facebook

Liban lipiec 2019

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa.
TERMIN:
CENA:
2150 PLN
640 USD 


Opis pielgrzymki

 

LIBAN to jeden z najstarszych  Kościołów chrześcijańskich.  To tu bije serce religii założonej  przez Chrystusa.

72 razy wspomniany w Biblii, to muszla, w której zebrały się echa historii świata sięgającej czasów sprzed 6000 lat p.n.Ch. To kraj zielonych wybrzeży Morza Śródziemnego, zaśnieżonych szczytów Antylibanu, Doliny Beeka, Doliny Kadisz i wspaniałych pozostałości miasta Baalbek, Sydonu, Tyru i Trypolisu. Liban to losy Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Krzyżowców, Turków i Francuzów. Wszyscy oni zostawili tu swój ślad. To także ziemia Polaków: polscy uchodźcy, „tułacze dzieci” Hanki Ordonówny, to Juliusz Słowacki, o. Ryłło, Rzewuski, książę Radziwiłł i inni.
 

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa. Ta ziemia pamięta, jak mówi legenda, kroki Adama, który po wygnaniu z Raju, osiadł właśnie tu w Libanie. To tu sam Bóg, jak mówi kolejna legenda, zszedł na ziemię i zasadził swoimi rękoma cedry na cudnej libańskiej ziemi.
To ziemia świętych maronitów: Św. Charbela, Św. Rity i Św. Antoniego Egipskiego, którzy z nieba patrzą na świat i idą ludziom z pomocą.

Program pielgrzymki

Warszawa – Bejrut – Annaya (Św. Charbel) – Jrebta (Św. Rafka) – Kfifan - Cedry – Bacharre – Kozhaya –​ Dolina Kadisz – Byblos – Ghazir – Harrisa – Grota Jeita – Beiteddine – Deir El Kamar – Baalbek – Anjar – Ksara – Sidon – Tyr – Maghdouche

                                        NOWOŚĆ - TRIPOLIS

                                  Każdego dnia Msza Święta

1 DZIEŃ 11.07.2019

– spotkanie uczestników wyprawy z organizatorami na lotnisku Okęcie Warszawa na dwie i pół  godziny przed odlotem samolotu do Bejrutu ( międzylądowanie ) 

- odprawa bagażowo – paszportowa 

- odlot samolotu 12.45 

2 DZIEŃ 12.07.2019

– przylot do Bejrutu o godzinie 00:10 czasu miejscowego, transfer grupy do miejsca zakwaterowania w Byblos (1)

 – zakwaterowanie w hotelu w pokojach 2 – 3 osobowych zgodnie z ofertą

 – śniadanie, wyjazd w kierunku Annaja. Oddalone od Byblos 15 km. Jest to małe sanktuarium poświęcone wielkiemu maronickiemu zakonnikowi Św. Charbelowi. Nim jednak się stało miejscem kultu Świętego, było monastyrem pod wezwaniem Świętego Marona. Wewnątrz monastyru pielgrzymi spotykają się z relikwiami Świętego i jego miejscem ostatniego spoczynku. Obok monastyru znajduje się zbudowany nowy kościół czekający na tysiące pielgrzymów z całego świata. Kilkaset metrów powyżej monastyru znajduje się samotnia św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. 

– powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Byblos (2)

3 DZIEŃ 13.07.2019

– śniadanie, pobyt u św. Charbela w Annaja. Wspólna Msza św., indywidualne modlitwy …

 – przejazd w kierunku Jaabata. Znajduje się tu sanktuarium poświęcone św. Rafce. Uwaga!! Dla wszystkich osób, które pragną spędzić czas przede wszystkim u stóp Św. Charbela, jest możliwość pozostania w sanktuarium po rezygnacji z wyjazdu do sanktuarium Św. Rafki. Te osoby zostaną odebrane w drodze powrotnej. Podobnie następnego dnia mogą zrezygnować z programu i przebywać w sanktuarium św. Charbela. 

– powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Byblos (3)

4. DZIEŃ 14.07.2019

-śniadanie - następnie wyjazd w kierunku: Dolina Kadisz, miejsce urodzenia św. Charbela, Baszarra, libańskie cedry, Kozahya – Dolina Kadisz– wspaniały pejzaż na góry wspinające się na wysokości 3000 tys. n.p.m. Wizyta w miejscu urodzenia Św. Charbela. Skromy domek w Beka Kafra zamieniony w kaplicę oraz źródełko, które nigdy nie wysycha, przypominają o Świętym i jego dzieciństwie. – przejazd przez miasteczko Baszarra, w którym urodził się słynny libański poeta, Khalil Gebran, autor „Proroka”, dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Po drodze wyciągi narciarskie, PENSJONATY, miejscowości turystyczne (Zahle),a także szkółki młodych cedrów”. 375 cedrów ma ponad 1000 lat, sięgają 35 m wysokości a obwód ich wynosi ok. 12–14 metrów. Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Doceniła je Królowa Wiktoria, tworząc teren ochronny w 1876 roku na terenie o pow. 102 ha. Pierwszym jednak, który wprowadził prawo ochrony cedrów, był cesarz rzymski Hadrian. – Kozahya to miejsce położone na wysokości 1000 n.p.m. Znajduje się tu klasztor niedostępny dla ludzi. Jest tu ponad 300 samotni wykutych w skale oraz 5 głównych monastyrów. Główny monastyr jest pod wezwaniem św. Antoniego Egipskiego, patrona wszystkich ludzi obłąkanych i ludzi z problemami psychicznymi oraz słabościami nerwicowymi. W klasztorze znajduje się też pierwsza drukarnia z 1865 roku sprowadzona na Bliski Wschód z Edynburga.

– powrót do hotelu ok. 1 h – kolacja, nocleg Byblos (4)

5. DZIEN 15.07.2019

– śniadanie, całodniowy pobyt u Charbela w Annaja lub dla chętnych (w zależności od ilości zainteresowanych) zwiedzanie Trypolis.

- kolacja, nocleg Byblos (5)

6. DZIEŃ 16.07.2019            

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu w programie: Byblos, Ghazir, grota Jeita, Harissa– zwiedzanie Byblos: miasto zbudowane przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tys. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. Przypominają nam o tym ruiny starego miasta, zamek i katedra z okresu krzyżowców, fragmenty murów obronnych, a także teatr rzymski i świątynia fenicka. Zabytki Byblos chroni UNSECO – Ghazir, niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250-letnia historia. Miejsce krótkiego pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. – Grota Jeita znajduje się 18 km na północ od Bejrutu, w dolinie Psiej Rzeki (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną). Niedaleko Psiej Rzeki – w skałach – zostały wykute wizytówki kolejnych władców i zdobywców tych terenów. Dziewiętnaście tablic upamiętniających prawie całą historię zdobywców. Pierwsza tablica –  wykuta na polecenie Ramzesa II w XIII w. p.n.e. Kolejne tablice zostały wykute przez: Asyryjczyków, Babilończyków, Turków, Anglików, Francuzów. Ostatnia inskrypcja została zamieszczona w tym miejscu przez samych Libańczyków w 1946 roku. Grota Jeita jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści, płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki, wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody. – Harissa to miejsce oddalone od Bejrutu o 20 km w kierunku gór. Z wysokości linii brzegowej widać wspaniale zawieszone na skraju Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, patronki tego kraju. 

– powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Bejrucie (6)

7.DZIEŃ 17.07.2019

– śniadanie, w programie wyjazd w kierunku Bekaa, Anjar, Ksara, Baalbek – Dolina Bekaa to żyzna ziemia, bogata w wodę znajdująca się między Górami Libanu i Antylibanu. Dolina znana z pozostałości antycznych ruin i bogatej historii. 

– przejazd w kierunku Ksara, wioski położonej na wysokości 1600 m n.p.m, doskonale usytułowanej.  Już w okresie Rzymian uprawiano tu winnice i produkowano wino. Odpowiednia ilość słońca, wilgotność oraz specyficzne warunki powodują, że wina są wspaniałe zarówno te słodkie jak i wytrawne.  Możliwość skosztowania poszczególnych gatunków, a także ich zakupu. 

– Baalbek, zbudowany z okolicznych kamieni, tylko granit transportowano z Egiptu. Znany przede wszystkim ze znakomicie zachowanej świątyni Bachusa. Baalbek sięga swoimi początkami aż do okresu kananejskiego. Była tu świątynia poświęcona fenickiemu bogu Baalowi, stad nazwa miasta. W okresie greckim nazywano miasto Heliopolis. Bizantyjczycy zbudowali tu kościoły, Arabowie otoczyli murem, a Saladyn zbudował potężny meczet. Wjeżdżając do Baalbek, przejeżdżamy koło złoconego meczetu irańskiego, a przed wejściem na teren starego miasta mijamy świątynię Wenus. Baalbek, to jedyne miejsce z tak doskonale zachowanymi świątyniami, w szczególności świątynią Bachusa. Opieka UNESCO

– powrót do hotelu – kolacja, nocleg w Bejrucie (7)

8.  DZIEŃ 18.07.2019

– śniadanie, wyjazd w kierunku Tyru, Sydon, Moghdouche

– Tyr(znaczy Góra), oddalony od Bejrutu ok. 80 km, świadek 12 cywilizacji, założone na kliku skalistych wzgórzach. Miasto znane przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Fenicjanie z Tyru byli znani z zakładania w ówczesnym świecie geograficznym z zakładania kolonii.. Bogacili się dzięki sprzedaży purpury– kolor władzy i bogactwa. Tyr to miasto najwcześniej schrystianizowane. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Miasto było siedzibą 16 diecezji. Okres Krzyżowców, to okres powolnego upadku. Obecnie miasto otoczone jest palestyńskim osiedlami. Opieka UNESCO

 – Sydon,to współcześnie 8 km piaszczystych plaży odgrodzonych od drogi palestyńskim osiedlami. W historii to fenicki ośrodek handlowy. Nazwa miasta pochodzi o biblijnego wnuka Noego – Saida. Z Sydonu św. Paweł wypływa w podróż do Rzymu. Sydon to przede wszystkim produkcja szkła, purpury, szkoła prawnicza i inne szkoły, a przede wszystkim początki alfabetu. 

 – Maghdouche- mała wioska położona o ok. 20 km od Sydonu. Znana z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego, jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół.

– powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Bejrucie (8)

9. DZIEŃ 19.07.2019

- ok. godz. 22.00 poprzedniego dnia nocą wyjazd z hotelu na lotnisko w Bejrucie, odprawa bagażowo–paszportowa

- godz. 01:10 odlot samolotu 

- godz. 8.50 przylot samolotu do Warszawy         

 

Zdjęcia

Zapisy

                                  Cena:  2.150 PLN +  640 USD

                  dopłata do pok. 1 - osobowego 350 USD

Cena zawiera: 

- przelot samolotem na trasie Warszawa- Bejrut –Warszawa, przelot z międzylądowaniem

-zakwaterowanie w hotelu 3 *** w Byblos, lokalny standard pokoje 2-3 osobowe

- zakwaterowanie w hotelu **** w Bejrucie w centrum miasta, standard lokalny, pokoje 2/3 osobowe

- śniadania + kolacje

- transfery autobusowe na całej trasie

- opiekę polskiego pilota na całej trasie

- opiekę duchową, Msze Święte/wspólne modlitwy ( uczestnictwo we wspólnych modlitwach oraz Mszy Świętej nie jest obowiązkowe)

- ubezpieczenia NWW + KL

Cena nie obejmuje:

- 180 USD, płatne obligatoryjnie po przylocie do Libanu. Realizacja programu: lokalni przewodnicy, wstępy, kolejka gondolowa

- dojazdów na wskazane lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska

- napoi do posiłków poza standardowymi podawanymi do śniadania

- dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych

- wydatków własnych

- zwyczajowych napiwków

- dopłaty do pokoju 1-osobowego na życzenie klienta

- wspólnej biesiady libańskiej ( bardzo obfity stół przysmaków lkalnych ) za dodatkowa opłata. Biesiada może być zrealizowana tylko w przypadku więcej niż 50% chętnych z całej grupy 

- wydatków własnych

UWAGA !!!

                        Godziny lotów i kolejność zwiedzania mogą ulec zmianie

 

Kontakt:                    tel:       (+48) 887 403 330

                                               (+48) 575 441 143

                                   mail:    pielgrzymkibm@gmail.com

                                   www:  www.pielgrzymki.klaretyni.pl

                                   adres:  al. Boh. Warszawy 15/16

                                               70-370 Szczecin, I piętro pok. 114

                                    GT 26/2019
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe