facebook

Moskwa - Złoty Pierścień Rosji

Chrześcijańskie Średniowiecze - „Złoty Pierścień Rosji
TERMIN:
20.04. - 26.04.2018
CENA:
ok. 1600 zł
386 Euro $ 


Opis pielgrzymki

Złoty Pierścień Rosji to miasta położone w niedalekiej, jak na rosyjskie warunki, odległości od Moskwy, tworzące symboliczny okrąg. Każde z miast, połączonych ze sobą drogami, posiada bogatą historię i bezcenne zabytki, stanowiące skarbnicę rosyjskiej kultury.

 

Moskwa- Włodzimierz- Suzdal- Ples- Kostroma- Jarosław- Wielki Rostow- Sergijew Posad

Program pielgrzymki

1. Dzień: 20.04.2018 piątek             Msza Święta

- spotkanie z uczestnikami wyjazdu na Międzynarodowym Lotnisku OKĘCIE w Warszawie sektor ”D”, na dwie i poł godziny przed odlotem samolotu do Moskwy

- odprawa bagażowo-paszportowa

- godz. 09:45 odlot samolotu do Moskwy

- godz. 12:50 przylot samolotu do Moskwy

- spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie miasta:

Moskwa: największe miasto Rosji, a także Europy liczy ok. 15 mln mieszkańców. Stolica najwiekszego obszarowo państwa świata. Jedno z najbogatszych i najdroższych miast świata. Moskwa położona na rzeką Moskwą od samych swoich początków jest związana z rzeką i sięga swoją historią do okresu IV w.p.n.e.  najstarszy znany zapis o mieście powstał ok. 1147 r. Po wielu wiekach zawieruchy historycznej pozostały wspaniałe budowle zarówno świeckie jak i sakralne. Do najwspanialszych należą: Kreml, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Sobór Wasyla, Klasztor Nowodziewiczy, Galeria Trietiakowska, Arbat, Plac Czerwony i wiele innych.

- ul. Twerska: Plac Maneżowy: miejsce spotkań młodzieży moskiewskiej, to tu znajduje się kopuła, pod którą znajduje się jedna z największych podziemnych galerii handlowych, na placu znajduje się też rzeźba z wyobrażeniem św. Jerzego walczącego ze smokiem- św. Jerzy jest symbolem i patronem Moskwy. Teatr Balszoi (Wielki): jeden z wielu symboli Moskwy, nierozerwalnie związany z baletem rosyjskim: „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do Orzechów” oraz wiele innych. Kreml z Murami Kremla, Sobór Chrystusa Zbawiciela: ogromne sanktuarium bogato zdobione. Obecny sobór to kopia wcześniejszego soboru. Sobór został doszczętnie zburzony w okresie stalinizmu, a na jego miejscu zbudwano kryte baseny, w latach odwilży zrekonstruowany z w wielkim pietyzmem. Jest to również największa świątynia prawosławna na świecie. Sobór Nowodziewiczy, Wzgórze Lenina, Platforma Widokowa, Park Zwycięstwa, Prospekt Kutuzowski, Łuk Tryumfalny

- w międzyczasie dla chetnych czas na posiłek

- zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Moskiwe (1) 

 

2. Dzień: 21.04.2018 sobota            Msza Święta

- śniadanie - dalsze zwiedzanie miasta: spacer po Placu Czerwonym: 300 m długości, 70 m szerokości, powstał na przełomie XV i XVII w. symboliczne miejsce carskich koronacji, dawnych oraz obecnych uroczystości państwowych. Plac przylega do Murów Kremla, Muzeum Państwowego, GUM- Głównego Powszechnego Domu Towarowego, Soboru Wasyla Błogosławionego oraz Muzeum Lenina. Oglądanie z zewatrz Soboru Błogosławionego: zbudowanego w latach 1555-1561 na polecenie Iwana Groźnego na pamiątkę zwycięstwa nad Tatarami. Budowle tworzyli wielcy mistrzowie rosyjscy i włosy łącząc styl europejski ze słowiańskim. Budowniczowie zostali oślepieni, aby nigdy nie powstała równie podobna wspaniała budowla.

- spacer wzdłuż Ogrodu Aleksandryjskiego

- zwiedzanie Krema (wnętrze z niektórymi soborami): symbol Moskwy oraz oficjalna rezydencja prezydencja Rosji. Kreml został zbudowany w roku 1156 za czasów panowania księcia Dołgoruskiego, a przebudowany za czasów Iwana III. W czasach stalinowskich twierdza kremlowska została zamknięta dla ogółu i częściowo zdewastowana. Kompleks otworzono dopiero po śmierci Stalina.

- na Kremlu znajdują się udostępnione dla zwiedzających następujące obiekty: Sobór Uspieński (Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny): jedna z najstarszych światyń w Moskwie, zbudowana z białego kamienia. To tu wlaśnie odbywały się koronacje książąt i inne ważne uroczystości. Sobór Archangielski, Wielki Pałac Kremlowski (siedziba prezydenta), Wieża Troicka (najwyższa wieża Kremla) i inne.

- dla chetnych czas wolny na posiłek

- powrót do hotelu, nocleg w Moskwie (2)

3. Dzień: 22.04.2018 niedziela         Msza Świeta

- śniadanie - zwiedzanie Galerii Trietiakowskiej: muzeum sztuki, założone w roku 1856 przez zamożnego kupca rosyjskiego Trietiakowa. Obecnie jedna z największych galerii na świecie posiadająca wspaniałą kolekcję dzieł twórców rosyjskich. Znajdują się tu dzieła takich mistrzów jak: Rublowa, Riepiena, Szyszkina i wielu innych. Ze względu na swoje zbiory juz w roki 1918 została ogłoszona dobrem narodowym Rosji.

- dla chętnych czas wolny na posiłek

- przejazd słynnym Metrem Moskiewskim, po najważniejszych stacjach metra: Stacja Teatralna, Stacja Placu Rewolucji, Stacja Nowokuznieckaja, Stacja Nowoswobodzkaja

- spacer po Arbacie: spacerowa, spokojna uliczka, powstała w roku 1843, po której w dawnych czasach można było przejechać się konnym tramwajem. Ulica jednak przede wszystkim związana jest z wielką rosyjską literaturą i poezją. Tu spotykali sie Tołstoj, Garczyn, Bułhakow. Przy Arbacie znajduje sie wiele zabytków: Teatr Bułhakowa, dom Puszkina, dom Okudżawy.

- powrót do hotelu, nocleg w Moskwie (3)

4. Dzień: 23.04.2018 poniedziałek     Msza Święta

- śniadanie - wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Wlodzimierza: miasto należące do tak zwanego „Złotego Pierścienia” czyli grup miast średniowiecznych położonych na północ i wschód od Moskwy. Stanowią kolebkę państwowości rosyjskiej i początku chrześcijaństwa na tych terenach. Napotkać tu można unikatowe zabytki historii i kultury ruskiej. Są to również skonsolidowane centra rzemiosła ludowego nawiązującego do dawnej średniowiecznej tradycji.

- zwiedzanie miasta: spacer starą zabudową, zwiedzanie Soboru Dimitra Sołuńskiego: rok budowy 1193. Jest to świątynia pałacowa związana z dworem ówczesnych książąt.

Z zewnątrz zobaczymy Sobór Uspieński (Zaśnięcia Najświętsej Maryji Panny) oraz Złote Wrota: czyli wieżę obronną, zbudowaną w latach 1158-1164 – jest to fragment fortyfikacji miejskich.

- przejazd w kierunku Bogolubow: zwiedzanie klasztoru, dawnej rezydencji księcia Andrzeja Bogolubowa

- przejazd w kierunku Suzdal, kolejnego miasta Złotego Pierścienia (w czasie II wojny światowej w Suzdalu znajdował sie obóz dla jeńców polskich).

- zakwaterowanie w hotelu, noceg w Suzdal (1)

5. Dzień: 24.04.2018 wtorek           Msza Święta

- śniadanie - zwiedzanie Suzdalu: wspaniałe przykłady architektury drewnianej w muzeum na wolnym powietrzu (zobaczymy wnętrza dwóch obiektów), Kreml, wnętrze klasztoru Narodzenia Matki Bożej, Monastyr Pokrowski

- czas wolny na posiłek

- przejazd wkierunku Ples. Wycieczka panoramiczna połączona ze zwiedzaniem kompleksu katerdralnego z XVI. Ples znane jest ze wspaniałych widoków na okolicę, a także z prac malarskich znanego rosyjskiego malarza Levitana. Znajduje sie tu pomnik założyciela miasta księcia Vasyla I.

- przejazd w kierunku Jarosłwa

- zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Jarosławie (1)

6. Dzień: 25.04.2018 środa           Msza Święta

- śniadanie - wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku Jarosławia.

- przyjazd do Jarosławia: misto położone nad górną Wołgą, zwane Rosyjską Florencją ze względu na ilość wspaniałych zabytków, wpisane na listę zabytków UNESCO. Miasto założone przez Jarosława Mądrego w 1010 r. szczyci sie takimi zabytkami jak: Sobór Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Eliasza, Cerkiew Jana Chrzciciela, Cerkiew Objawienia Pańskiego, Sobór Zaśnięcia Najświętszej Marjii Panny

-  przejazd w kierunku Rostowa Wielkiego: miasto posiada jedną z najstarszych historii tych ziem. Założone 1150 lat temu było centralnym miastem Północno-Wschodniej Rosji, czyli kolebki współczesnej Rosji. W XIII wieku stało sie szybko centrum polityczno religijnym. Główna atrakcja Rostowa jest zachowany Biały Kreml, wybudowany w XVII nad brzegiem jeziora Nero.  Rostowski Kreml, jest doskonale zachowany i przypomina swoim wygladem ilustracje z bajek. W centrum, na niewielkim dziedzińcu znajduje się niewielki staw, a obok Cerkiew Jana Ewangelisty zwana Czerwoną. To tu w sąsiadującym budynku zatrzymywali się rosyjscy książęta w czasie odwiedzin u rostowskich metropolitów.

Na terenie Kremla znajduje sie wspaniała restauracja „Refektarzowa Izba” znana ze swojego koronnego dania: wieprzowiny w miodowym sosie. W Rostowie kupić można słynne rostwowskie emalie, czyli wyroby i biżuterię zdobione kolorową emalią.

- nocleg w Rostowie Wielkim (4)

7. Dzień: 26.04.2018 czwartek        Msza Święta

- sniadanie - przejazd w kierunku Sergiewa Posta, zwiedzanie Lawry Trójcy Świetej, katedry Zwiastowania oraz katedty Trójcy Świętej

- przejazd w kierunku Moskwy, transfer na lotnisko

- odlot samolotu do Warszawy godz. 18:05

- przylot samolotu do Warszawy godz. 19:10

Zdjęcia

Zapisy

 

                                   Cena: 1600 PLN + 386 EURO

 

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszawa-Moskwa-warszawa

- zakwaterowanie whotelach 3***, pokoje 2-3 osobowe

- wyżywienie: śniadania, możliwość dodatkowych posiłków za dodatkowa opłatą

- transfery busem lub autobusem w zależnosci od wielkości grupy

- opiekun duchowy, Msze Święte każdego dnia

- ubezpieczenie zgodnie z wymogami pobytu na rerenie Rosji

- wszelkie opłaty wizowe

Cena nie obejmuje:

- dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych

- dojazdu do i z lotniska w warszawie

- wydatków włsnych

- realizacja programu na miejscu 165 Euro

 

Warunki wizowania:

- w momencie nadesłania zgłoszenia prosimy przełanie kolorowej kopii paszportu drogą elektroniczną

- na miesiąc przed wyjazdem prosimy o nadesłanie paszportu- musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty terminu wżności wizy do Rosji

- 1 fotografia jak do paszportu spełniająca nastepujące warunki: rozmiar 3,5x4,5 kolor ostry, kontrastowy, papier druku wysokiej jakości i na białym tle, fotografia nie powinna byc starsza niz 6 miesięcy i musi umożliwiać identyfikacje osoby ubiegającej sie o wizę

- osoby składający wniosek po wyznaczonym terminie, mogą otrzymać wizę w trybie wizy ekspresowej co wiąże sie z pokryciem dodatkowych kosztów
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe