facebook

Petersburg i Moskwa

Polacy w Petersburgu i Moskwie
TERMIN:
03.09.-11.09.2029
CENA:
2100 PLN
598 Euro 


Opis pielgrzymki

Petersburg: Petersburg-Piotrogród-Leningrad, takie nazwy nosilo to miasto na przestrzeni swojej burzliwej, krótkiej historii. Piotr I rozpoczoł budowę nowego miasta na newskich mokradłach w roku 1700, najpierw jako Twierdzy Pietropawłowskiej, nastepnie twierdza i powstały przy niej port stał się zgodnie z życzeniem cara nową stolicą imperium nazwaną St. Petersburg – Św. Piotr i Paweł. Nową stolicę projektowali najznamienitsi projektanci rosyjscy i zagraniczni. Budowali zaś wszyscy: żołnierze, chłopi pańszczyzniani i rzemieślnicy. Nowymi mieszkańcami stolicy byli możnowładcy, dostojnicy dworscy, urzędnicy i budowniczy. W Petersburgu osiedlili sie też liczni cudzoziemcy m.in. Polacy. St. Petersburg w szybkim czasie stał się miastem nowoczesnym, miastem nauki, kultury i zbytku.

 

Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców , przy czym cała aglomeracja liczy 15,512 mln mieszkańców . Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.

W 1990 historyczne centrum miasta (Kreml oraz plac Czerwony wraz z nawiązującymi do nich obiektami) zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Moskwy pochodzą z IV-III wieku p.n.e. W IX wieku osada muromska, od ok. 862 w granicach Rusi. Najstarszy zachowany zapis dotyczący Moskwy pochodzi z 1147, kiedy to Jerzy Dołgoruk wydał rozkaz zbudowania na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty, dając tym samym początek kremlowi moskiewskiemu. W 1156 miasto zostało otoczone dębową palisadą. W 1237 Moskwa została zdobyta i częściowo zniszczona przez Batu-chana. W 1263 wielki książę włodzimierski Aleksander Newski wydzielił w ramach swego państwa Księstwo Moskiewskie, które zostało specjalnie utworzone dla jego najmłodszego syna – Daniela. Stolicą księstwa od początku jego istnienia była Moskwa odznaczająca się dogodnym położeniem geograficznym, z dala od Złotej Ordy, z której strony można się było spodziewać najazdów i umiejscowieniem na wewnątrz ruskich szlakach handlowych, które dostarczały miastu poważnych środków finansowych. Dzięki długim okresom pokoju w początkowej historii Księstwa Moskiewskiego szybko wzrastała liczba ludności miasta.

W samej Moskwie żyje ponad 4 tyś Polaków. W całej Rosjii ponad 47 tyś. Najbardziej znana Polka związana z Moskwą, to aktorka Barbara Brylska, odtówrczyni między innymi  Krzysi w "Panu Wołodyjowskim" i "Przygodach Pana Michała". Bardziej jednak znana jest w Rosji. Film "Szczęśliwego Nowego Roku" z Panią Brylską w roli gównej, jest wyświetlany co roku na sylwestra.

Program pielgrzymki

1. Dzień: 

- spotkanie organizatorów z uczestnikami pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie, sektor „D” na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu do St. Petersburga

- odprawa paszportowo-bagażowa

- godz. 11:00- odlot samolotu

- godz. 13:55 - przylot samolotu do St. Petersburga, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, transfer do hotelu, zakwaterowanie

- nocleg w St. Petersburgu (1)

2. Dzień:             St. PETERSBURG  

- śniadanie

Petersburg: Petersburg, Piotrogród, Leningrad-takie nazwy nosiło to miasto na przestrzeni swojej burzliwej, krótkiej historii. Piotr I rozpoczął budowę nowego miasta na newskich mokradłach w roku 1700, najpierw jako Twierdzy Pietropawłowskiej, następnie twierdza i powstały przy niej port stały się, zgodnie z życzeniem cara, nową stolicą imperium nazwaną St. Petersburgiem  – Św. Piotr i Paweł. Nową stolicę projektowali najznamienitsi projektanci rosyjscy i zagraniczni. Budowali zaś wszyscy: żołnierze, chłopi pańszczyźniani i rzemieślnicy. Nowymi mieszkańcami stolicy byli możnowładcy, dostojnicy dworscy, urzędnicy i budowniczy. W Petersburgu osiedlili się też liczni cudzoziemcy, m.in. Polacy. St. Petersburg w szybkim czasie stał się miastem nowoczesnym, miastem nauki, kultury i zbytku.

Zwiedzanie St. Petersburga.

Newski Bulwar, Admiralicję:arcydzieło architektury projektu Zacharowa ozdobione wspaniałymi rzeźbami i malowidłami, które przetrwało do naszych czasów dzięki heroicznej obronie wielu mieszkańców przed nalotami w czasie II wojny światowej. 

Plac Dekabrystów, Krążownik Aurora, Jeźdźca Miedzianego oraz z zewnątrz Katedrę Issakijewską, Sobór Smolny oraz Sobór Kazański, a także Twierdzę Pietropawłowską , Striełkę 

kolacja 

- nocleg w St. Petersburgu (2)

3. Dzień: 

- śniadanie

- po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, a następnie przejazd w kierunku Peterhofu:zespołu pałacowo-ogrodowego założonego przez cara Piotra I, otoczonego wspaniałym parkiem francuskim z przepiękną fontanną w części centralnej parku ozdobioną Neptunem upamiętniającą koniec wojny trzydziestoletniej. Sam pałac jest zbiorem wspaniałych rzeźb, obrazów, ozdób, złoceń, przepychu i bogactwa widocznego w poszczególnych pomieszczeniach. Rozkoszą dla oka jest również tzw. Park Dolny w stylu angielskim ze wspaniałą fontanną ozdobioną 37 złoconymi posągami z brązu oraz innymi 64 mniejszymi fontannami. W czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy oblegali ówczesny Leningrad, znajdowała się tu siedziba sztabu niemieckiego.

- kolacja

- nocleg w St. Petersburgu (3)

4. Dzień: 

- śniadanie

- po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Twierdzy Pietropawłowskiej (wraz z Katedrą): założona przez Piotra I w celach obrony uzyskanego przez Rosję dostępu do morza. Twierdza zbudowana była w zawrotnym tempie, bo zaledwie w ciągu niecałego roku, ale ostateczne zakończenie prac budowlanych nastąpiło po 35 latach, kiedy to twierdza została otoczona murem o wysokości 12 metrów. 

Na terenie twierdzy znajdują się: Dom Inżynieryjny, Magazyn Artyleryjski oraz najcenniejszy zabytek architektoniczny Katedra Pietropawłowska zbudowana w 1712 r. W katedrze pochowani są carowie Rosji: Piotr I, Aleksander III i jego żona. Znajdują się też tu symboliczne groby ostatnich Romanowów.

- zobaczymy Ermitaż (fr. miejsce odosobnione), na początku zaprojektowany jako tzw. Pałac Zimowy. Obecnie jest to słynne na cały świat muzeum, największe w Rosji, które zgromadziło wspaniałą kolekcję najznamienitszych mistrzów malarstwa i rzeźby z Rosji oraz z całego świata: Leonarda d Vinci, Tycjana, Rembrandta, Rubensa, a także mistrzów impresjonizmu i wielu innych. Ermitaż mieści się w Pałacu Zimowym, zabytku architektury rosyjskiej wybudowanym w latach 1754-62, w którym to caryca Katarzyna II (urodzona w Szczecinie) zapoczątkowała słynną obecnie kolekcję obrazów Ermitaż

- kolacja

- nocleg w St. Petersburgu (4) 

5. Dzień: 

- śniadanie

- wykwaterowanie z hotelu, następnie zwiedzanie: Puszkin (Carskie Sioło) - Pałac Katarzyny Wielkiej z Bursztynową Komnatą: barokowy kompleks pałacowo- parkowy zbudowany w XVIII w., dawna rezydencja carów Rosji, położona ok. 25 km od St. Petersburga. Do całego kompleksu przynależą również inne mniejsze pałace oraz budowle, a także ogrody i parki. Kompleks został zbudowany na polecenie carycy Katarzyny II. W Pałacu głównym znajduje się między innymi ogromna sala balowa o powierzchni ok. 900 m2, a ściany komnaty zdobią w całości lustra i kryształowe kinkiety. 

Najbardziej spektakularnym pomieszczeniem pałacu jest Bursztynowa Komnata (rekonstrukcja), symbol wielkości Romanowów, zaginiona w czasie II wojny światowej. Została ona w późniejszym okresie zrekonstruowana i umieszczona w pałacu. 

Kompleks pałacowy zdobią ogrody francuskie, angielskie oraz orientalne.

- przejazd w kierunku Pawłowska: kompleks pałacowy zbudowany na polecenie Katarzyny III w celu uczczenia narodzin wnuka carycy Pawła. Pałac charakteryzuje się raczej prostotą, znajdują się w nim pamiątki rodziny carskiej. Pałac otoczony jest angielskim parkiem. Prawie doszczętnie spalony w 1944 r.. Podpalony przez Niemców, płonął przez 10 dni. W trakcie spalenia bezpowrotnie została stracona sala tronowa, galeria obrazów oraz biblioteka Rossiego. 

- dla chętnych czas na posiłek we własnym zakresie, następnie czas na zakupy

- w godzinach wieczornych odjazd pociągiem do Moskwy 

nocleg w pociągu (5) 

6. Dzień:             MOSKWA

-przyjazd w godzinach rannych do Moskwy

- po śniadaniu objazd miasta: ul. Twerska, Maneż, Teatr Balszoi (Wielki), główna siedziba KGB, Kreml z widokiem na Mury, Katedra Zbawiciela, Sobór Bogurodzicy (zwiedzanie), Wzgórze Lenina, Uniwersytet, punkt widokowy na miasto, Park Zwycięstwa, Prospekt Kutozowa, Łuk Tryumfalny (ok, 3,5 ha)

- następnie zwiedzanie Galerii Tretiakowskiej: największa galeria rosyjska (obok Ermitażu), założona w roku 1856 przez Pawła Trietiakowa, Posiada ponad 100 tysięcy eksponatów i jest zarazem największym zbiorem prac najwybitniejszych malarzy rosyjskich oraz największym zbiorem ikon. 

- kolacja

- nocleg w Moskwie (1)

7. Dzień: 

śniadanie

- po śniadaniu realizacja programu: spacer po Placu Czerwonym: 300 mdługości, 70 m. szerokości, powstał na przełomie XV i XVI w., symboliczne miejsce carskich koronacji, dawnych oraz obecnych uroczystości państwowych. Plac przylega do Murów Kremla, Muzeum Państwowego, GUM- Głównego Powszechnego Domu Towarowego, Soboru Wasyla Błogosławionego, Mauzoleum Lenina

oglądanie z zewnątrzSobór Błogosławionego Wasyla: zbudowany w latach 1555- 1561 na polecenie Iwana Groźnego na pamiątkę zwycięstwa nad Tatarami. Budowlę tworzyli wielcy mistrzowie włoscy, łącząc styl europejski ze słowiańskim. Budowniczowie zostali oślepieni, aby nigdy i nigdzie nie powstał tak wspaniały obiekt. 

- spacer wzdłuż Ogrodu Aleksandryjskiego

następnie zwiedzanieKremla: symbol Moskwy, gdzie znajdują się zabytki oraz oficjalna rezydencja prezydenta Rosji. Kreml został zbudowany w roku 1156 za panowania księcia Dołgoruskiego, a przebudowany został przez Iwana III. W czasach stalinowskich twierdza stała się zamknięta dla ogółu i częściowo zdewastowana. Kompleks otworzono dopiero po śmierci Stalina.

- na terenie Kremla znajdują się udostępnione dla zwiedzających następujące obiekty: Sobór Uspieński (Zaśnięcia N.M.P., zobaczymy wnętrza), jest to jedna z najstarszych świątyń w Moskwie, zbudowana z białego kamienia. To tu właśnie odbywały się koronacje książąt i inne ważne uroczystości. Sobór Archangielski, Wielki Pałac Kremlowski (siedziba prezydenta), Wieża Troicka (najwyższa wieża Kremla) i inne. 

- kolacja

- nocleg w Moskwie (2)

8. Dzień: 

śniadanie

- po śniadaniu przejazd w kierunku Izmajłowskiego Vernisażu: specyficzne miejsce, gdzie kupić można wszystko i sprzedać wszystko, taki moskiewski pchli targ. To tu spotkać można mężczyzn w dawnych mundurach z przypiętymi do piersi orderami, mężczyzn w uszatkach którzy z dużą chęcią opowiadają historię miasta.

- przejazd Moskiewskim Metrem po  najpiękniejszych stacjach metra: Stacja Teatralna, Plac Rewolucji, Stacja Nowokuznieckaja, Stacja Nowoswobodzkaja

spacer po Starym Arbacie: spacerowa, spokojna uliczka, powstała w roku 1843, po której w dawnych czasach można było przejechać się konnym tramwajem. Ulica jednak przede wszystkim związana jest z Wielką Rosją. To tu spotykali się, mieszkali i tworzyli Tołstoj, Garczyn czy Bułhakow. Przy Arbacie znajduje się wiele zabytków, np.: Teatr Bułhakowa, domy Puszkina, Okudżawy

- kolacja

- nocleg w Moskwie (3)

9. Dzień: 

śniadanie

- transfer na lotnisko, odprawa paszportowo-bagażowa

- godz. 14:35 odlot samolotu do Warszawy

- godz. 16: 35  przylot samolotu do Warszawy

 

Uwaga!!!!! 

 

  1. W związku z tym, iż w programie wykorzystywane są  wewnętrzne połączenia,  na których ewentualne zmiany w rozkładzie  nie mamy wpływu, organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu dostosowując go do zmian lokalnych przewoźników.
  2. W związku z obowiązkiem otrzymania wiz FR oraz dokumentami z tym związanymi, prosimy o wcześniejsze podejmowanie decyzji dotyczącej chęci uczestniczenia w wyprawie, najpóźniej na 1 miesiąc przed planowanym terminem imprezy.

 

 

Zdjęcia

Zapisy

                         CENA: 598 Euro +  2.100 PLN 

 

 

Cena zawiera:

- przelot samolotem na trasie Warszawa - St. Petersburg- Moskwa - Warszawa

- zakwaterowanie w hotelach ***, pokoje 2-3 osobowe, 4 noce w St. Petersburgu, 3 noce w Moskwie, 

- transfery zgodnie z programem

- zwiedzanie zgodnie z programem

- śniadania (w cenie standardowe napoje, kawa, herbata, woda)

- obiady + dodatkowe posiłki zgodnie z programem (napoje dodatkowo płatne)

- opieka polskiego pilota na całej trasie + opieka duchowa (Msze Święte, wspólne modlitwy) 

- koszty związane z wizą: wypisanie wniosku, opłata za wizę ( klient przesyła na podany adres przez organizatora paszport wraz z niezbędnymi załącznikami POCZTEXEM na własny koszt. Organizator odsyła zawizowany paszport POCZTEXEM na podany adres przez uczestnika i pokrywa koszty przesyłki).

(Organizator nie ponosi kosztów związanych z odmową otrzymania wizy !!!)

- ubezpieczenie: wysokość sumy ubezpieczenia zgodnie w wymogami pobytu we Federacji Rosji

 

Cena nie zawiera:

-  100  EURO płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie do Rosji, realizacja programu

- wydatki własne

- dojazd na wskazane lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska

- dodatkowe ubezpieczenie z tyt. chorób przewlekłych

- zwyczajowe napiwki

- dopłaty do pokoju jednoosobowego na życzenie uczestnika

- wycieczek nie objętych programem 

przedstawienia opera/balet ok 80 Euro 

- rejsu po rzece Moskwa ok 15 Euro

- rejsu po rzece Newie ok. 15 Euro

UWAGA !!!

                        Godziny lotów i kolejność zwiedzania mogą ulec zmianie

 

Kontakt:                   tel:       (+48) 887 403 330

                                               (+48) 575 441 143

                                   mail:    pielgrzymkibm@gmail.com

                                   www:  www.pielgrzymki.klaretyni.pl

                                   adres:   al. Boh. Warszawy 15/16

                                               70-370 Szczecin, I piętro pok. 114

                  GT 26/2019

                        

 

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe