facebook

Armenia i Gruzja 2017

Armenia i Gruzja kolebka chrześcijaństwa
TERMIN:
24.06. - 05.07.2017
CENA:
ok. 2 400 zł
800 $ 


Opis pielgrzymki

 Armenia kolebka chrześcijaństwa. Kraj o wspaniałych krajobrazach, doskonałej kuchni, wyśmienitych  win i gościnnych życzliwych mieszkańców
 
Armenia- to kraj bardzo jednolity etnicznie  jeśli chodzi o porównanie z innymi krajami zakaukaskimi. Prawie 96 % Armeńczyków. Może dlatego Armenia jest krajem tak ważnym na mapie świata chrześcijańskiego- jedność narodu w walce o wiarę. To właśnie tu po raz pierwszy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią .Dzięki działalności św. Grzegorza Oświeciciela już w 301 (12 lat przed tym, gdy Konstantyn I Wielki zniósł prześladowania chrześcijan w Rzymie a król Armenii ustanowił chrześcijaństwo religią państwową, co czyni Armenię najstarszym chrześcijańskim państwem świata[. W 406 ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański, co przyczyniło się do bujnego rozwoju kultury. 
 
To również kraj wybitnych ludzi: Charl Aznavour, Cher, Garri Kasparow, Andre Agassi i wielu innych. To także kraj przepięknych krajobrazów i bujnej przyrody i wspaniałych odważnych, dumnych ludzi . 
 

Program pielgrzymki

                                                ARMENIA 24.06. – 05.07.2017

 

1. dzień 24.06.2017 sobota

Zbiórka uczestników, na dwie godziny przed odlotem samolotu, odprawa bagażowo paszportowa (Międzynarodowe Lotnisko Okęcie w Warszawie)

- 22:30 odlot samolotu do Erewania.

2. dzień 25.06.2017 niedziela EREWAŃ

Przylot samolotu do Erewania o godz. 04:00, transfer do hotelu,zakwaterowanie (1), krótki odpoczynek, śniadanie, a następnie realizacja programu:

Msza Święta,

wizyta w Matendaran – słynnym Instytucie Księgi Ormiańskiej. Instytut posiada największą w świecie kolekcję manuskryptów.

Znajdują się tu najstarsze księgi, najmniejsze i największe jakie powstały na świecie. Jest tu zbiór przywilejów nadany polskim Ormianom przez Zygmunta Starego oraz przedruk dzieła Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich” , a także wiele innych „białych kruków”.

Wizyta w Cicernakaberd, pomnik upamiętniający ludobójstwo Ormian w 1915 roku. Znajduje sie tu świerk posadzony przez Jana Pawła II, a także przez wiele innych osobistości świata polityki i nie tylko.

Wizyta w Katedrze Grzegorza Oświeciciela wybudowanej w 2001 roku na okoliczność 1700 lat przyjęcia przez Ormian Chrześcijaństwa.

Wizyta na bazarze owocowo warzywnym a także na bazarze ze złotem, czas na zakupy, powrót do hotelu, kolacja (dla chętnych spacer na Plac Republiki- podziwianie tańczących fontann, początek o godz. 21:00 Uwaga! (jeśli fontanny tego dnia będą czynne), nocleg w Erewaniu hotel IMPERIAL (2).

3. dzień 26.06.2017 poniedziałek GARNI - GEGHARD

Po śniadaniu przejazd w kierunku Garni – światyni z I w.n.e. zbudowanej według greckich wzorców architektonicznych. Jedyna światynia na terenie Armenii o charakterze pogańskim. Podziwianie wspaniałej panoramy wąwozu.

Następnie przejazd w kierunku wykutego w skale kompleksu klasztornego w Geghard (XII-XIII w.), wpisanego na listę Unesco. Według legendy przechowywano tu w średniowieczu włócznę, którą przebito bok Chrystusa. Włócznia została darowana przez Judę Tadeusza. Klsztor imponuje swoją prostotą oraz cudowną skalna scenerią.

Powrót do Erewania, Fabryka koniaków Ararat- zapoznanie z historią ormiańskiego koniaku, degustacja, zakupy, powrót do hotelu, kolacja, nocleg (3).

4. dzień 27.06.2017 wtorek ECZMIADZYN – ZVRATNOC- AMBERD-ARGAC

Msza Święta, śniadanie przejazd do Eczmiadzynu- centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy światyni wskazał sam Chrystus. Nazwa światyni tłumaczona jest jako” miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry. Jeżeli będzie możliwość zajrzymy do skarbca, gdzie przechowywana jest włócznia, którą przebito bok Chrystusa, fragment drzewa z Arki Noego i wiele innych ważnych relikwii.

Następnie nawiedzimy dwa kompleksy monastyczne Hripsime i Gajane z VII w. Całość wraz z Eczmiadzynem została wpisana na liste UNESCO podobnie jak katedra św. Grzegorza w Zwratnac- wzniesiona w VII w. Była najpiękniejszym kościołem na świecie, bazyliką o trzech kondygnacjach, wspaniałym okrągłym kształcie i kunsztownych detalach. Po trzęsieniu ziemi jej ruiny zostały następnie zaopmane przez Arabów. Odnaleziona dopiero w XIX w.

Następnie przejazd w kierunku szczytu góry Aragac, gdzie znajdują się pozostałości twierdzy Amberd oraz doskonale zachowany kościół Saghmonsvank.

Powrót do hotelu, kolacja, nocleg ( 4).

5. dzień 28.06.2016 środa CHOR VIRAP –ARENI - NORAVANK – GORIS

Śniadanie, a następnie wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku kompleksu kościelnego Chor Virap – skąd rozpościera sie niezapomniany widok na Świętą Górę Ararat. Zgodnie z legendą w tym miejscu był więziony przez 13 lat w głębokim lochu wraz z wężami i innymi gadami Grzegorz Oświecieciel- założyciel kościoła ormiańskiego. Góra Ararat znajduje sie na terenie Turcji. Granicę widać z wysokosci góry na której stoi kościół.

Przejazd przez równinę Araracką w kierunku miasta Goris, po drodze zobaczymy wspaniały przykład średniowiecznej sakralnej architektury ormiańkiej- klasztor Naravank (XIII-XIVw.). Na jednym z wejść do kościoła można zobaczyc tympanon z wizerunkiem Chrystusa i Matki Bożej. Klasztor otczają góry o wspaniałych barwach różu i czerwieni.

Przejazd do wioski Areni (została tu odkryta najstarsza winiarnia świata), w której zapoznamy się z procesem produkcji wina, a także będziemy uczestniczyć w degustacji. Czas na zakupy win. Przyjazd do Goris, zakwaterowanie i kolacja w hotelu Diana (5).

6.dzień 29.06.2017 czwartek TATEV – KARAHUJN – DŻERMUK

Msza Święta, po śniadaniu wykwaterowanie, a następnie przejazd w kierunku największego ormiańskiego klasztoru – Tatev ( IX w. ). Kompleks wznosi sie nad wysokim kanionem i robi imponujące wrażenie. Na uwagę zasługuje „tańcząca kolumna”- kamienny słup, w okresie średniowiecza pełniący rolę sejsmografu. Do klasztoru dostaniemy sie najdłuższą, nowo wybudowaną kolejką linową zapisaną w Księdze Rekordów Guinessa – długośc kolejki 5,7 km. Klasztor był jednym z centrów edukacyjnych średniowiecznej Armenii. Mieścił sie tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świcie, gdzie wykładano m.in. przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię i malarstwo.

Przejazd w kierunku miejsca o nazwie Karahunj (Zarac Karer). Jest to prawdopodobnie najstarsze na świecie obserwatorium zwane ormiańskim Stonehenge. Obserwatorium tworza obrobione bloki skalne prawdopodobnie pochodzące z okresu VI w. przed Chrystusem. Bloki skalne są pozostałością ówczesnego obserwatorium astronomicznego.

Następnie przejedziemy w kierunku uzdrowiska Dżermuk, spacer do najwiekszego wodospadu w Armenii dnem wąwozu. Zakwaterowanie, spacer po uzdrowisku, picie wód źródlanych, zakupy, kolacja i nocleg w Dżermuk (6) Nairi Hotel.

7. dzień 30.06.2017 piątek SELIM- NARATUS- JEZIORO SEVAN

Po śniadaniu wykwaterowanie, a anstępnie przejazd w kierunku przełeczy Selim ( 2410m p.p.m.) - będziemy napawać się wspaniałymi górskimi widokami, zielonymi stepami, na których pasą się konie, owce i krowy. Zobaczymy wspaniale zachowany karawanseraj z XIV wieku, odwiedzimy wioskę Naratus, gdzie zobaczymy największe skupisko chaczkarów- kutych w kamieniu krzyży. Chaczkary są esencją ormiańskiej kultury, najpiękniejsze z nich przypominają misterne koronki, przejazd w kierunku jeziora Sevan, zwiedzanie wspaniałego klasztoru Sevanavank z IX w. położonego obecnie na półwyspie znajdującym sie na jeziorze Sevan. Z góry roztacza sie wspaniąły widok na jezioro i otaczające góry.

Jezioro Sevan jest jednym z najwiekszych jezior wysokogórskich na świecie.

Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie w hotelu BOHEMIA (7), kolacja: dania rybne i nie tylko.

8. dzień 01.07.2017 sobota DZLIJAN – HAXARCIN – GOSHAVANK- TIBILISI

Msza Święta, śniadanie, a po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy z Gruzją, przejazd przez wioskę Dilijan, w której to jako jedynej zachowały się fragmenty starej drewnianej zabudowy, wizyta w kościele Hxarcin oraz klasztorze Goshavank- miejsce spoczynku ormiańskiego twórcy prawa, przejazd do granicy w Sadalko, przejście piesze przez granicę, następnie dalsza kontynuacja jazdy w kierunku Tbilisi - przyjazd do miasta w godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu ASTORIA (8) kolacja w regionalnej restauracji.

9. dzień 02.07.2017 niedziela TBILISI

Msza Święta, zwiedzanie miasta: Tbilisi to jedno z najstarszych miast na świecie. Warte zobaczenia są: Stare Miasto, łaźnie tbiliskie, widoczny z daleka zamek Narikala, katedra Sioni oraz pochodząca z V w. Cerkiew Anczischati, a także synagoga. Jeśli bedzie otwarte, odwiedzimy tez Muzeum Historyczne. Przejdziemy sie aleją Szoty Rustawelego, na której to dokonywały się najważniejsze wydarzenia polityczne Kaukazu, kolacja i nocleg w Tbilisi (9).

10. dzień 03.07.2017 poniedziałek MCCHETY – GORI – ANANURI - GUDAURI

Śniadanie, a po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku Mcchety- starożytnej stolicy Gruzji, wpisanej na liste światowego dziedzictwa Unesco , następnie zwiedzanie Muzeum Stalina w Gori oraz przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną: obok Swanetii, to najbardziej malownicza część Gruzji. Przejazd pasmem wielkiego Kaukazu, przekroczenie przełęczy na wysokości 2379 m.n.p.m.- pasmo będące granicą geograficzną miedzy Europą a Azją, zwiedzanie kompleksu twierdzy Ananuri, a następnie przejazd przez Gudauri- zimowy kurort narciarski, zakwaterowanie i kolacja w Gudauri (10).

11. dzień 04.07.2017 wtorek KAZBEGI – TBILISI

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku szczytu Kazbegi. Wjazd na górę o wysokości 2170 m.n.p.m. (za dodatkową opłatą dla chętnych 10 USD wjazd samochodami terenowymi) gdzie zobaczymy XVI - wieczna cerkiew św. Trójcy (Ciminda Sameba). Rozpościera sie stąd przepiękny widok na Kazbek ( 5047 m.p.p.m. wg gruzińskich mitów, to do tej góry przykuty był Prometeusz. Powrót do Tbilisi , kolacja i nocleg w Tbilisi (11).

12. Dzień 05.07.2017 środa

Wykwaterowanie z hotelu w godzinach nocnych i transfer na lotnisko (suchy prowiant na drogę). Samolot wylatuje o godz. 04:50 (czasu gruzińskiego). Planowy przylot do Warszawy o godz. 06:30 (czasu polskiego).

Zapisy

Aby zapisać się na pielgrzymkę należy pobrać i wypełnić oświadczenie, które należy przesłać na adres pielgrzymki(at)klaretyni.pl, lub dostarczyć osobiście do kancelarii parafialnej.

 

                                 CENA: 800 USD + 2.400 PLN– Nr konta: 96 7999 9995 0651 8265 3904 0001

Cena obejmuje:

- przelot samolotem PLL LOT Warszaw- Erewań-Warszawa

- ubezpieczenie ogólne WARTA

- opiekę duchową

- pilota na całej trasie oraz przewodnika polskojęzycznego

- zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych

* hotele ***/****

- autobus na całej trasie

- wstępu do zwiedzanych obiektów

- 2x wyżywienie (śniadania i kolacje lub zamiennie obiad)

Cena nie obejmuje:

- dojazdu do – i na lotnisko w Warszawie

- wjazdu dżipami na Górę św. Św Trójcy pod Kazbegiem (dla chętnych ok 10$)

- zwyczajowych napiwków

- wydatków własnych
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe