facebook

Moskwa - Złoty Pierścień Rosji

Chrześcijańskie Średniowiecze - „Złoty Pierścień Rosji
TERMIN:
21.09. - 27.09.2018
CENA:
ok. 1800 zł
517 Euro $ 


Opis pielgrzymki

Złoty Pierścień Rosji to miasta położone w niedalekiej, jak na rosyjskie warunki, odległości od Moskwy, tworzące symboliczny okrąg. Każde z miast, połączonych ze sobą drogami, posiada bogatą historię i bezcenne zabytki, stanowiące skarbnicę rosyjskiej kultury.

 

Moskwa- Włodzimierz- Suzdal- Ples- Kostroma- Jarosław- Wielki Rostow- Sergijew Posad

Program pielgrzymki

Moskwa- Włodzimierz- Suzdal- Ples- Kostroma- Jarosław- Wielki Rostow- Sergijew Posad

                                                       21.09.2018 – 27.09.2018

                                                       Każdego Dnia Msza Świeta

1. Dzień: 21.09.2018            

- spotkanie z uczestnikami wyjazdu na Międzynarodowym Lotniski OKĘCIE w Warszawie- sektor”D”, na dwie i poł  godziny przed odlotem samolotu do Moskwy

- odprawa bagażowo-paszportowa

- godz. 09:45 odlot samolotu do Moskwy

- godz. 12:50 przylot samolotu do Moskwy

- spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie miasta:

Moskwa: największe miasto Rosji, a także Europy, liczy ok. 15 mln mieszkańców. Stolica największego obszarowo państwa świata. Jedno z najbogatszych i najdroższych miast świata. Moskwa położona na rzeką Moskwą od samych swoich początków jest zwiazana z rzeką i sięga swoją historią do okresu IV w. p.n.e., najstarszy znany zapis o mieście powstał ok.1147 r. Po wielu wiekach zawieruchy historycznej pozostały wspaniałe budowle zarówno śweckie jak i sakralne. Do najwspanialszych należą: Kreml, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Sobór Wasyla, Klasztor Nowodziewiczy, Galeria Trietiakowska, Arbat, Plac Czerwony i wiele innych.

- ul. Twerska: Plac Maneżowy: miejsce spotkań młodzieży moskiewskiej, to tu znajduje się  kopuła, pod którą znajduje się jedna z największych podziemnych galerii handlowych. Na placu znajduje się też rzeźba z wyobrażeniem św. Jerzego walczącego ze smokiem- św. Jerzy jest symbolem i patronem Moskwy. Teatr Balszoi ( Wielki): jeden z  wielu symboli Moskwy, nierozerwalnie związany z baletem rosyjskim: „ Jezioro łabędzie”, „ Dziadek do Orzechów oraz wiele innych. Kreml z Murami Kremla, Sobór Chrystusa Zbawiciela: ogromne sanktuarium bogato zdobione. Obecny sobór to kopia wcześniejszego soboru, który.   został doszczętnie zburzony w okresie stalinizmu, a na jego miejscu zbudwano kryte baseny.   W latach odwilży zrekonstruowano go z w wielkim pietyzmem. Jest to również najwięsza świątynia prawosławna na świecie. Sobór Nowodziewiczy, Wzgórze Lenina, Platforma Widokowa, Park Zwycięstwa, Prospekt Kutuzowski, Łuk Tryumfalny

- kolacja

-  nocleg w Moskwie (1) 

2. Dzień: 22.09.2018

- śniadanie

- dalsze zwiedzanie miasta: spacer po Placu Czerwonym: 300 m długości, 70 m szerokości, powstał na przełomie XV i XVII w. , to symboliczne miejsce carskich koronacji, dawnych oraz obecnych uroczystości państwowych. Plac przylega do Murów Kremla, Muzeum Państwowego, GUM- Głównego Powszechnego Domu Towarowego, Soboru Wasyla Błogosławionego oraz Mauzoleum Lenina. Oglądanie z zewnątrz Soboru Vasyla: zbudowanego w latach 1555-1561 na polecenie Iwana Grożnego na pamiatkę zwycięstwa nad Tatarami. Budowle tworzyli wielcy mistrzowie rosyjscy i włoscy, łącząc styl europejski ze słowiańskim. Budowniczowie zostali oślepieni, aby nigdy nie powstała równie podobna wspaniała budowla.

- spacer wzdłuż Ogrodu Aleksandryjskiego

- zwiedzanie Kremla (wnętrze z niektórymi soborami): symbol Moskwy oraz oficjalna rezydencja prezydenta Rosji. Kreml został zbudowany w roku 1156 za czasów panowania księcia Dołgoruskiego, a przebudowany za czasów Iwana III. W czasach stalinowskich twierdza kremlowska została zamknięta dla ogółu i częściowo zdewastowana. Kompleks otworzono dopiero po śmierci Stalina.

- na Kremlu znajdują się udostępnione dla zwiedzających następujące obiekty: Sobór Uspieński ( Zaśnięcia N.M.P.): jedna z najstarszych świątyń w Moskwie, zbudowana z białego kamienia. To tu właśnie odbywały się koronacje książąt i inne ważne uroczystości. Sobór Archangielski, Wielki Pałac Kremlowski ( siedziba prezydenta), Wieża Troicka   (najwyższa wieża Kremla) i inne.

- kolacja

- nocleg w Moskwie (2)

3. Dzień: 23.09.2018            

- śniadanie

- zwiedzanie Galerii Trietiakowskiej: muzeum sztuki, założone w roku 1856 przez zamożnego kupca rosyjskiego Trietiakowa. Obecnie jedna z największych galerii na świecie posiadająca wspaniałą kolekcję dzieł twórców rosyjskich. Znajdują się tu dzieła takich mistrzów jak: Rublowa, Riepiena, Szyszkina i wielu innych. Ze względu na swoje zbiory już w roki 1918 została ogłoszona dobrem narodowym Rosji.

- przejazd słynnym Metrem Moskiewskim po najważniejszych stacjach metra: Stacja Teatralna,  Stacja Placu Rewolucji, Stacja Nowokuznieckaja, Stacja Nowoswobodzkaja

- spacer po Arbacie: spacerowa, spokojna uliczka, powstała w roku 1843, po której w dawnych czasach można było przejechać się konnym tramwajem. Ulica jednak przede wszystkim związana jest z wielką rosyjską literaturą i poezją. Tu spotykali się Tołstoj, Garczyn, Bułhakow. Przy Arbacie znajduje się wiele zabytków: Teatr Bułhakowa, Dom Puszkina, Dom Okudżawy.

- kolacja

- nocleg w Moskwie (3)

4. Dzień: 24.09.2018               

- śniadanie

- wykwaterowanie i wyjazd  w kierunku Wlodzimierza: miasto należące do tak zwanego  „Złotego Pierścienia”, czyli grup miast średniowiecznych położonych na północ i wschód od Moskwy. Stanowią kolebkę państwowości rosyjskiej i pocżątku chrześcijaństw na tych terenach. Napotkać tu można unikatowe zabytki historii i kultury ruskiej. Są to również skonsolidowane centra rzemiosła ludowego nawiązującego do dawnej średniowiecznej tradycji.

- zwiedzanie miasta: spacer starą zabudową, zwiedzanie Soboru Dimitra Sołuńskiego: rok budowy 1193 . Jest to świątynia pałacowa związana z dworem ówczesnych książąt.

Z zewnątrz zobaczymy Sobór Uspieński ( Zaśnięcia N.M.P.) oraz Złote Wrota, czyli wieżę obronną, zbudowaną w latach 1158-1164 – jest to fragment fortyfikacji miejskich.

- przejazd w kierunku Bogolubow: zwiedzanie klasztoru, dawnej rezydencji księcia Andrzeja Bogolubowa

- przejazd w kierunku Suzdal, kolejnego miasta Złotego Pierścienia (  w czasie II wojny światowej w Suzdalu znajdował sie obóz dla jeńców polskich).

- nocleg

- nocleg w Suzdal (1)

5. Dzień: 25.09.2018            

- śniadanie

- zwiedzanie Suzdalu: wspaniałe przykłady architektury drewnianej w muzeum na wolnym powietrzu ( zobaczymy wnętrza dwóch obiektów), Kreml, wnętrze klasztoru Narodzenia Matki Bożej, Monastyr Pokrowski

- przejazd wkierunku Ples. Wycieczka panoramiczna  połączona ze zwiedzaniem kompleksu katedralnego z XVI w. Ples znane jest ze wspaniałych widoków na okolicę, a także z prac malarskich znanego rosyjskiego malarza Levitana. Znajduje się tu pomnik założyciela miasta, księcia Vasyla I.

- przejazd w kierunku Jarosławia

- kolacja

- nocleg w Jarosławie (1)

6. Dzień: 26.09.2018       

- śniadanie

- wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku Jarosławia.

- przyjazd do Jarosławia: miasto położone nad górną Wołgą, zwane Rosyjską Florencją ze względu na ilość wspaniałych zabytków, wpisane na listę zabytków UNESCO. Miasto założone przez Jarosława Mądrego w 1010 r. Szczyci się takimi zabytkami jak: Sobór Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Eliasza, Cerkiew Jana Chrzciciela, Cerkiew Objawienia Pańskiego, Sobór Zaśnięcia N.M.P.

-  przejazd w kierunku Rostowa Wielkiego: miasto posiada jedną z najstarszychw  historii tych ziem. Założone 1150 lat temu było centralnym miastem północno-wschodniej Rosji, czyli kolebki współczesnej Rosji. W XIII wieku stało sie szybko centrum polityczno- religijnym. Główną atrakcją Rostowa jest zachowany Biały Kreml, wybudowany w XVII nad brzegiem jeziora Nero.  Rostowski Kreml jest doskonale zachowany i przypomina swoim wyglądem ilustracje z bajek. W centrum, na niewielkim dziedzińcu znajduje się niewielki staw, a obok Cerkiew Jana Ewangelisty zwana Czerwoną. To tu w sąsiadującym budynku zatrzymywali się rosyjscy książęta w czasie odwiedzin u rostowskich metropolitów.

Na terenie Kremla znajduje się wspaniała restauracja „ Refektarzowa Izba” znana ze swojego koronnego dania: wieprzowiny w miodowym sosie. W Rostowie kupić można słynne rostowskie emalie, czyli wyroby i biżuterię zdobione kolorową emalią.

- kolacja

- nocleg w Rostowie Wielkim ( 1)

7. Dzień: 27.09.2018

- śniadanie

- przejazd w kierunku Sergiewa Posta, zwiedzanie Lawry Trójcy Świętej, Katedry Zwiastowania oraz Katedry Trójcy Świętej

- przejazd w kierunku Moskwy, transfer na lotnisko

- odlot samolotu do Warszawy godz. 18:05

- przylot samolotu do Warszawy godz. 19:10

 

Zdjęcia

Zapisy

 

                                          Cena: 1800 PLN + 517 EURO

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszawa-Moskwa-Warszawa

- zakwaterowanie w hotelach 3***, pokoje 2-3 osobowe, 3 noce w Moskwie, 3 noce na trasie Złotego Pierścienia

- wyżywienie: śniadania+ kolacje

- transfery busem lub autobusem w zależności od wielkości grupy

- pilot polskojęzyczny na całej trasie

- opiekun duchowy, Msze Święte każdego dnia

- ubezpieczenie zgodnie z wymogami pobytu na rerenie Rosji NWW , KL + ubezpieczenie od chorób przewlekłych

- wszelkie opłaty wizowe ( wnioski wizowe załatwiane są na miesiąc przed rezalizacją programu, o potrzebnych formalnościach poinformujemy w stosownym czasie)

 

Cena nie obejmuje:

- 100 Euro od osoby, płatne na miejscu.  Realizacja programu

- dojazdu do i z lotniska w Warszawie

- wydatków własnych

 

 

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe