facebook

Armenia 2019

Armenia - pierwszy kraj chrześcijański 301 r.
TERMIN:
CENA:
ok. 


Opis pielgrzymki

 Armenia kolebka chrześcijaństwa. Kraj o wspaniałych krajobrazach, doskonałej kuchni, wyśmienitych  win i gościnnych życzliwych mieszkańców
 
Armenia- to kraj bardzo jednolity etnicznie  jeśli chodzi o porównanie z innymi krajami zakaukaskimi. Prawie 96 % Armeńczyków. Może dlatego Armenia jest krajem tak ważnym na mapie świata chrześcijańskiego- jedność narodu w walce o wiarę. To właśnie tu po raz pierwszy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią .Dzięki działalności św. Grzegorza Oświeciciela już w 301 (12 lat przed tym, gdy Konstantyn I Wielki zniósł prześladowania chrześcijan w Rzymie a król Armenii ustanowił chrześcijaństwo religią państwową, co czyni Armenię najstarszym chrześcijańskim państwem świata[. W 406 ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański, co przyczyniło się do bujnego rozwoju kultury. 
 
To również kraj wybitnych ludzi: Charl Aznavour, Cher, Garri Kasparow, Andre Agassi i wielu innych. To także kraj przepięknych krajobrazów i bujnej przyrody i wspaniałych odważnych, dumnych ludzi . 
 

Program pielgrzymki

                                                

                    Termin i cena zostaną podane w późniejszym czasie!

1. dzień: 

- zbiórka uczestników pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku OKĘCIE w Warszawie na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu do Erewania, spotkanie z organizatorami, doprawa paszportowo-bagażowa

- godz. 22:20 odlot samolotu do Erewania

2. dzień 

- przylot samolotu do Erewania o godz. 03:50, transfer do hotelu, zakwaterowanie (1), krótki odpoczynek, śniadanie, a następnie realizacja programu: Msza Święta, wizyta w Matendaran – słynnym Instytucie Księgi Ormiańskiej. Instytut posiada największą w świecie kolekcję manuskryptów. Znajdują się tu najstarsze księgi, najmniejsze i największe jakie powstały na świecie. Jest tu zbiór przywilejów nadany polskim Ormianom przez Zygmunta Starego oraz przedruk dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, a także wiele innych „białych kruków”.

- wizyta w Cicernakaberd, pomnik upamiętniający ludobójstwo Ormian w 1915 roku. Znajduje się tu świerk posadzony przez Jana Pawła II, a także przez wiele innych osobistości świata polityki i nie tylko. - wizyta na bazarze owocowo warzywnym, a także na słynnym bazarze Wernisaż, czas na zakupy.

-  powrót do hotelu, kolacja (dla chętnych spacer na Plac Republiki - podziwianie tańczących fontann, początek o godz. 21:00 Uwaga! (jeśli fontanny tego dnia będą czynne), nocleg w Erewaniu hotel IMPERIAL (2).

3. dzień: 

- Msza Święta, śniadanie przejazd do Eczmiadzynu- centrum ormiańskiego chrześcijaństwa (jak dla katolików Watykan). Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry. Jeżeli będzie możliwość zajrzymy do skarbca, gdzie przechowywana jest włócznia, którą przebito bok Chrystusa, fragment drzewa z Arki Noego i wiele innych ważnych relikwii.

- następnie nawiedzimy dwa kompleksy monastyczne Hripsime i Gajane z VII w. Całość wraz z Eczmiadzynem została wpisana na listę UNESCO podobnie jak katedra św. Grzegorza w Zwratnac - wzniesiona w VII w. Była najpiękniejszym kościołem na świecie, bazyliką o trzech kondygnacjach, wspaniałym okrągłym kształcie i kunsztownych detalach. Po trzęsieniu ziemi jej ruiny zostały następnie zakopane przez Arabów. Odnaleziona dopiero w XIX w.

- wizyta w fabryce koniaków „ARARAT”, degustacja dwóch gatunków koniaków, zapoznanie ze sposobem produkcji oraz historii koniaków na ternie Armenii

- powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Erewaniu (3)

4. dzień: 

- Msza Święta - śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, a następnie przejazd w kierunku szczytu góry Aragac, gdzie znajdują się pozostałości twierdzy Amberd oraz doskonale zachowany kościół Saghmonsvank.

- przejazd do wioski Areni (została tu odkryta najstarsza winiarnia świata), w której zapoznamy się z procesem produkcji wina, a także będziemy uczestniczyć w degustacji. Czas na zakupy win. Armenia uważa się za ojczyznę winiarstwa. Kontynuacja przejazdu w kierunku regionu Stepanavan do miesjcowości Dzoraget.

- zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg w Dzoraget (4)

5. dzień 

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku Jeziora Sevan zwiedzając po drodze wspaniałe miejsca Armenii.

- na trasie zatrzymamy się przy klasztorze Sanashin, wpisanego na listę UNESCO, a następnie przejazd przez wioskę Dilijan, w której to jako jedynej zachowały się fragmenty starej drewnianej zabudowy

- wizyta w kościele Hxarcin oraz klasztorze Goshavank

-  przejazd w kierunku jeziora Sevan, zwiedzanie wspaniałego klasztoru Sevanavank z IX w. położonego obecnie na półwyspie znajdującym się na jeziorze Sevan. Z góry roztacza się wspaniały widok na jezioro i otaczające góry. Jezioro Sevan jest jednym z największych jezior wysokogórskich na świecie.

-  zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem, kolacja: dania rybne i nie tylko, nocleg (5)

7. dzień 

- Msza Święta - śniadanie, po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, a następnie przejazd w kierunku przełęczy Selim (2410 m p.p.m.) - będziemy napawać się wspaniałymi górskimi widokami, zielonymi stepami, na których pasą się konie, owce i krowy. Zobaczymy wspaniale zachowany karawanseraj z XIV wieku, odwiedzimy wioskę Naratus, gdzie zobaczymy największe skupisko chaczkarów - kutych w kamieniu krzyży. Chaczkary są esencją ormiańskiej kultury, najpiękniejsze z nich przypominają misterne koronki

 - następnie przejedziemy w kierunku uzdrowiska Dżermuk, spacer do największego wodospadu w Armenii dnem wąwozu. Zakwaterowanie, spacer po uzdrowisku, picie wód źródlanych, zakupy

- zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg w Dżermuk (6)

8. dzień 

-Msza Święta - po śniadaniu wykwaterowanie, a następnie przejazd w kierunku miejsca o nazwie Karahunj (Zarac  Karer). Jest to prawdopodobnie najstarsze na świecie obserwatorium zwane ormiańskim Stonehenge. Obserwatorium tworzą obrobione bloki skalne prawdopodobnie pochodzące z okresu VI w. przed Chrystusem. Bloki skalne są pozostałością ówczesnego obserwatorium astronomicznego.

- następnie przejazd w kierunku największego ormiańskiego klasztoru – Tatev ( IX w.). Kompleks wznosi się nad wysokim kanionem i robi imponujące wrażenie. Na uwagę zasługuje „tańcząca kolumna”- kamienny słup, w okresie średniowiecza pełniący rolę sejsmografu. Do klasztoru dostaniemy się najdłuższą, nowo wybudowaną kolejką linową zapisaną w Księdze Rekordów Guinessa – długość kolejki 5,7 km. Klasztor był jednym z centrów edukacyjnych średniowiecznej Armenii. Mieścił się tu jeden z najstarszych uniwersytetów na świcie, gdzie wykładano m.in. przedmioty humanistyczne, nauki ścisłe, muzykę, sztukę, kaligrafię i malarstwo.

- przejazd przez równinie Araracką w kierunku miasta Goris

- zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg w Goris (7)

9. dzień: 

- Msza Święta - śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do wyjątkowego miejsca jakim jest wspaniały przykład średniowiecznej sakralnej architektury ormiańkiej- klasztor Naravank (XIII-XIV w.). Na jednym z wejść do kościoła można zobaczyć tympanon z wizerunkiem Chrystusa i Matki Bożej. Klasztor otaczają góry o wspaniałych barwach różu i czerwieni.

- dalsza trasa zaprowadzi nas do kompleksu kościelnego Chor Virap – skąd rozpościera się niezapomniany widok na Świętą Górę Ararat. Zgodnie z legendą w tym miejscu był więziony przez 13 lat w głębokim lochu wraz z wężami i innymi gadami Grzegorz Oświeciciel - założyciel kościoła ormiańskiego.  Góra Ararat znajduje się na terenie Turcji. Granicę widać z wysokości góry na której stoi kościół.

- powrót do Erewania, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg w Erewaniu (8)

 10. dzień 

- po śniadaniu przejazd w kierunku Garni – świątyni z I w.n.e. zbudowanej według greckich wzorców architektonicznych. Jedyna świątynia na terenie Armenii o charakterze pogańskim. Podziwianie wspaniałej panoramy wąwozu. Następnie przejazd w kierunku wykutego w skale kompleksu klasztornego w Geghard (XII-XIII w.), wpisanego na listę Unesco. Według legendy przechowywano tu w średniowieczu włócznię, która przebito bok Chrystusa. Włócznia została darowana przez Judę Tadeusza. Klasztor imponuje swoją prostotą oraz cudowną skalną scenerią.

- powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Erewaniu (9)

11.dzień:       

- wykwaterowanie z hotelu w godzinach nocnych i transfer na lotnisko (suchy prowiant na drogę).  Samolot wylatuje o godz. 04:40 (czasu gruzińskiego). Planowy przylot do Warszawy o godz. 06:30 (czasu polskiego).

 

 

Zapisy

Aby zapisać się na pielgrzymkę należy pobrać i wypełnić oświadczenie, które należy przesłać na adres pielgrzymki(at)klaretyni.pl, lub pocztą poleconą 


 

               Cena zostanie podana w późniejszym czasie

                        

 

Cen obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszawa-Erewań-Warszawa

- zakwaterowanie w hotelach ***/****

- śniadania i kolacje

- transfery na całej trasie

- polskiego pilota i opiekę duchową, a także Msze Święte każdego dnia

- pakiet ubezpieczeniowy NWW i KL

 

Cena nie obejmuje:

- dojazdu do i z Warszawy

- wydatków własnych

- ubezpieczenia od chorób przewlekłych

- realizcja programu na miejscu 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe