facebook

Iran 2018

Iran - Śladami Polaków w Starożytnej Persji
TERMIN:
06.03. - 14.03. 2018
CENA:
ok. 1850 zł
1300 Euro $ 


Opis pielgrzymki

Iran, pełna nazwa Islamska Republika Iranu, dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Wikipedia

Program pielgrzymki

1. Dzień: 06.03.2018 wtorek

- Zbiórka uczestników pielgrzymki na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie – sektor „D” na dwie godziny przed odlotem samolotu.

- Godz. 13:15 odlot samolotu do Teheranu. Przelot do Teheranu przez Moskwę.

2. Dzień: 07.03.2018  środa

- Godz. 03:20 przylot samolotu do Teheranu, transfer do hotelu, zakwaterowanie (1) krótki wypoczynek, śniadanie.

- Zwiedzanie największego i najnowocześniejszego miasta Iranu - Teheranu. Spacer po kompleksie pałacaowym Golestan, zbudowanego przez Fatha Aliego Szaha z dynastii Kadżarów. Kompleks składa się z 17 pałaców, muzeów i sal. Całość była najczęściej wykorzystywana jako miejsce ważnych uroczystości, np. uroczystości koronacyjnych.

- Wizyta w Sali Marmurowego Tronu oraz Pałacu Słońca Szames-ol-Emare, Muzeum Dywanów- zobaczymy wspaniałe perskie dywany, do których wynalezienia przyznaje się cały świat Orientu, poznamy ich historię i znaczenie.

- Spacer po Polskim Cmentarzu, gdzie są pochowani uczestnicy przemarszu wojsk generała Andersa ze ZSRR (Ziemi Nieludzkiej) przez Iran na Bliski Wschód, a następnie do Europy.

- Porą wieczorową przelot samolotem do Shirazu.

- Transfer do hotelu, nocleg w Shirazie. (2)

3. Dzień: 08.03.2018  czwartek

- Śniadanie, następnie zwiedzanie Shirazu - miasto „poetów, sadów i wina”, miasto zwane też „miastem róż i słowików”. To przepełnione historią miasto uważane jest za serce starożytnej Persji, posiada najpiękniejsze ogrody w całym kraju.

- Zatrzymamy się przy Twierdzy Karima Chana, której masywne ściany i wieże przypominają dawne cytadele Azji Środkowej.

- Wizyta w ogrodzie będącym Mouzoleum Hapiza- poety, który jest uważany za największego irańskiego poetę. Zwiedzanie zbudowanego w XIX w. przepięknie zdobionego meczetu Nasir-ol-Molka, nazywanego również „różowym meczetem”.

- Spacer po Ogrodzie Eram - który jest położony wśród starych cyprysów pochodzących z czasów kadżarskich ogrodów, jest to bardzo dobre miejsce na krótki wypoczynek.

- Wizyta w słynącym z licznych pomarańczy Ogrodzie Narendżestan.

- Powrót do hotelu, nocleg w Shirazie. (3)

4. Dzień: 09.03.2018 piątek

- Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku Jazd.

- Na trasie zatrzymamy się w Persopolis, jednym z największych miast starożytnego świata, które w czasach Achmenidów (550 -330 p.n.e) pełniło funkcję jednej z czterech stolic Persji. Do budowy maiasta użyto najcenniejszych gatunków drewna sprowadzanych z najdalszych rejonów imperium, a rzemieślnicy i artyści ze wszystkich stron kraju ozdabiali ściany wspaniałymi rzeźbami i najpiękniejszymi gobelinami.

- Zwiedzanie pozostałości po ceremonialnej stolicy królów: Pałac Dariusza Wielkiego, Pałac Kserksesa, reliefów z dawnej Sali Stu Kolumn, które pozwalają na lepsze zrozumienie historii.

- Przejazd w kierunku Gór Zagros do kompleksu Naksz-e-Rostam, królewskiej nekropolii wykutej na wzór Doliny Królów w Egipcie. W czasie zwiedzania będzie można zobaczyć: Świątynię Ognia, Grobowce Achmenidów, a także siedem sasanidzkich reliefów skalnych (między innymi słynne zwycięstwo Szapura I nad rzymskim cesarzem Walerianem).

- Przyjazd do Jazd, zakwaterowanie, nocleg w Jazd. (4)

5. Dzień: 10.03.2018 sobota

- Śniadanie, a następnie zwiedzanie Jazd – miasta położonego na styku Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota. W mieście tym znajduje się centrum religijne zoratusztrian (czcicieli ognia), których to religia była religią państwową w czasach imperium Sasanidzkiego. Urokiem miasta zachwycał się sam Marco Polo.

- Wizyta w jednej z dwóch opuszczonych Wież Milczenia- Dakhma z XVIII w. Zgodnie z legendą znajduje się tutaj płonący ogień niegasnący od 1500 lat – ogień jest symbolem wiary.

- Postój przed Meczetem Piątkowym, który posiada najwyższe minarety w Iranie. Spacer po labiryntach wąskich uliczek Starego Miasta, gdzie znajdują się więzienia i domy zbudowane z gliniano-piaskowych cegieł.

- Powrót do hotelu, nocleg w Jazd. (5)

6. Dzień: 11.03.2018 niedziela

- Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd w kierunku Isfahanu (313 km)- jest to przepiękne, przepełnione zabytkami miasto, o czym świadczy irańskie przysłowie mówiące, że „Isfahan to połowa świata”.

- Na trasie przejazdu zobaczymy trzy bardzo ważne miejsca karawanseraj Szaha Abbasa w Meybod, Twierdzę Pigeona, zabytkową twierdzę Narin, a także Meczet Piątkowy w Nain.

- W godzinach wieczornych przyjazd do Isfahanu.

- Spacer po przepięknych historycznych mostach Isfahanu, obserwacja życia mieszkańców w trakcie ich wieczornego wypoczynku.

- Zakwaterowanie w hotelu, nocleg w Isfahanie. (6)

7. Dzień: 12.03.2018  poniedziałek

- Śniadanie, następnie zwiedzanie Isfahanu, którego świetność została przerwana w XVII w., gdy za panowania dynastii Safawidów był stolicą imperium perskiego. W ówczesnych czasach było to jedno z największych miast świata, którego liczba mieszkańców wynosiła ponad milion osób.

- Wizyta w Dzielnicy Ormiańskiej, w której znajdują sie liczne ormiańskie kościoły, wśród których najważniejszym jest Katedra Zbawiciela pochodząca z XVII w.

- Wizyta na Placu Imama Chomeiniego, który jest jednym z największych placów na świecie. Plac został zbudowany w latach 1590-1595 po przeniesieniu stolicy państwa do Isfahanu przez Abbasa I Wielkiego. Wokół placu znajdują się najwspanialsze zabytki miasta: Meczet Lotfollaha wzniesiony po wschodniej stronie placu w latach 1603-1619 oraz Meczet Królewski wyróżniający się potężnymi rozmiarami oraz wspaniałą mozaiką dekorującą główny portal.

- Zwiedzanie Pałacu Ali Kapu (Wysokie Wrota), z którego królowie oglądali codzienne życie, a także różne atrakcje, np. grę w polo.

- Wizyta na Bazarze Qeysariye, spacer i zakupy, tu oczywiście będzie wspaniała okazja do zapoznania się z lokalnym rękodziełem.

- Powrót do hotelu, nocleg w Isfahanie. (7)

8. Dzień: 13.03.2018   wtorek

- Śniadanie, dalsze zwiedzanie fascynującego i pełnego tajemnic Isfahanu.

- Wizyta w Meczecie Piątkowym, uważanym za jeden z najpiękniejszych na świecie, wielokrotnie przebudowywany, zwłaszcza za panowania Seldżuków w XI i XII w.

- Przejazd do słynnego z fresków Pałacu Czehel Sotun zbudowanego w XII w. znanego również pod nazwą „Pałacu Czterdziestu Kolumn”.

- Zwiedzanie ogrodów Pałacu Hasz Behesz (Osiem Rajów) oraz Kościoła św. Marii i św. Grzegorza.

- W godzinach popołudniowych przejazd w kierunku Teheranu przez Abyaneh i Kashan- miasto, o którym mówi się, że ze względu na lokalizację zatrzymywały się tu liczne karawany, a także, iż to właśnie stąd wyruszyli Trzej Królowie do Betlejem.

- Krótki wypoczynek w hotelu.

9. Dzień: 14.03.2018  środa

- Transfer na lotnisko ok. godz. 02:00.

- Godz. 04:30 odlot samolotu do Polski.

 

 

 

Zdjęcia

Zapisy

                                         Cena: 1850 PLN + 900 EURO

  (+ 400 Euro płatne na miejscu  za wstępy, przewodników, wewnetrze połączenia samolotowe, wizy)

 

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszaw - Teheran – Warszawa

- wszystkie przejazdy na trasie, połączenia wewnetrze samolotowe

- zakwaterowanie w hotelach *** w pokojach 2 standardowych

- bilety wstępów do obiektów wymienionych w programie

- opiekę miejscowego przewodnika oraz duszpasterza oraz pilota grupy

- gwarantowana Msza Święta każdego dnia

-  śniadania (możliwość kolacji lub obiadu, dodatkowo płatne ok. 10 USD w zależności od tego gdzie będziemy jeść)

- wizy (prosimy o nadesłanie kserokopię paszportu- piersze strony na miesiąc przed wylotem)

Cena nie obejmuje:

- napiwków dla miejscowych przewodników i kierowcy

- wydatków własnych

- dojazdu do i z Warszawy

- dopłaty do pokoju jednosobowego 180 Euro

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe