facebook

Liban 12.05 - 20.05.2023

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa.
TERMIN:
12.05 - 20.05.2023
15.09 - 23.09.2023
CENA:



 


Opis pielgrzymki

 

LIBAN to jeden z najstarszych  Kościołów chrześcijańskich.  To tu bije serce religii założonej  przez Chrystusa.

72 razy wspomniany w Biblii, to muszla, w której zebrały się echa historii świata sięgającej czasów sprzed 6000 lat p.n.Ch. To kraj zielonych wybrzeży Morza Śródziemnego, zaśnieżonych szczytów Antylibanu, Doliny Beeka, Doliny Kadisz i wspaniałych pozostałości miasta Baalbek, Sydonu, Tyru i Trypolisu. Liban to losy Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Krzyżowców, Turków i Francuzów. Wszyscy oni zostawili tu swój ślad. To także ziemia Polaków: polscy uchodźcy, „tułacze dzieci” Hanki Ordonówny, to Juliusz Słowacki, o. Ryłło, Rzewuski, książę Radziwiłł i inni.
 

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa. Ta ziemia pamięta, jak mówi legenda, kroki Adama, który po wygnaniu z Raju, osiadł właśnie tu w Libanie. To tu sam Bóg, jak mówi kolejna legenda, zszedł na ziemię i zasadził swoimi rękoma cedry na cudnej libańskiej ziemi.
To ziemia świętych maronitów: Św. Charbela, Św. Rity i Św. Antoniego Egipskiego, którzy z nieba patrzą na świat i idą ludziom z pomocą.

Program pielgrzymki

Warszawa – Bejrut – Annaya (Św. Charbel) – Jrebta (Św. Rafka) – Kfifan - Cedry – Bacharre – Kozhaya –​ Dolina Kadisz – Byblos – Ghazir – Harrisa – Grota Jeita – Beiteddine – Deir El Kamar – Baalbek – Anjar – Ksara – Sidon – Tyr – Maghdouche

                                        

1. Dzień: 12.05.2023 / 15.09.2023

– spotkanie uczestników z organizatorem na lotnisku Okęcie Warszawa na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu do Bejrutu, sektor „ D” - odprawa bagażowo – paszportowa - godz. 22:25 odlot samolotu do Bejrutu

2. Dzień: 13.05.2023 / 16.09.2023

Msza Święta – godz. 02:55 planowany przylot do Bejrutu czasu miejscowego, transfer grupy do miejsca zakwaterowania w Byblos (1), odpoczynek – śniadanie, wyjazd w kierunku Annaja. Oddalone od Byblos 15 km. Jest to małe sanktuarium poświęcone wielkiemu maronickiemu zakonnikowi Św. Charbelowi. Nim jednak się stało miejscem kultu Świętego, był to monastyr pod wezwaniem Świętego Marona. Wewnątrz monastyru pielgrzymi spotykają się z relikwiami Świętego i jego miejscem ostatniego spoczynku. – przejazd w kierunku Jaabata. Znajduje się tu sanktuarium poświęcone św. Rafce. Uwaga!! Dla wszystkich osób, które pragną spędzić czas przede wszystkim u Św. Charbela, jest możliwość pozostania w sanktuarium po rezygnacji z wyjazdu do sanktuarium Św. Rafki. Te osoby zostaną odebrane w drodze powrotnej. Podobnie następnego dnia mogą zrezygnować z programu i przebywać w sanktuarium św. Charbela ( transfer po uzgodnieniu oraz dodatkowo płatny w zależności od ilości chetnych). – powrót do hotelu, kolacja - nocleg w Byblos (2)

3. Dzień: 14.05.2023 / 17.09.2023

Msza Święta – śniadanie, następnie wyjazd w kierunku Doliny Kadisza - wizyta w miejscu urodzenia Św. Charbela. Skromy domek w Beka Kafra zamieniony w kaplicę. – przejazd przez miasteczko Baszarra, w którym urodził się słynny libański poeta, Khalil Gebran, autor „Proroka”, dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. - Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Doceniła je Królowa Wiktoria, tworząc teren ochronny w 1876 roku na terenie o pow. 102 ha. Pierwszym jednak, który wprowadził prawo ochrony cedrów, był cesarz rzymski Hadrian – Kozahya to miejsce położone na wysokości 1000 n.p.m. Znajduje się tu klasztor niedostępny dla ludzi. Jest tu ponad 300 samotni wykutych w skale oraz 5 głównych monastyrów. Główny monastyr jest pod wezwaniem św. Antoniego Egipskiego, patrona wszystkich ludzi obłąkanych i ludzi z problemami psychicznymi oraz słabościami nerwicowymi. W klasztorze znajduje się też pierwsza drukarnia sprowadzona na Bliski Wschód z Edynburga. – powrót do hotelu ok. 1 h – kolacja - nocleg Byblos (3)

4. Dzień: 15.05.2023 / 18.09.2023

Msza Święta – śniadanie, w programie: Byblos, Ghazir, grota Jeita, Harissa – spacer po Byblos ( spacer może być przeniesiony na porę wieczorową, kiedy podświetlone miasto i port nabierają wyjątkowego uroku): miasto zbudowane przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tys. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. – Ghazir, niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m.n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250-letnia historia. Miejsce krótkiego pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej – Wizyta w Grocie Jeita, która znajduje się 18 km na północ od Bejrutu, w dolinie Psiej Rzeki, (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną). Grota Jeita jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści, płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki, wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody – Harissa to miejsce oddalone od Bejrutu o 20 km w kierunku gór. Z wysokości linii brzegowej widać wspaniale zawieszone na skraju Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, patronki tego kraju. – powrót do hotelu, kolacja - nocleg w Byblos (4)

5. Dzień: 16.05.2023 / 19.09.2023

Msza Święta - śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. - dla chętnych możliwość wyjazdu do Św. Charbela ( transport dodatkowo płatny. Chętni pozostają u św. Charbela do ok godz. 14:00- 15:00, a następnie zorganizowanym transportem udają się bezpośrednio do hotelu w Bejrucie). - pozostali uczestnicy jadą do Tripos, a po zwiedzeniu miasta jadą bezpośrednio do Bejrutu - zakwaterowanie, kolacja, nocleg w Bejrucie ( 5)

6. Dzień: 17.05.2023 / 20.09.2023

Msza Święta – śniadanie, a następnie w programie: Bejrut: Down Town, Deir el Qamar, Beiteddine - spacer po odnowionym Down Town (Starym Mieście), zobaczymy m.in. centrum handlowo bankowe, pozostałości kościoła św. Ludwika, Mały Seraj i Duży Seraj, pozostałości z okresu rzymskiego, teatr, wieże zegarowe, Pałac Prezydencki, Parlament, kolumny Justyniana, Meczet Hariri i mauzoleum premiera Hariri. Następnie udamy się do Muzeum Narodowego- czas pobytu w muzeum ok 1h – Beiteddin jest oddalone o 17 km od Bejrutu. Przejeżdżamy przez dawne wioski osmańskie, których mieszkańcy zajmowali się w tamtych czasach hodowlą jedwabników. Miniemy tereny zamieszkałe przez Druzów. Pałac w Beiteddin zbudowany w XIX w. przez emira Baszira II charakterem przypomina baśniowe pałace orientu ozdobione wieloma fontannami i cudnymi mozaikami. Kompleks pałacowy zbudowany był przez syryjskich rzemieślników. Po upadku rządów Turcji Osmańskiej pałac był siedzibą francuskiego rządu mandatowego. – Deir el Qamar, stare kamienne miasteczko oddalone od Bejrutu 25 km, które w okresie XVI– XVIII w. pełniło rolę siedziby emirów – władców autonomicznych regionu. Do naszych czasów dotrwały różne budowle, m.in. meczet emira Fahr ed–Dina z 1493r., pałac emira oraz chan – miejsce przeznaczone dla kupców, a także kościół Maryi Panny powstały ok. 450 roku (wielokrotnie przebudowywany, miejsce dawnej bogini Asztarte). Ważnym kościołem jest też kościół z 1901 r. pod wezwaniem „Pani Nieba”. – powrót do hotelu – kolacja - nocleg w Bejrucie (6)

7. Dzień: 18.05.2023 / 21.09.2023

Msza Święta – śniadanie - przejazd w kierunku Baalbek – Dolina Bekaa to żyzna ziemia, bogata w wodę znajdująca się między Górami Libanu i Antylibanu. Dolina znana z pozostałości antycznych ruin i bogatej historii. – przejazd w kierunku Ksara, wioski położonej na wysokości 1600 m.n.p.m, doskonale usytuowanej. Już w okresie Rzymian uprawiano tu winnice i produkowano wino. Odpowiednia ilość słońca, wilgotność oraz specyficzne warunki powodują, że wina są wspaniałe zarówno te słodkie jak i wytrawne. Możliwość skosztowania poszczególnych gatunków, a także ich zakupu. – Baalbek, zbudowany z okolicznych kamieni, tylko granit transportowano z Egiptu. Znany przede wszystkim ze znakomicie zachowanej świątyni Bachusa. Baalbek sięga swoimi początkami aż do okresu kananejskiego. Była tu świątynia poświęcona fenickiemu bogu Baalowi, stad nazwa miasta. W okresie greckim nazywano miasto Heliopolis. Bizantyjczycy zbudowali tu kościoły, Arabowie otoczyli murem, a Saladyn zbudował potężny meczet. Wjeżdżając do Baalbek, przejeżdżamy koło złoconego meczetu irańskiego, a przed wejściem na teren starego miasta mijamy świątynię Wenus. Baalbek, to jedyne miejsce z tak doskonale zachowanymi świątyniami, w szczególności świątynią Bachusa. Opieka UNESCO – powrót do hotelu – kolacja - nocleg w Bejrucie (7)

8. Dzień: 19.05.2023 / 22.09.2023

Msza Święta – śniadanie, wyjazd w kierunkuTyru, Sydon, Moghdouche – Tyr (znaczy Góra), oddalony od Bejrutu ok. 80 km, świadek 12 cywilizacji, założone na kliku skalistych wzgórzach. Miasto znane przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Fenicjanie z Tyru byli znani z zakładania w ówczesnym świecie geograficznym z zakładania kolonii. Tyr to miasto najwcześniej schrystianizowane. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Miasto było siedzibą 16 diecezji. Okres Krzyżowców, to okres powolnego upadku. Obecnie miasto otoczone jest palestyńskim osiedlami. Opieka UNESCO – Sydon, to współcześnie 8 km piaszczystych plaży odgrodzonych od drogi palestyńskim osiedlami. W historii to fenicki ośrodek handlowy. Nazwa miasta pochodzi o biblijnego wnuka Noego – Saida. Z Sydonu św. Paweł wypływa w podróż do Rzymu. Sydon to przede wszystkim produkcja szkła, purpury, szkoła prawnicza i inne szkoły, a przede wszystkim początki alfabetu. – Maghdouche - mała wioska położona o ok. 20 km od Sydonu. Znana z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego, jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół. – powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Bejrucie (8)

9. Dzień: 20.05.2023 / 23.09.2023

- ok. godz. 01:00 transfer na lotnisko - godz. 03:50 planowany odlot samolotu z Bejrutu - godz. 06:30 planowany przylot do Warszawy

Zdjęcia

Zapisy

Cena zawiera:

- przelot samolotem na trasie Warszawa- Bejrut –Warszawa, opłaty lotniskowe - zakwaterowanie w hotelu 4 * w Byblos, lokalny standard pokoje 2 osobowe (osoba 3 na dostawce) Aleph - zakwaterowanie w hotelu 4* w Bejrucie w centrum miasta, standard lokalny, pokoje 2 osobowe ( osoba 3 na dostawce) Gems - śniadania (w cenie standardowe napoje, kawa, herbata, woda) - kolacje, napoje dodatkowo płatne - lokalne transfery autobus/mikrobus w zależności od ilości uczestników - opieka polskiego pilota na całej trasie + opieka duchowa (wspólne modlitwy, Msze Święte) - podstawowy pakiet ubezpieczeniowy (KL + NNW + CP) Pakiet ubezpieczeń zawiera ochronę w zakresie następstw chorób przewlekłych (CP) - składkę na Fundusz Gwarancyjny 13 PLN - składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy 13 PLN - podatek VAT

Cena nie zawiera:

 płatne obligatoryjnie po przylocie na realizacje programu, wstępy, przewodnicy, opłaty lokalne - dojazdu na wyznaczone lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska. - wydatków własnych - napiwków - ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 2,5% lub 7,5%, oraz ubezpieczenia rezygnacji spowodowanych zachorowaniem wskutek Sars-Cov 1 i Sars – cov 2 oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanej zachorowaniem na Covid – 19 Można dokonać takiego ubezpieczenia w dniu zapisu na pielgrzymkę - dopłaty do pokoju 1-osobowego na zapytanie kontrahenta

Covid- ze względu na zmieniające się przepisy covidove, prosimy śledzi przepisy na stronie msz.gov.pl Libn W przypadku obowiązku wykonania testu PCR, uczestnicy są zobowiązani do opłaty we własnym zakresie. Zmiana przepisów nie Covid- nie stanowi podstawy do rezygnacji i zwrotu kosztów Przypominamy, iż na stronie msz.gov.pl Liban można znależć wszystkie inne ważne informacje oraz obowiązujące przepisy dotyczące Libanu

Uwaga!!!

godziny lotów mogą ulec zmianie – Organizator nie odpowiada za działania linii lotniczych, na które nie ma wpływu m. inn. odwołane lub opóźnione loty, zmiany daty i godziny wylotów – nie sa one podstawą do bezkosztowej rezygnacji z imprezy ani do reklamacji w paszporcie nie może znajdować się stempel izraelski , ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty pielgrzymki

Kontakt: tel: (+48) 887 403 330 (+48) 665 356 086 mail: pielgrzymkibm@gmail.com www: www.kupertyn.pl www.pielgrzymki.klaretyni.pl adres: al. Boh. Warszawy22/7 70-372 Szczecin GT 694/2022 01.02.2023 - 31.01.2024

Wpłaty należy dokonywać na konto: Misyjne Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne KUPERTYN nr konta PLN: 98 2490 0005 0000 4530 5536 6985 - bank Alior tytułem: Pielgrzymka do Św. Charbela / data imprezy / imię i nazwisko




POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa




Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe