facebook

Armenia 2019

Armenia - pierwszy kraj chrześcijański 301 r.
TERMIN:
19.04.-25.04.2019
CENA:
1900 PLN
430 Euro



 


Opis pielgrzymki

 Armenia kolebka chrześcijaństwa. Kraj o wspaniałych krajobrazach, doskonałej kuchni, wyśmienitych  win i gościnnych życzliwych mieszkańców
 
Armenia- to kraj bardzo jednolity etnicznie  jeśli chodzi o porównanie z innymi krajami zakaukaskimi. Prawie 96 % Armeńczyków. Może dlatego Armenia jest krajem tak ważnym na mapie świata chrześcijańskiego- jedność narodu w walce o wiarę. To właśnie tu po raz pierwszy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią .Dzięki działalności św. Grzegorza Oświeciciela już w 301 (12 lat przed tym, gdy Konstantyn I Wielki zniósł prześladowania chrześcijan w Rzymie a król Armenii ustanowił chrześcijaństwo religią państwową, co czyni Armenię najstarszym chrześcijańskim państwem świata[. W 406 ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański, co przyczyniło się do bujnego rozwoju kultury. 
 
To również kraj wybitnych ludzi: Charl Aznavour, Cher, Garri Kasparow, Andre Agassi i wielu innych. To także kraj przepięknych krajobrazów i bujnej przyrody i wspaniałych odważnych, dumnych ludzi . 
 

Program pielgrzymki

                                          

1.Dzień: 19.04.2019

- spotkanie uczestników z organizatorem pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie, sektor „ D” na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu, odprawa paszportowo-bagażowa

-godz.: 22:20 odlot samolotu do Erewania

2.Dzień: 20.04.2019

- godz.: 03:55 przylot samolotu do Armenii, transfer do hotelu, zakwaterowanie (1), krótki odpoczynek, śniadanie

- zwiedzanie miasta: Plac Republiki, Budynek Uniwersytetu, Punkt Panoramiczny, Pomnik Matki Armenii, Parlament, Pałac Prezydencki, Gmach Opery

- zwiedzanieCicernakabed „Twierdza Jaskółcza” – muzeum i zarazem pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku, zbudowany na wzgórzu o tej samej nazwie. W dniu 24 czerwca pomnik staje się miejscem narodowych uroczystości poświęconych pamięci ofiar ludobójstwa

- zwiedzanieMatendaran,miejsce przechowywania ponad 14 tysięcy dawnych rękopisów, a którego patronem jest twórca alfabetu ormiańskiego, a zarazem święty Mesrop Masztoc. Księgozbiór był gromadzony przez katolikosów Autokefalicznego Ormiańskiego Kościoła Ormiańskiego, obecnie upaństwowiony i udostępniony ogółowi jako przedmiot dumy narodowej. Najstarsze rękopisy pochodzą z V w. Wiele z nich zdobionych jest iluminacjami, a najcenniejszym egzemplarzem jest Kodeks Eczmiadzński z VI w. uważany za świętość narodową. 

- wizyta w kompleksie Kaskada- nowoczesne centrum wystawiennicze sztuki współczesnej Armenii ze wspaniałą platformą panoramiczną znajdującą się na samej górze kompleksu wystawienniczego (przy dobrej pogodzie można zobaczyć górę Ararat)

- wizyta w na tradycyjnym ormiańskim krytym bazarze, gdzie można dokonać zakupu wszelakich kandyzowanych owoców, pamiątek (srebro i złoto), zakupić ormiańskie koniaki itp. 

- wizyta w fabryce ormiańskich ręcznie tkanych dywanów, zapoznanie się z historią i sposobem tkania dywanów

- powrót, do hotelu, nocleg w Erewaniu (2)

3.Dzień: 21.04.2019

- śniadanie, następnie przejazd autobusem w kierunku Eczmiadzynu:miasto położone ok. 18 km. od Erewania, gdzie znajduje się najważniejszy zabytkowy zespół katedralny, a zarazem najstarszy kościół Armenii. Siedziba patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego- katolikosa wszystkich Ormian. Eczmiadzyn został wpisany na światową listę UNESCO         (zaraz po Zwratnac, 2000 r.), ale przede wszystkim jest świętością narodu ormiańskiego, tam przechowywana jest włócznia, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu. 

-  przejazd w kierunku Zwratnac:znajduje się ok 15 km od Erewania. Są tu ruiny katedry, które zostały wpisane w roku 2000 na światową listę UNESCO. Kompleks katedralny został wzniesiony z kamienia wulkanicznego ok. 643 roku przez katolikosa Nersesa Budowniczego.  W tutejszym muzeum można zobaczyć  liczne pozostałości archeologiczne.

- przejazd w kierunku Garnijedynej  świątyni pogańskiej jak się zachowała do naszych czasów. Świątynia była dedykowana Bogu Słońca i została zbudowana w 77 r. p.n.e. przez króla Trydada w stylu grecko-rzymskim na skraju kanionu, z którego roztacza się wspaniały widok na okolice miedzy innymi na skarpę nazywaną „Organami”. Świątynia była również letnią rezydencją dynastii Arszakidów, dlatego też widoczne są pozostałości pałacu oraz łaźni rzymskich 

- obiad w wiejskim domu, gdzie przyjrzymy się wypiekowi chleba w tradycyjnych kamiennych piecach, skosztowanie tradycyjnych dań ormiańskich, a także zapoznanie się z życiem wioski ormiańskiej

- przejazd w kierunku klasztoru St. Grghardkompleks zbudowany na przełomie XII i XIII w. którego nazwa tłumaczona jest jako „ Święta Włócznia”. Jest to ta sama włócznia, która przebito bok Jezusa na krzyżu, obecnie eksponowana w muzeum katedralnym Eczmiadzynu. Klasztor Geghard został wpisany w 2000 na listę UNESCO. 

- powrót do hotelu, nocleg w Erewaniu (3)

4. Dzień: 22.04.2019

- śniadanie, przejazd w kierunku Chor Wirap: klasztoru znanego, w którym przez 13 lat więziony był Święty Grzegorz Odnowiciel,uwolniony dzięki uleczeniu króla Tridata III ze śmiertelnej choroby. Po wyzdrowieniu król nawraca się i przyjmuje dla swojego kraju w roku 301 chrześcijaństwo jako religię państwową. Klasztor jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Świętej Góry Ararat

przejazd w kierunku Naravank. Po drodze będziemy mijać Ptasią Jaskinię, znaną z tego, że odkryto tu groby dzieci pochodzące z epoki brązu. Okolica zachwyca wspaniałymi widokami.

Naeavank, to ormiański klasztor VIII w. dawna siedziba biskupów. Klasztor jest położony na skalnej półce otoczony różowymi skałami, stąd też często nazywany jest „ różowym klasztorem”. Zaprojektowany przez Siransesa oraz wybitnego miniaturzystę i rzeźbiarza Momika. 

- przejazd w kierunku wioski Areni, słynącej z produkcji wina, a także z tego, że w 2010 r. odnaleziono tutaj pozostałości winiarni liczącej sobie 6 tyś. lat. Możliwość degustacji oraz zakupu ormiańskich win. 

- przejazd w kierunku Zorats Karer, jest to jedno z najstarszych obserwatoriów astrologicznych na świecie ( 7,5 tyś. lat). Powstało z kamiennych stelli o najróżniejszych kształtach. 

- przyjazd do Goris, zakwaterowanie, nocleg w Goris (4)

5. Dzień: 23.04.2019

- śniadanie, przejazd w kierunku Tatev:w dawnych czasach centrum duchowe Armenii, zbudowany jak większość klasztorów górskiego  Kaukazu  na krawędzi gigantycznego klifu. Klasztor pod wezwaniem Piotra i Pawła  zbudowany w 895 r. jest unikatem pod względem urokliwości miejsca oraz jako arcydzieło architektury. Był intelektualnym centrum ówczesnej Armenii.  Przejazd tatewskim tramwajem powietrznym (kolejka powietrzna zapisana w księdze Guinessa jako najdłuższa na świecie 5,7 km). Możliwość zakupu słodkich chlebów, wypiekanych we wsiach przez gospodynie domowe. 

- przejazd w kierunku Jeziora Sevan przez Przełęcz Wajac Dzor. Na trasie zatrzymamy się przy starym karawanserajuz 1322 r. Trasa, przy której został zbudowany jest fragmentem dawnego Szlaku jedwabnego. 

- zakwaterowanie w hotelu na Jeziorem Sevan (5)

6.Dzień: 24.04.2019

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku półwyspu Sevan (półwysep powstał w wyniki cofnięcia się wód jeziora w XIX w.), na którym został zbudowany klasztor Sevanavank (Czarny Klasztor): klasztor zbudowany na szczycie w IX w. na polecenie ormiańskiej księżniczki Miriam. Cała konstrukcja to czarny tuf wulkaniczny. Klasztor był  miejscem  odosobnienia dla mnichów, ale przede wszystkim był ważnym ośrodkiem życia monastycznego oraz miejscem kopiowania manuskryptów.

- przejazd w kierunku Lermontowo i Dilijan: wsie zamieszkałe przez Małokonów, grupę chrześcijan oderwaną od kościoła prawosławnego, zamkniętą we własnej społeczności, posługują się do tej pory językiem rosyjskim. Utrzymują się z upraw, łowienia ryb oraz produkcji najwspanialszej kapusty kiszonej.

- zwiedzanieDilijan,nazywanego „ormiańską Szwajcarią”, znanego zw wspaniałych lasów oraz bogatej fauny i flory jaką spotkać można na stokach okolicznych gór. 

- zwiedzanie dwóch klasztorów położonych na trasie: Haghartsinoraz Hoshavank, klasztory skryte w lesie, zbudowane na przełomie XI/XIII w. zajmują ważne miejsce w kulturze i architekturze Armenii, a obecnie czarują utraconą atmosfer dawnych wieków. Do kompleksu należą: kościół św. Stefana, Marii oraz św. Jerzego. 

przejazd do Erewania, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg w Erewaniu (6)

7. Dzień: 25.04.2019

- w godzinach nocnych transfer na lotnisko

- godz.04:45 odlot samolotu do Warszawy

- godz.06:30 przylot samolotu do Warszawy   

 

Zapisy

Aby zapisać się na pielgrzymkę należy pobrać i wypełnić oświadczenie, które należy przesłać na adres pielgrzymki(at)klaretyni.pl, lub pocztą poleconą 


 

                           Cena: 1900 PLN + 430 EURO 

 

Cena zawiera:

- przelot samolotu na trasie Warszawa – Erewań – Warszawa

- zakwaterowanie w hotelach 3*** w pokojach 2, 3 osobowych

- śniadania, 5 obiadów, 2 kolacje

- transfery na całej trasie zgodnie z programem

- zwiedzanie zgodnie z programem

- opiekę polskiego pilota na całej trasie + opiekę duchową

- podstawowy pakiet ubezpieczeniowy KL + NW

- Msze Święte lub wspólne modlitwy (uczestnictwo we wspólnych modlitwach lub Mszach nie jest obowiązkowe)

- składkę na Fundusz Gwarancyjny 13 PLN 

Cena nie zawiera:

150 EURO   płatne obligatoryjnie po przylocie do Erewania. Realizacja programu na miejscu, wstępy, lokalni przewodnicy, kolejka powietrzna

- wydatków własnych

- dojazdu na lotnisko do Warszawy z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska w Warszawie 

- dodatkowego ubezpieczenia z tyt. chorób przewlekłych

- zwyczajowych napiwków

 

                                  Misyjne Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne

                                               KUPERTYN

            al. Boh. Warszawy 15/16 Szczecin 70-370, pok. 114 I p. 

                        NIP: 851-126-99-25; REGON: 320951791

                                               GT 48/2018

                              tel: +48 887 403 330; 665 356 086

                              e-mail:pielgrzymkibm@gmail.com

                                    www.pielgrzymki.klartyni.pl

                        

 

 




POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa




Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe