez hrabiego Woroncowa   w XVIII w. Pałac został wkomponowany w masyw górski Aj-Petri, park przypałacowy zajmuje powierzchnię 40 ha i szczyci się nasadą ponad 200 gatunków roślin. Park zaprojektowano w stylu angielskim podobnie zresztą jak i sam pałac. W czasie trwania Konferencji Jałtańskiej zamieszkiwał w pałacu Churchill, czując się tu jak w angielskim dworze. Pałac Woroncowa zdobią liczne rzeźby, fontanny np. „Tort ze świeczkami” „Fontanna łez”, tajemnicze przejścia i najważniejsze - jego historia. Pałacbył siedzibą gubernatora hrabiego Michała Woroncowa ożenionego z polską księżniczką Elżbietą Branicką. Obecnie pałac jest muzeum obrazów sztuki rosyjskiej, francuskiej, włoskiej, angielskiej.

następnie przejazd w kierunku Jaskółczego Gniazdeczka, zbudowanego na skale Aj-Todor w miesjcowości Haspra koło Jałty. Miniaturowy zameczek w stylu neogotyckim został zaprojektowany przez rosyjskiego architekta Sherwooda i zbudowany w 1912 r. Skała, na której się wznosi, to 40 - metrowy urwisty klif. Zamek znany w Polsce z filmu „Podróże Pana Kleksa”. Pauza na sesję zdjęciową. Obecnie zamek jest zamkniety dla zwiedzających ze wzgledu na bezpieczeństwo (  obsunięcie skały, na której zamek został zbudowany) .

- za dodatkową opłatą możliwość degustacji win massandryjskich w Ałupce lub obiad w restauracji z widokiem na Jaskółcze Gniazdeczko.

- powrót do hotelu, czas wolny, nocleg w Gursof (5) 

6.dzień: 11.06.2019

- śniadanie, dzień do własnej dyspozycji na odpoczynek. Możliwość uczestniczenia w całodniowej wycieczce do Sewastopola– Miasto Bohater. Wizyta w muzeum, gdzie wyeksponowana jest Panorama Sewastopola

-  kolacja, nocleg w Gursof (6)

7. Dzień: 12.06.2019

śniadanie, czas wolny na plażownie, spacery itp. Możliwość zorganizowania za doddatkową opłatą wycieczk do Kerczu w celu zobaczenia nowootwrtego (maj 2018)  19-kilometrowego mostu łączącego Krym z częścią kontynentalną Rosji.

-koalcja, nocleg  w Gutsof (7)

7. dzień: 12.06.2019

- śniadanie, czas wolny na wypoczynek

-  kolacja, nocleg w Gursof (8)

8. dzien: 14.06.2019        

śniadanie, transfer na lotnisko

-godz. 05:15 odlost samolotu do Moskwy

-godz. 11:45 przylot samolotu do Warszawy

 1. W związku z obowiązkiem otrzymania wiz FR oraz dokumentami z tym związanymi, prosimy o wcześniejsze podejmowanie decycji dotyczącej chęci uczestniczenia w wyprawie, najpóżniej na 1 miesiąc przed planowanym terminem imprezy.
 2. Na Krymie można płacić tylko gotówką. Dolary można wymieniać na Ruble w każdym 

Banku oraz kantorach.

 

Zdjęcia

Zapisy

                          Cena: 2.400 Cena: PLN + EURO 529

      

Cena obejmuje:

przelot samolotem na trasie Warszawa- Moskwa- Symferopol-Moskwa – Warszawa

- zakwaterowanie w hotelu *** w Gursof, pokoje dwu/ trzyosobowe, standars lokalny

- śniadania + obiady zgodnie z programem

- transfery 

- opiekę polskiego pilota w trakcie całego pobytu

- opieke duchową, Mszę Świete/ wspólne modlitwy ( uczestnictwo we wspólnych modlitwach oraz Mszy Świetej nie jest obowiązkowe

- koszty związane z wizą: wypisanie wniosku wizowego, opłatę za wizę (klient przesyła na podany przez organizatora adres paszport wraz z niezbędnymi załącznikami POCZTEXEM na koszt własny. Organziator odsyła zawizowany paszport POCZTEXEM na podany adres przez uczestnika i pokrywa koszty przesyłki).

- ubezpieczenie: wysokość sumy zgodnie z wymogami pobytu na terenie FR

Cena nie obejmuje:

- 115  EURO płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie na Krym. Realizacja programu: wstępy, lokalni przewodnicy, opłata klimatyczna

- napoi do posiłków poza standardowymi przewidzianymi do śniadania

- wydatków własnych

- dojazdu na wskazane lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu z lotniska do miejsca zamieszkania 

- dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych

- zwyczajowych napiwków ( kierowca, lokalni przewodnicy, obsługa hotelowa)

- dopłaty do pokoju 1- osobowego na życzenie uczestnika

- dodatkowych wycieczek fkultatywnych np. degustacja wina w Massandrze lub Ałupce 8 Euro/os. 

 

       Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

            al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                        NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                              tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                              e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                    www.pielgrzymki.klartyni.pl

 

Informacje o dokumentach i danych potrzebnych, aby otrzymać wizę do Federacji Rosyjskiej

 1. ważny paszport co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju tj. ważności otrzymanej wizy do do Rosji, w paszporcie muszą być obowiązkowo co najmniej dwie strony czyste (obok siebie) 
 1. jedna fotografia spełniająca następujące wymagania:

- rozmiar 3,5 x 4,5 (jak do paszportu)

- wydrukowane na papierze wysokiej jakości na białym tle

- nie starsze niż 6 miesięcy i umożliwiające identyfikację osoby aplikującej

- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii

- przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy, patrząc na wprost, z zamkniętymi ustami

- twarz nie może być przesłonięta włosami (Fotograf powinien wiedzieć jak zrobić zdjęcie)

3. kserokopia paszportu dobrej jakości-pierwsza strona ze zdjęciem i danymi

Do wypełnienia wniosku wizowego sposobem elektronicznym, potrzebne są następujące dane:

 1. nazwisko jak w paszporcie
 2. imię lub imiona jak w paszporcie 
 3. inne nazwisko- jeśli było
 4. data urodzenia
 5. miejsce urodzenia
 6. czy urodziliście się na terenie Federacji Rosji?
 7. numer i seria paszportu
 8. data wydania
 9. data wżności
 10. przez kogo wydany
 11. czy byliście wczesniej w Rosji?
 12. podać możliwie dokładną datę pobytu
 13. dokładny adres zamieszkania
 14. dokładny adres do korespondencji
 15. numer telefonu
 16. e-mail
 17. czy jesteś zawodowo czynny
 18. nazwa firmy zatrudniającej
 19. funkcja
 20. adres zakładu pracy
 21. numer telefonu do zakładu pracy
 22. e-mail do zakładu pracy
 23. czy macie jakieś kontakty w Rosji: znajomi, rodzina

Na podstawie uzyskanych danych zostaną wypełnione wnioski wizowe drogą elektroniczną i wysłane na Państwa adres pocztą lub drogą elektroniczną. Po otrzymaniu należy wnioski podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem oraz opatrzyć datą. Do wniosku należy dołaczyć:

- paszport

- 1 zdjęcie

- podpisane oświadczenie dotyczące odesłania paszport

- podpisane upoważnienie do składania wniosku wizowego w Państwa imieniu

- podpisane oświadczenie RODO

Po otrzymaniu kompletu dokumentów, należy je odesłać niezwłocznie (max. do 5 dni) na wskazany adres. 

Dokumenty potrzebne do wizy wraz z ważnym paszportem wymagane są na ok. 6-4 tygodni przed data rozpoczęcia imprezy.

 

                Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

            al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                        NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                              tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                              e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                    www.pielgrzymki.klartyni.pl

                        

 

 

                        

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe