facebook

Petersbug - Moskwa

Polacy w Petersburgu i Moskwie - Śladami Rodaków
TERMIN:
21.09.2018- 29.09.2018
CENA:
ok. 1950 zł
570 Euro $ 


Opis pielgrzymki

Petersburg: Petersburg-Piotrogród-Leningrad, takie nazwy nosilo to miasto na przestrzeni swojej burzliwej, krótkiej historii. Piotr I rozpoczoł budowę nowego miasta na newskich mokradłach w roku 1700, najpierw jako Twierdzy Pietropawłowskiej, nastepnie twierdza i powstały przy niej port stał się zgodnie z życzeniem cara nową stolicą imperium nazwaną St. Petersburg – Św. Piotr i Paweł. Nową stolicę projektowali najznamienitsi projektanci rosyjscy i zagraniczni. Budowali zaś wszyscy: żołnierze, chłopi pańszczyzniani i rzemieślnicy. Nowymi mieszkańcami stolicy byli możnowładcy, dostojnicy dworscy, urzędnicy i budowniczy. W Petersburgu osiedlili sie też liczni cudzoziemcy m.in. Polacy. St. Petersburg w szybkim czasie stał się miastem nowoczesnym, miastem nauki, kultury i zbytku.

- w trakcie zwiedzania miasta zobaczymy: Ermitaż (fr. miejsce odosobnione), na poczatku zaprojektowany jako tzw. Pałac Zimowy. Obecnie słynne na cały świat muzeum, najwieksze w Rosji, które zgromadziło wspaniałą kolekcję najznamienitszych mistrzów malarstwa i rzeźby z Rosji oraz cłego świata: Leonardo d Vinci, Tycja, Rembrandt, Rubens, a także mistrzów impresjonizmu i wielu innych. Ermitaż mieści się w Pałacu Zimowym- zabytek architektury rosyjskiej wybudowany w latach 1754-62, w którym to caryca Katarzyna II (urodzona w Szczecinie), zapoczątkowała słynną obecnie kolekcję Ermitaż.

- śniadanie, a po śniadaniu zwiedzanie St. Petersburga. W programie zobaczymy:

- Newski Bulwar, Admiralicje: arcydzieło architektury projektu Zacharowa ozdobione wspaniałymi rzeżbami i malowidłami przetrwało do naszych czasów dzieki heroicznej obronie wielu mieszkanców przed nalotami w czasie II wojny światowej. 

 

Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców , przy czym cała aglomeracja liczy 15,512 mln mieszkańców . Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.

W 1990 historyczne centrum miasta (Kreml oraz plac Czerwony wraz z nawiązującymi do nich obiektami) zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Moskwy pochodzą z IV-III wieku p.n.e. W IX wieku osada muromska, od ok. 862 w granicach Rusi. Najstarszy zachowany zapis dotyczący Moskwy pochodzi z 1147, kiedy to Jerzy Dołgoruk wydał rozkaz zbudowania na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty, dając tym samym początek kremlowi moskiewskiemu. W 1156 miasto zostało otoczone dębową palisadą. W 1237 Moskwa została zdobyta i częściowo zniszczona przez Batu-chana. W 1263 wielki książę włodzimierski Aleksander Newski wydzielił w ramach swego państwa Księstwo Moskiewskie, które zostało specjalnie utworzone dla jego najmłodszego syna – Daniela. Stolicą księstwa od początku jego istnienia była Moskwa odznaczająca się dogodnym położeniem geograficznym, z dala od Złotej Ordy, z której strony można się było spodziewać najazdów i umiejscowieniem na wewnątrz ruskich szlakach handlowych, które dostarczały miastu poważnych środków finansowych. Dzięki długim okresom pokoju w początkowej historii Księstwa Moskiewskiego szybko wzrastała liczba ludności miasta.

W samej Moskwie żyje ponad 4 tyś Polaków. W całej Rosjii ponad 47 tyś. Najbardziej znana Polka związana z Moskwą, to aktorka Barbara Brylska, odtówrczyni między innymi  Krzysi w "Panu Wołodyjowskim" i "Przygodach Pana Michała". Bardziej jednak znana jest w Rosji. Film "Szczęśliwego Nowego Roku" z Panią Brylską w roli gównej, jest wyświetlany co roku na sylwestra.

Program pielgrzymki

1. Dzień: 21.09.2018

- spotkanie organizatorów z uczestnikami pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie, sektor „D” na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu do St. Petersburga

- odprawa paszportowo-bagażowa

- godz. 09:45- odlot samolotu

- godz. 16:40- przylot samolotu do St. Petersburga, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, transfer do hotelu, zakwaterowanie

- nocleg w St. Petersburgu (1)

2. Dzień: 22.09.2018             St. PETERSBURG

- śniadanie

Petersburg: Petersburg, Piotrogród, Leningrad-takie nazwy nosiło to miasto na przestrzeni swojej burzliwej, krótkiej historii. Piotr I rozpoczął budowę nowego miasta na newskich mokradłach w roku 1700, najpierw jako Twierdzy Pietropawłowskiej, następnie twierdza i powstały przy niej port stały się, zgodnie z życzeniem cara, nową stolicą imperium nazwaną St. Petersburgiem  – Św. Piotr i Paweł. Nową stolicę projektowali najznamienitsi projektanci rosyjscy i zagraniczni. Budowali zaś wszyscy: żołnierze, chłopi pańszczyżniani i rzemieślnicy. Nowymi mieszkańcami stolicy byli możnowładcy, dostojnicy dworscy, urzędnicy i budowniczy. W Petersburgu osiedlili się też liczni cudzoziemcy, m.in. Polacy. St. Petersburg w szybkim czasie stał się miastem nowoczesnym, miastem nauki, kultury i zbytku.

W trakcie zwiedzania miasta zobaczymy: Ermitaż (fr. miejsce odosobnione), na początku zaprojektowany jako tzw. Pałac Zimowy. Obecnie jest to słynne na cały świat muzeum, największe w Rosji, które zgromadziło wspaniałą kolekcję najznamienitszych mistrzów malarstwa i rzeźby z Rosji oraz z całego świata: Leonarda d Vinci, Tycjana, Rembrandta, Rubensa, a także mistrzów impresjonizmu i wielu innych. Ermitaż mieści się w Pałacu Zimowym, zabytku architektury rosyjskiej wybudowanym w latach 1754-62, w którym to caryca Katarzyna II (urodzona w Szczecinie) zapoczątkowała słynną obecnie kolekcję obrazów Ermitaż.

Po śniadaniu zwiedzanie St. Petersburga. W programie zobaczymy:

- Newski Bulwar, Admiralicję: arcydzieło architektury projektu Zacharowa ozdobione wspaniałymi rzeźbami i malowidłami, które przetrwało do naszych czasów dzięki heroicznej obronie wielu mieszkańców przed nalotami w czasie II wojny światowej.

- Plac Dekabrystów, Krążownik Aurora,  Jeźdźca Miedzianego oraz z zewnątrz Katedrę Issakijewską, Sobór Smolny oraz Sobór Kazański, a także Twierdzę Pietropawłowską, Striełkę

- kolacja

- nocleg w St. Petersburgu (2)

3. Dzień: 23.09.2018

- śniadanie

- po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, a następnie przejazd w kierunku Peterhofu: zespołu pałacowo-ogrodowego założonego przez cara Piotra I, otoczonego wspaniałym parkiem francuskim z przepiękną fontanną w części centralnej parku ozdobioną Neptunem upamiętniającą koniec wojny trzydziestoletniej. Sam pałac jest zbiorem wspaniałych rzeżb, obrazów, ozdób, złoceń, przepychu i bogactwa widocznego w poszczególnych pomieszczeniach. Rozkoszą dla oka jest również tzw. Park Dolny w stylu angielskim ze wspaniałą fontanną ozdobioną 37 złoconymi posągami z brązu oraz innymi 64 mniejszymi fontannami. W czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy oblegali ówczesny Leningrad, znajdowała się tu siedziba sztabu niemieckiego.

- kolacja

- nocleg w St. Petersburgu (3)

4. Dzień: 24.09.2018

- śniadanie

- po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Twierdzy Pietropawłowskiej (wraz z Katedrą): założona przez Piotra I w celach obrony uzyskanego przez Rosję dostępu do morza. Twierdza zbudowana była w zawrotnym tempie, bo zaledwie w ciągu niecałego roku, ale ostateczne zakończenie prac budowlanych nastąpiło po 35 latach, kiedy to twierdza została otoczona murem o wysokości 12 metrów.

Na terenie twierdzy znajdują się: Dom Inżynieryjny, Magazyn Artyleryjski oraz najcenniejszy zabytek architektoniczny Katedra Pietropawłowska zbudowana w 1712 r. W katedrze pochowani są carowie Rosji: Piotr I, Aleksander III i jego żona. Znajdują się też tu symboliczne groby ostatnich Romanowów.

- kolacja

- nocleg w St. Petersburgu (4)

5. Dzień: 25.09.2018

- śniadanie

- wykwaterowanie z hotelu, następnie zwiedzanie: Puszkin (Carskie Sioło) - Pałac Katarzyny Wielkiej z Bursztynową Komnatą: barokowy kompleks pałacowo- parkowy zbudowany w XVIII w., dawna rezydencja carów Rosji, położona ok. 25 km od St. Petersburga. Do całego kompleksu przynależą również inne mniejsze pałace oraz budowle, a także ogrody i parki. Kompleks został zbudowany na polecenie carycy Katarzyny II. W Pałacu głównym znajduje sie między innymi ogromna sala balowa o powierzchni ok. 900 m2, a ściany komnaty zdobią w całości lustra i kryształowe kinkiety.

Najbardziej spektakularnym pomieszczeniem pałacu jest Bursztynowa Komnata (rekonstrukcja), symbol wielkości Romanowów, zaginiona w czasie II wojny światowej. Została ona w późniejszym okresie zrekonstruowana i umieszczona w pałacu.

Kompleks pałacowy zdobią ogrody francuskie, angielskie oraz orientalne.

- przejazd w kierunku Pawłowska: kompleks pałacowy zbudowany na polecenie Katarzyny III w celu uczczenia narodzin wnuka carycy Pawła. Pałac charakteryzuje się raczej prostotą, znajdują sie w nim pamiątki rodziny carskiej. Palac otoczony jest angieskim parkiem. Prawie doszczętnie spalony w 1944 r. Podpalony przez Niemców, płonął przez 10 dni. W trakcie spalenia bezpowrotnie została stracona sala tronowa, galeria obrazów oraz biblioteka Rossiego.

- dla chętnych czas na posiłek we własnym zakresie, następnie czas na zakupy

- w godzinach wieczornych odjazd pociągiem do Moskwy

- nocleg w pociągu (5)

6. Dzień: 26.09.2018             MOSKWA

- przyjazd w godzinach rannych do Moskwy

- śniadanie w lokalnej restauracji

- po śniadaniu objazd miasta: ul. Twerska, Maneż, Teatr Balszoi (Wielki), główna siedziba KGB, Kreml z widokiem na Mury, Katerdra Zbawiciela, Sobór Bogurodzicy (zwiedzanie), Wzgórze Lenina, Uniwersytet, punkt widokowy na miasto, Park Zwycięstwa, Prospekt Kutozowa, Łuk Tryumfalny (ok, 3,5 ha)

- następnie zwiedzanie Galerii Tretiakowskiej: największa galeria rosyjska (obok Ermitażu), założona w roku 1856 przez Pawła Trietiakowa, Posiada ponad 100 tysięcy eksponatów i jest zarazem największym zbiorem prac najwibitniejszych malarzy rosyjskich oraz największym zbiorem ikon.

- kolacja

- nocleg w Moskwie (1)

7.Dzień: 27.09.2018

- śniadanie

- po śniadaniu realizacja programu: spacer po Placu Czerwonym: 300 m długości, 70 m. szerokości, powstał na przełomie XV i XVI w., symboliczne miejsce carskich koronacji, dawnych oraz obecnych uroczystości państwowych. Plac przylega do Murów Kremla, Muzeum Państwowego, GUM- Głównego Powszechnego Domu Towarowego, Soboru Wasyla Błogosławionego, Mauzoleum Lenina

- oglądanie z zewnątrz Sobór Błogosławionego Wasyla: zbudowany w latach 1555- 1561 na polecenie Iwana Grożnego na pamiatkę zwycięstwa nad Tatarami. Budowlę tworzyli wielcy mistrzowie włoscy, łącząc styl europejski ze słowiańskim. Budowniczowie zostali oślepieni, aby nigdy i nigdzie nie powstał tak wspaniały obiekt.

- spacer wzdłuż Ogrodu Aleksandryjskiego

- następnie zwiedzanie Kremla: symbol Moskwy, gdzie znajdują się zabytki oraz oficjalna rezydencja prezydenta Rosji. Kreml został zbudowany w roku 1156 za panowania księcia Dołgoruskiego, a przebudowany został przez Iwana III. W czasach stalinowskich twierdza stała się zamknięta dla ogółu i częściowo zdewastowana. Kompleks otworzono dopiero po śmierci Stalina.

- na terenie Kremla znajdują się udostępnione dla zwiedzajacych nastepujące obiekty: Sobór Uspieński (Zaśnięcia N.M.P., zobaczymy wnętrza), jest to jedna z najstarszych świątyń w Moskwie, zbudowana z białego kamienia. To tu właśnie odbywały się koronacje książąt i inne ważne uroczystości. Sobór Archangielski, Wielki Pałac Kremlowski (siedziba prezydenta), Wieża Troicka (najwyższa wieża Kremla) i inne.

- kolacja

- nocleg w Moskwie (2)

8. Dzień: 28.09.2018

- śniadanie

- po śniadaniu przejazd w kierunku Izmajłowskiego Vernisażu: specyficzne miejsce, gdzie kupić można wszystko i sprzedać wszystko, taki moskiewski pchli targ. To tu spotkać można mężczyzn w dawnych mundurach z przypiętymi do piersi orderami, mężczyzn w uszatkach którzy z dużą chęcią opowiadają historię miasta.

- przejazd Moskiewskim Metrem po najpiękniejszych stacjach metra: Stacja Teatralna, Plac Rewolucji, Stacja Nowokuznieckaja, Stacja Nowoswobodzkaja

- spacer po Starym Arbacie: spacerowa, spokojna uliczka, powstała w roku 1843, po której w dawnych czasach można było przejechać się konnym tramwajem. Ulica jednak przede wszystkim związana jest z Wielką Rosją. To tu spotykali się, mieszkali i tworzyli Tołstoj, Garczyn czy Bułhakow. Przy Arbacie znajduje się wiele zabytków, np. Teatr Bułhakowa, domy Puszkina, Okudżawy

- kolacja

- nocleg w Moskwie (3)

9. Dzień: 29.09.2018

- śniadanie

- wykwaterowanie z hotelu, następnie przejazd w kierunku Monastyru Nowodziewiczego, wybudowanego w roku 1524 dla uczczenia zdobycia Smoleńska. W roku 1610 w kasztorze były rozlokowane polskie chorągwie pod dowództwem Stanisława Żółkiewskiego. Obecnie monastyr jest również filią Państwowego Muzeum Historycznego, wczesniej w roku 1922 stał się Muzeum Emancypacji Kobiet.

- transfer na lotnisko, odprawa paszportowo-bagażowa

- godz. 18:05 odlot samolotu do Warszawy

Zdjęcia

Zapisy

 

                                       CENA: 570 Euro + 1950 PLN

 

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszawa - St. Peteraburg- Moskwa - Warszawa

- zakwaterowanie w hotelah ***, pokoje 2-3 osobowe, 4 noce w St. Petersburgu, 3 noce w Moskwie,

- śniadania + kolacje zgodnie z programem

- transfery, obsługa autokarowa w czasie zwiedzania

- polskiego pilota oraz opiekę duchową

- Msze Święte każdego dnia

- podstawowy pakiet ubezpieczeniowy zgodny z wymogami obowiązującymi w Rosji NWW, KL + ubezpieczenie od chorób przewlekłych

- wszelkie opłaty wizowe (wnioski wizowe będą załatwiane na miesiąc przed rezalizacją programu, o warunkach wizowania poinformujemy uczestników w stosownym terminie)

 

Cena nie obejmuje:

- Realizacja programu na miejscu 130 Euro od osoby

- przedstawienia opera/balet ok 80 Euro

- rejsu po rzece Moskwa ok 15 Euro

- rejsu po rzece Newie ok. 15 Euro

- dojazdu do i z lotniska w Warszawie

- wydatków własnych oraz dodatkowych atrakcji, których nie obejmuje program

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe