facebook

Ziemia Święta listopad 2018

Ziemia Święta, to miejsce szczególne dla każdego chrześcijanina.
TERMIN:
15.11. -- 22.11. 2018
CENA:
ok. 1950 zł
475 $ 


Opis pielgrzymki

Ziemia Święta, to miejsce szczególne dla każdego chrześcijanina. To miejsce narodzin Zbawiciela, Mesjasza. Miejsca związane z Jego dzieciństwem i dorosłym życiem, z tworzeniem kościoła Apostolskiego i w końcu Jego śmiercią na krzyżu. 
 
Wszystkie te miejsca można zobaczyć i dotknąć. Można ucałować ze czcią, jak to robią pobożni pielgrzymi. To po prostu Piąta Ewangelia. 
Ale to też miejsce przepełnione modlitwą. Modlitwą wiernych trzech największych religii monoteistycznych. Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów. 
 

Program pielgrzymki

1.     Dzień: 15.11.2018 czwartek

- zbiurka uczestników w wyznaczonym miejscu, spotkanie z organziatorem, odprawa paszortowo-bagazowa

- godz. 22:55 odlot samolotu do tel Avivu

2.     Dzień: 16.11.2018 piątek Msza Święta

- godz. 03:45 przylot samoloru do tel Avivu na lotnisko im. Ben Guriona

- transfer do hotelu, zakwaterowanie w hotelu w Bethlehem (1), pokoje 2-3 osobowe

·      krótki odpoczynek, śniadanie

·      realizacja programu:

·      Msza Święta o godz. 09:00 w grocie św. Józefa (kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej)

- nawiedzenie Bazyliki Narodzenia (Dom Chleba) - jest to jeden z najstarszych kościołów na świecie wzniesiony przez cesarza Konstantyna Wielkiego, wielokrotnie przebudowywany. Obecnie w rękach Greków Ortodoksyjnych. W Bazylice zobczymy miejsce Narodzenia Jezusa Chrystusa, Miejsce Żłóbka oraz miejsce Złożenia Darów przez Trzech Medrców: Kaper, Melchior, Baltazar. Obok Bazyliki znajduje sie kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowany nad grotami św. Hieronima, św. Jozefa, katakumb zawierających szczątki Rzezi Niewiniatek.

- przejście w kierunku Groty Mlecznej. Według tradycji, to tu skryła się Święta Rodzina uciekając do Egiptu przed pościgiem wysłanym przez Heroda Wielkiego. W Kościele zobaczyć można Obraz Matki Boskiej Karmiącej oraz figurę Matki Boskiej Ludżmirskiej.

- przejazd w kierunku Pól Pasterskich - miejsce przekazania pasterzom Cudownej Nowiny o Narodzeniu Jezusa. Na miejscu zobaczymy autentyczne groty zamieszkiwane przez dawnych pasterzy oraz pozostałosci bazyliki z okresu bizantyjskiego.

- przejazd w kierunku Ein Karim - gdzie znajduje się franciszkański Kościół Nawiedzenia - wedle tradycji znajdował się tu letni dom Elżbiety i Zachariasza nawiedzonych przez Marię (Łk 1,39-56). Zobaczymy też wspaniałe malowidła naścienne przedstawiające spotkanie Elżbiety i Marii, cudowne ocalenie Jana Chrzciciela przed śmiercią z rąk żołnierzy rzymskich, a także Zachariasza sprawującego rytuał okadzania w Świątyni Salomona.

- piesze przejście do Kościoła Jana Chrzciciela – zbudowanego nad grotą zaznaczającą miejsce Jego narodzenia (łk 1,5-25 57-80)

- powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Betlehem (2)

3.  Dzień: 17.11.2018 sobota Msza Święta

-     Msza Świeta o godz. 12:00 w Kaplicy Krzyżowców (Bazylika Grobu)

- przejazd autokarem do Bramy św. Szczepana (jedna z ośmiu bram Starego Miasta, inaczej Brama Lwów), a następnie przejście w kierunku Pierwszej Stacji Drogi Krzyżowej.

- Droga Krzyżowa (przejście wąskimi uliczkami Starej Jerozolimy należącej do muzułmanów i chrzescijan), wejście przez kościół etiopski na dziedziniec Bazyliki Grobu Pańskiego: Grób Jezusa, Golgota, Kamień Namaszczenia, Kaplica św. Heleny, Kaplica Adama

     - przejzd w kierunku Góry Oliwnej: Piesze zejście do podnóża góry zaczynając od nawiedzenia kościoła Pater Noster (Ojcze Nasz - miejsce pierwszej modlitwy, kościół przynależący do konwentu francuskich sióstr Karmelitanek Bosych, znajduje sie tu ponad 60 tablic z pierwszą modlitwą „Ojcze Nasz” w najrozmaitszych językach świata: polski, kaszubski, aramejski, samarytański, syriacki itp.), Kościoł Dominus Flevit, Kościół Narodów (Getsemani), Ogród Oliwny

     - powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Betlehem (2)

4. Dzień: 18.11.2018 niedziela Msza Święta

- śniadanie, następnie rezalizacja programu:

- przejazd w kierunku Góry Syjon: nawiedzenie Bazyliki Zaśnięcia -  kościół należący do niemieckich benedyktynów jest tradycyjnym miejscem Zaśnięcia Maryi, niedaleko którego znajduje się Wieczernik - wskazywany przez miejscową tradycje jako miejsce Ostatniej Wieczerzy, Zesłania Ducha Świętego, Ustanowienie Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii

- przejazd w kierunku Jerycho - najstarszego miasta świata, panorama z widokiem na Górę Kuszenia, Sykomora - drzewo Zacheusza

- przejazd w kierunku Morza Martwego - wypoczynek, kąpiel

- w drodze powrotnej (jeśli czas na to pozwoli) wizyta w Betanii – nawiedzenie kościoła zbudowanego w prawdopodobnym miejscu domu Marii, Marty i Łazarza - przyjaciela Jezusa), grób Łazarza

     - w drodze powrotnej wizyta pod Ścianą Płaczu

     - powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Betlehem (3)

5.  Dzień: 19.11.2018 poniedziałek Msza Święta

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, następnie przejazd w kierunku Tel Avivu - przejazd przez miasto do Jaffo – najstarszego portu świata zbudowanego jak głosi legenda przez syna Noego Jafeta po opadnięciu wód potopu. Spacer krętymi uliczkami, wejście na punkt panoramiczny, z którego rozpościera sie wspaniały widok na Tel Aviv

     - nawiedzenie kościoła św. Piotra, spacer do domu Szymona Garbarza.

     - czas wolny na zakupy na pchlim targu w zależności od czasu.

- przejazd brzegiem Morza Śródziemnego w kierunku Cezarei Nadmorskiej - stop na zdjęcia przy Akwedukcie. Cezarea Nadmorska - to nowoczesne na owe czasy miasto zbudowane przez Heroda Wielkiego ku czci cesarza Augusta, w którym stacjonowły rzymskie garnizony. Jednym z setników w Cezarei był Korneliusz - pierwszy nie-Żyd nawrócony na chrześcijaństwo przez św. Piotra (Dz 23-26). Obecne ruiny przypominają o wielkości i nowoczesności dawnej Cezarei

- przejazd w kierunku Hajfy, nawiedzenie Kościoła Stella Maris (Gwiazda Morza) na Górze Karmel. Kościół należy do zakonu, który nazwę swoją wziął od Góry Karmel - Winnica Pańska. Pod głównym ołtarzem przedstawiającym Matkę Boską Szkaplerzną wykonaną z drzewa cedrowego znajduje się tzw. Grota Eliasza, w której miał sie ukrywać Eliasz ścigany przez króla Achaba.

 

- przejazd w kierunku Ogrodów Bahajskich - podziwianie symetrycznych ogrodów perskich ozdobionych symetrycznymi nasadami wypielęgnowanej roślinnosci.

     - przejazd do Nazaretu, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg w Nazarecie (1)

    6. Dzień: 20.11.2018 wtorek Msza Święta

    - śniadanie, a nastepnie przejazd w kierunku Nazaretu, nawiedzenie Bazyliki      Zwiastowania w Nazarecie. Bazylika konsekrowana w 1969 r. jest jedną z najwyższych i najważniejszych chrześcijańskich świątyń zbudowanych w miejscu groty będącej fragmentem domu, który zamieszkiwała Maryja i gdzie nastapiło Zwiastowanie

    - Kościół św. Józefa z 1914r. – miejsce, na którym zbudowano kościół wskazywane jest

    przez tradycję na dom św. Józefa, a także na miejsce, gdzie znajdował sie jego warsztat

    ciesielski. Pod kościołem zobaczymy groty wykorzystywane do zamieszkania, a także do

    magazynowania zboża z szybami wentylacyjnymi. Pierwotne baptysterium z okresu

    bizantyjskiego oraz sceny z życia św. Józefa znajdujące sie w kościele w części

    ołtarzowej.

    - przejazd w kierunku Kany Galilejskiej- małe miasteczko oddalone od Nazaretu o ok.7

    km. leżące przy trasie prowadzącej do Tyberiady. Wg. Ewangelii (J2,1-11), Jezus dokonał

    Tu pierwszego cudu przemienienia wody w wino. Kościół upamiętniajacy to wydarzenie

    Zbudowany został w 1881r. Znajduje sie tu stara stągiew na wodę jakich używano w

    czasach Jezusa. Dla wielu par małżeńskich jest to miejsce odnowienia przysięgi

    małżeńskiej

    - powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Nazarecie (2)

    7. Dzień: 21.11.2018 środa Msza Święta

 - śniadanie, następnie przejazd w kierunku Góry Błogosławieństw (miejsce pierwszego     kazania wygłoszonego przez Jezusa do tłumów (Mt 5-7). Jest to również miejsce, gdzie

Jezus wybrał sobie apostołów (Łk 6,12). Ośmionawowy kościół zbudowany został w 1937 r. a kształtem swoim przypomina Osiem Błogosławieństw.

- Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb (arab. Tabgha - Siedem Źródeł) - kościół zbudowany w 1936 r. należy do niemieckich benedyktynów, został wzniesiony w miejscu, gdzie zbudowano w IVw. Pierwszy kościół p.w. św. Heleny. Miejsce związane z nakarmieniem przez Jezusa pięcioma chlebami i dwoma rybami 5 tysięcy mężczyzn (Mt 6,30-44)

- Kościół Prymatu - to tu Jezus ukazał się po raz trzeci swoim uczniom po Zmartwychwstaniu (J 21). Miejsce to zaznaczone jest przez bazaltowy mały kościółek. Czarny kamień pod stołem ołtarzowym nazywany jest „miejscem rozżarzonych węgli” lub „Mensa Christi-Stół Pański”, na którym Jezus przygotował dla uczniów posiłek. To tu znajdują się przyczepione do ściany kościoła schody, o których pisała Egeria „po tych schodach chodził Pan”. To tu Jezus przekazał władzę Piotrowi - pierwszemu papieżowi.

- Kafarnahum- miejsce znane z tego, iż to tu właśnie zaczął nauczać Jezus w białej synagodze (Mk 1,21), wypędził złego ducha z opętanego ( Mk 1,23-26), uzdrowił teściową Szymona Piotra (Mk 1,29-32) oraz dokonał wielu innych uzdrowień. Kafarnahum nazywane jest też Miastem Jezusa, do którego często wracał i któremu przepowiedział ostateczną zagładę. Z Kafarnahum pochodzą pierwsi uczniowe Jezusa Piotr i Andrzej.

- rejs statkiem po Jeziorze Galiliejskim

- wizyta w Jardenit – miejsce symbolicznego chrztu oraz przejazd częścią Wzgórz Golan

- powrót do hotelu, kolacja i nocleg Tyberiadzie (3)

8. Dzień: 22.11.2018 czwartek

- wczesne wykwaterowanie ok. godz.01:00

- wyjazd w kierunku lotniska w Tel Aviv

- godz. 05:20 odlot samolotu do Warszawy 

Zapisy

 

Aby zapisać się na pielgrzymkę należy pobrać i wypełnić oświadczenie, które należy przesłać na adres pielgrzymki(at)klaretyni.pl, lub dostarczyć osobiście do kancelarii parafialnej.

Warunki płatności:

– zaliczkę w wysokości 1 000 PLN należy wpłacić przy zapisie na pielgrzymkę, kolejne kwoty w kolejnych ratach a ostatnia na miesiąc przed wyjazdem grupy.
– Nr konta: 96 7999 9995 0651 8265 3904 0001

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warzaw-Tel Aviv- Warszaw

- ubezpieczenie podstawowe na okres pielgrzymki

- autokar na calej trasie

- bilety wstepów

- przewodnika oraz opieke duchową

- zakwaterowanie w hotelu Betlejem/ Tyberida

- śniadania + kolacje napoje do kolacji poza wodą dodatkowo płatne

- słuchawki dla każdego pielgrzyma

Cena nie obejmuje:

- obligatoryjnych napiwków w wysokości 35 USD od osoby płatne na miejscu pierwszego dnia

- wydatków włanych

- dojazdu do i z lotniska Okecie w Warszawie

- dopłata do pokoju jednoosbowego 180 USD

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe