facebook
 

Praktyczne informacje dla każdego pielgrzyma

PIELGRZYMOWANIE – TO SZCZEGÓLNY RODZAJ WYPRAWY
Pielgrzymowanie – to wysiłek, poświęcenie, podróż przemyślana wynikająca z pobudek religijnych, zawierająca w sobie kilka głębokich pragnień związanych bezpośrednio z nami lub osobami nam bliskimi. To wola Boża, która nie każdemu jest dana. To wielkie wydarzenie w naszym życiu, które trzeba zrozumieć i umieć docenić .

PIELGRZYMI TO SZCZEGÓLNI UCZESTNICY WYPRAWY KTÓRA JEST DAREM

CEL PIELGRZYMOWANIA

1. nawiedzenie miejsc świętych związanych z miejscami życia i działalnością świętych, błogosławionych, apostołów, Maryi , Jezusa oraz wielu męczenników chrześcijańskich, a także do miejsc Starego Testamentu, gdzie szukamy naszych początków jako człowieka- naszego GENESIS

Pielgrzymowanie do tych miejsc pozwala zobaczyć własnymi oczyma , stanąć własnymi stopami i dotknąć własnymi rękoma miejsc sprzed setek lat, a czasami tysiąca - związanych bezpośrednio z życiem i działalnością osób ważnych dla naszej wiary. Często są to miejsca przechowywania ważnych dla nas relikwii. Każda taka pielgrzymka dopełnia naszą wiedzę na temat naszej religii i naszej wiary.

,

2. Niesienie intencji dziękczynnej - nie ma osób które uczestniczą w pielgrzymce bez niesienia ze sobą intencji. Oprócz pogłębienia swojej wiedzy i ugruntowania wiary głównym celem jest pragnienie podziękowania Bogu, za dobro, za łaski, za spełnienie naszych nadziei. Dziękujemy najczęściej - w czasach przepełnionych ciężkimi śmiertelnymi chorobami – za poprawę zdrowia i za nadzieję na życie.

3. Intencje o dar życia - kiedy zawodzi medycyna, kiedy zawodzi wszystko co może nam pomóc- zostaje nam wiara, głęboka modlitwa. Najczęściej niestety pamiętamy o niej na końcu, a przecież Bóg jest najlepszym lekarzem, najlepszym anatomem i Stwórcą naszego ciała. Niesiemy zatem nasze intencje o życie własne i bliskich do miejsc świętych, daleko i blisko w nadziei, że Bóg nas wysłucha.

JA JAKO PIELGRZYM

Żeby być pielgrzymem trzeba się przygotować.

Pierwsza i podstawowa rzecz, to stan łaski uświęcającej – spowiedź. Można ją odbyć przed pielgrzymką ale też można wyspowiadać się u kapłana, który sprawuje duchową opiekę nad grupą. Każdego dnia na pielgrzymce jest sprawowana Msza św., aby każdy uczestnik mógł przystąpić do komunii św. Można też u kapłana zamówić Mszę św., która będzie sprawowana w danym dniu pielgrzymki.

1. Jestem wybranym aby uczestniczyć w pielgrzymce. I dlatego trzeba być Bogu wdzięcznym za ten dar, bo:

- mamy na pielgrzymkę środki finansowe – miliony ludzi ich nie ma, miliony jest bez pracy

- mam zdrowie- wielu ludzi go nie ma, często błaha przypadłość jest barierą nie do przebycia

- mam tak ułożone życie osobiste, że zamykam dom i jadę. Miliony pragnących odbyć pielgrzymkę nie ma z kim zostawić ojca, matki, chorego dziecka lub po prostu kota czy psa.

- że wszystko tak się składa, że mogę bez obawy straty pracy skorzystać z należnego mi urlopu

- na koniec pamiętajmy, że miliony ludzi na świecie nie widziała i nie zobaczy nic poza własnym miejscem zamieszkania, a my mamy szansę zobaczyć świat, przynajmniej jego kawałek. Zobaczyć jak piękna jest nasza planeta i jak różna i jak różni są na niej ludzie.

2. Pokora pielgrzyma – niosąc intencję pielgrzyma pamiętamy o tym ,że to intencja jest najważniejsza. Zostawiamy za sobą wszelkie słabości ludzkie (każdy je ma), starając się rzazem z innymi uczestnikami pielgrzymki wpłynąć na ducha, na atmosferę między wszystkimi uczestnikami, tak aby te parę dni wspólnego bycia stało się dla nas wspaniałą przygodą i radością. Tak abyśmy po powrocie do naszych domów byli pewni tej prawdy, że wszyscy byliśmy dla siebie dobrzy.

3.Wiedza o miejscu - pielgrzym to wspaniały uczestnik wyjazdu, bo wie dokąd jedzie, zna historię miejsc, osoby z nim związane. Zresztą nie byłby pielgrzymem, gdyby takiej wiedzy nie miał.

4. Wiara pielgrzyma – biorę ze sobą praktyczne niezbędne rzeczy potrzebne do modlitwy: Różaniec, modlitewnik, śpiewnik.

5. Przedmioty nam niezbędne to:

- ubrania policzone ze względu na ilość dni pobytu oraz na potrzebę zmiany w ciągu jednego dnia. Ubrania powinny być przystosowane do pogody w danym kraju czy regionie (kapelusz przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne), obuwie zdecydowanie wygodne, dostosowane do naszej stopy i jej wymogów, a także charakteru trasy, kurtki przeciwdeszczowe.

- kosmetyki z uwzględnieniem tych ochronnych przeciwko zbytniemu opaleniu,

- lekarstwa podstawowe i te które bierzemy stale.

- paszport, a także jego kopię (kopię zawsze trzymany w oddzielnym miejscu niż paszport - umożliwia ona otrzymanie dokumentu zastępczego podróży w przypadku utraty paszportu).

Pamiętamy również o tym, że paszport jest naszym dokumentem tożsamości i powinien być zawsze z nami - nie zostawiamy w sejfach i pokojach hotelowych .

I w końcu kieszonkowe. Wielkość kieszonkowego zależy oczywiście od obfitości portfela. Kieszonkowe wydać możemy na wodę i napoje do kolacji. Na przekąski w ciągu dnia jeżeli śniadania i obiadokolacje komuś nie wystarczą. Na pamiątki. Zwyczajowo wrzucamy na tacę podczas każdej Mszy św. minimum dolara i w ten sposób wspieramy lokalną społeczność wierzących.  

 

PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe