facebook

Armenia na krótko

Kolebka chrześcijaństwa
TERMIN:
04.04.2019 – 08.04.2019
CENA:
ok. 1550 zł
270 Euro $ 


Opis pielgrzymki

Armenia jest krajem bardzo jednolitym etnicznie,  jeśli chodzi o porównanie z innymi krajami zakaukaskimi. Mieszka tam prawie 96 % Armeńczyków. Może dlatego Armenia jest krajem tak ważnym na mapie świata chrześcijańskiego- jedność narodu w walce o wiarę. To właśnie tu po raz pierwszy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią, dzięki działalności św. Grzegorza Oświecicielka już w 301r. (12 lat przed tym, gdy Konstantyn I Wielki zniósł prześladowania chrześcijan w Rzymie, a król Armenii ustanowił chrześcijaństwo religią państwową, co czyni Armenię najstarszym chrześcijańskim państwem świata). W 406 r. ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański, co przyczyniło się do bujnego rozwoju kultury. 

To również kraj wybitnych ludzi: Charl Aznavour, Cher, Garri Kasparow, Andre Agassi i wielu innych. To także kraj przepięknych krajobrazów, bujnej przyrody i wspaniałych, odważnych, dumnych ludzi . 

Program pielgrzymki

1.Dzień: 04.04.2019

- spotkanie uczestników z organizatorem pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie, sektor „ D” na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu, odprawa paszportowo-bagażowa

-godz.: 22:20 odlot samolotu do Erewania

2.Dzień: 05.04.2019

- godz.: 03:55 przylot samolotu do Armenii, transfer do hotelu, zakwaterowanie (1), krótki odpoczynek, śniadanie

- zwiedzanie miasta: Plac Republiki, Budynek Uniwersytetu, Punkt Panoramiczny, Pomnik Matki Armenii, Parlament, Pałac Prezydencki, Gmach Opery

- zwiedzanieCicernakabed „Twierdza Jaskółcza” – muzeum i zarazem pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku, zbudowany na wzgórzu o tej samej nazwie. W dniu 24 czerwca pomnik staje się miejscem narodowych uroczystości poświęconych pamięci ofiar ludobójstwa

- zwiedzanieMatendaran,miejsce przechowywania ponad 14 tysięcy dawnych rękopisów, a którego patronem jest twórca alfabetu ormiańskiego, a zarazem święty Mesrop Masztoc. Księgozbiór był gromadzony przez katolikosów Autokefalicznego Ormiańskiego Kościoła Ormiańskiego, obecnie upaństwowiony i udostępniony ogółowi jako przedmiot dumy narodowej. Najstarsze rękopisy pochodzą z V w. Wiele z nich zdobionych jest iluminacjami, a najcenniejszym egzemplarzem jest Kodeks Eczmiadzński z VI w. uważany za świętość narodową. 

- wizyta w kompleksie Kaskada- nowoczesne centrum wystawiennicze sztuki współczesnej Armenii ze wspaniałą platformą panoramiczną znajdującą się na samej górze kompleksu wystawienniczego (przy dobrej pogodzie można zobaczyć górę Ararat)

- wizyta w na tradycyjnym ormiańskim krytym bazarze, gdzie można dokonać zakupu wszelakich kandyzowanych owoców, pamiątek (srebro i złoto), zakupić ormiańskie koniaki itp. 

- wizyta w fabryce ormiańskich ręcznie tkanych dywanów, zapoznanie się z historią i sposobem tkania dywanów

- powrót, do hotelu, nocleg w Erewaniu (2)

3.Dzień: 06.04.2019

- śniadanie,przejazd w kierunku Garni,jedynej  świątyni pogańskiej jak się zachowała do naszych czasów. Świątynia była dedykowana Bogu Słońca i została zbudowana w 77 r. p.n.e. przez króla Trydada w stylu grecko-rzymskim na skraju kanionu, z którego roztacza się wspaniały widok na okolice miedzy innymi na skarpę nazywaną „Organami”. Świątynia była również letnią rezydencją dynastii Arszakidów, dlatego też widoczne są pozostałości pałacu oraz łaźni rzymskich 

- obiad w wiejskim domu, gdzie przyjrzymy się wypiekowi chleba w tradycyjnych kamiennych piecach, skosztowanie tradycyjnych dań ormiańskich, a także zapoznanie się z życiem wioski ormiańskiej

- przejazd w kierunku klasztoru St. Grghardkompleks zbudowany na przełomie XII i XIII w. którego nazwa tłumaczona jest jako „ Święta Włócznia”. Jest to ta sama włócznia, która przebito bok Jezusa na krzyżu, obecnie eksponowana w muzeum katedralnym Eczmiadzynu. Klasztor Geghard został wpisany w 2000 na listę UNESCO. 

- powrót do hotelu, nocleg w Erewaniu (3)

4. Dzień: 07.04.2019

- śniadanie, przejazd w kierunku półwyspu Sevan (półwysep powstał w wyniki cofnięcia się wód jeziora w XIX w.),  na którym został zbudowany klasztor Sevanavank (Czarny Klasztor): klasztor zbudowany na szczycie w IX w. na polecenie ormiańskiej księżniczki Miriam. Cała konstrukcja to czarny tuf wulkaniczny. Klasztor był  miejscem  odosobnienia dla mnichów, ale przede wszystkim był ważnym ośrodkiem życia monastycznego oraz miejscem kopiowania manuskryptów.

- przejazd w kierunku Lermontowo i Dilijan: wsie zamieszkałe przez Małokonów, grupę chrześcijan oderwaną od kościoła prawosławnego, zamkniętą we własnej społeczności, posługują się do tej pory językiem rosyjskim. Utrzymują się z upraw, łowienia ryb oraz produkcji najwspanialszej kapusty kiszonej.

- zwiedzanieDilijan,nazywanego „ormiańską Szwajcarią”, znanego zw wspaniałych lasów oraz bogatej fauny i flory jaką spotkać można na stokach okolicznych gór. 

- zwiedzanie klasztoru położonego na trasie: Haghartsin-klasztor skryty w lesie, zbudowany na przełomie XI/XIII w. zajmuje ważne miejsce w kulturze i architekturze Armenii, a obecnie czaruje utraconą atmosferę dawnych wieków. Do kompleksu należą: kościół św. Stefana, Marii oraz św. Jerzego.

powrót do Erewania, kolacja, nocleg w Erewaniu (4)

7. Dzień: 08.04.2019

- w godzinach nocnych transfer na lotnisko

- godz.04:45 odlot samolotu do Warszawy

- godz.06:30 przylot samolotu do Warszawy   

Zdjęcia

Zapisy

                                 Cena:  PLN 1550 +  270 EURO 

 

Cena zawiera:

- przelot samolotu na trasie Warszawa – Erewań – Warszawa

- zakwaterowanie w hotelach 3*** w pokojach 2, 3 osobowych

- śniadania + obiady

- transfery na całej trasie zgodnie z programem

- zwiedzanie zgodnie z programem

- opiekę polskiego pilota na całej trasie + opiekę duchową

- podstawowy pakiet ubezpieczeniowy KL + NW

- Msze Święte lub wspólne modlitwy (uczestnictwo we wspólnych modlitwach lub Mszach nie jest obowiązkowe)

- składkę na Fundusz Gwarancyjny 13 PLN 

Cena nie zawiera:

100 EURO   płatne obligatoryjnie po przylocie do Erewania. Realizacja programu na miejscu, wstępy, lokalni przewodnicy, kolejka powietrzna

- wydatków własnych

- dojazdu na lotnisko do Warszawy z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska w Warszawie 

- dodatkowego ubezpieczenia z tyt. chorób przewlekłych

- zwyczajowych napiwków

 

 

 

 

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe