facebook

Kazachstan - Uzbekistan

Uzbekistan to perła Azji Środkowej, kraj przez który kilkaset lat temu po Jedwabnym Szlaku ciągnęły karawany z Chin do Europy.
TERMIN:
03.10. - 14.10. 2018
CENA:
ok. 4350 zł
1290 $ 


Opis pielgrzymki

Góry, górskie jeziora, wspaniała, surowa przyroda.Niesamowite miasta: Taszkient, Chiwa, Samarkanda, Buchara. Koczownicze życie, niesamowite bazary położone przy dawnym szlaku jedwabnym. Grób Proroka Daniela, Chiwa - mistao syna Noego. Zapraszamy do mało znanego kraju w Azji Środkowej, aby zobaczyć miejsca, które jeszcze niewielu ludzi odwiedza.

Program pielgrzymki

                                          03.10.2018 – 14.10.2018

 

  1. Dzień: 03.10.2018     środa  Warszawa

-    spotkanie uczestników wyjazdu religijnego w Warszawie na Międzynarodowym lotnisku OKĘCIE sektor „D” na dwie godziny przed odlotem samolotu, odprawa paszportowo-bagażowa

-    godz. 12:45 odlot samolotu do ASTANY z przesiadką w Moskwie

  1. Dzień: 04.10.2018     czwartek        Astana           Msza Święta

-          godz. 06:15 przylot do ASTANY, stolicy Kazachstanu, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, zakwaterowanie w hotelu (1), krótki odpoczynek, śniadanie, zwiedzanie miasta.

ASTANA (co znaczy po kazachsku: stolica) zupełnie nowe - prawie nowe miasto, bo zbudowane na podwalinach kozackiego miasta Akomoły, przemianowane następnie na Calinograd. Miasto zbudowane na stepie, wg pomysłu japońskiego architekta Kurokawy. Pełne jest szerokich bulwarów ozdobionych rabatami kwiatowymi, wodnych kanałów, oczek wodnych oraz supernowoczesnych rozwiązań architektonicznych podświetlanych nocą bogatą iluminacją. Jako miasto wielokulturowe posiada mozaikę kuchni egzotycznej całego regionu oraz klimat Azji Środkowej wkomponowany w nowoczesność. Miasto euroazjatyckie, jak zwykł mawiać prezydent kraju.

-    Plac Konstytucji - na którym prezydent Nazarbajew ogłosił decyzję przeniesienia stolicy kraju z Ałma-Aty do Astany, Prezydenckie Centrum Kultury Republiki Kazachstanu. W muzeum zobaczymy „Złotego Człowieka” doskonale znanego nie tylko na kazachskich stepach, ale i w Centralnej Azji. Aby lepiej zrozumieć życie Kazachów w ich współczesnym mieście, odwiedzimy największe i zarazem unikatowe centrum handlowe Khan Shatyr. Windą znajdującą się w centrum handlowym wjedziemy na szczyt, gdzie znajduje sie pomnik Astana Baiterek, skąd ze specjalnego punktu obserwacyjnego można podziwiać roztaczającą się wspaniałą panoramę na stolicę Kazachstanu.

- następnie przejedziemy na drugi brzeg rzeki Ishym, aby móc dostać się do Placu Kazakh Eli. Tam zobaczymy kolejny unikatowy projekt architektoniczny Pałac Pokoju i Zgody, a także nadzwyczajny Meczet Sułtana Khazareta.

-    na zakończenie zwiedzania zobaczmy Plac Niepodległości, gdzie można zapoznać się z planami architektonicznymi dla stolicy aż do roku 2030

-    kolacja, nocleg w Astanie (2)

  1. Dzień: 05.10.2018     piątek              Astana – Akmoła- Taszkent         Msza Święta

-    śniadanie, następnie przejazd w kierunku Akmoły: kobiecy obóz żon zdrajców ojczyzny, jeden z największych obozów państwa sowieckiego i jeden z tzw. „Trzech Wysp Archipelagu Gułag”. Obóz został otwarty na początku roku 1938, kiedy to przyjechał tu pierwszy transport więźniów, głównie członkow zdrajców ojczyzny: żony, dzieci. Zgodnie z danymi (zresztą niekompletnymi), było tu represjonowanych ponad 18 tysięcy skazańców (wśród nich była matka słynnej primabaleriny Mai Plisieckiej, skazanej za polityczną działalność swojego męża).

W czasie oglądania kompleksu muzealnego, który powstał na terenie gułagu zobaczymy nie tylko eksponaty, ale również krótki 20-minutowy film

-    wylot z Astany planowany jest na godzinę 16:45

-    godzi. 17:45 przylot do Taszkentu, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, transfer do hotelu

-    kolacja, nocleg w Taszkencie (3)

  1. Dzień: 06.10.2018     sobota Taszkent   Msza Święta

- śniadanie, zwiedzanie Taszkentu, w którym to mieście postsowiecka zabudowa kryje jednak w sobie wspaniałe pomniki przeszłości. Miasto posiada jedną z czterech najstarszych na świecie Ksiąg Islamu – Koranu przechowywanej w szafie pancernej. Zwiedzanie Taszkientu: Medresa Abdula Kasima (szkoła koraniczna), kompleks Imama Khasta – centrum religijne składające się z: Medresy Barakkhana, Mauzoleum Kaffal Shashi oraz Biblioteki Islamskiej Literatury, gdzie znajduje się święta księga dla islamu, czyli Koran z VII w. Zakupy na bazarze Chor-Su-Bazaar- miejsce tradycyjnych zakupów, odwiedzimy również nowoczesną część Taszkientu: Plac Timura, Muzeum Sztuki Użytkowej, Pomnik Trzęsienia Ziemi, Plac Niepodległości, Katedrę pod wezwaniem Najświetszego Serca Pana Jezusa (kościół rzymsko-katolicki), w którym znajduje się obelisk poświęcony żołnierzom generała Andersa.

Taszkent – to w XIX wieku jedno z największych osrodków Centralnej Azji. Stolica Uzbekistanu odbudowana prawie w całości w ostatnich 40-latach po silnym trzęsieniu ziemi.

-    kolacja, nocleg w Taszkencie (4)

5. dzień: 07.10.2018 niedziela Taszkent- Kokand- Rishant- Fergana   Msza Święta

- śniadanie, następnie wykwaterowanie z hotelu, przejazd na dworzec kolejowy, godz. 08:05 odjazd pociagu z Taszkientu do Kokand.

- godz. 12:15 przyjazd pociagu do Kokand, spotkanie z miejscowym przewodnikiem na stacji kolejowej, zwiedzanie miasta. Kokand leży na zachodzie Kotliny Fergańskiej, dawniejszy chanat był jednym z trzech ważniejszych regionów Azji Średniej, konkurując z Bucharą i Chiwą. Obecnie świadkami wspaniałej przeszłości są Pałac Khudojar-Khan zbudowany w 1862 r. wraz z sąsiadującym z nim Meczetem Piątkowym

- przejazd autokarem w kierunku Rishotan. Miejsce znane z produkcji wyrobów ceramicznych, wizyta u majstra najbardziej znanego warsztatu ceramicznego.

- przejazd do Fergany, kolacja w miejscowej restauracji, nocleg w Ferganie (5)

Kotlina Fergańska: otoczona jest z trzech stron grzbietami Tien-Szanu, Pamiru-Ałtaju-Gór Turkiestańskich. Długa na 300 km, otoczona mgłą jest płaska, ciepła i bardzo żyzna. Obfituje w owoce, warzywa i inne produkty. Była ważnym punktem na trasie Jedwabnego Szlaku.

6. dzień: 08.10.2018  poniedziałek  Fergana- Margilan- Taszkent  Msza Święta

- śniadanie, przejazd w kierunku Margilan, znajduje się 5 km od Fergany. Ważny przystanek na Jedwabnym Szlaku, a rosnące tu morwy dostarczały przez kolejne stulecia materiału do produkcji jedwabiu. Zwiedzimy najważniejszą fabrykę jedwabiu Jadgorlik, do której to praktycznie wszyscy mieszkańcy okolicy dostarczają kokony hodowane przy domostwach. Zobaczymy też znajdującą się obok Medresę Said Akhmad- Khoja

- obiad w miejscowej restauracji, a następnie przejazd pociągiem do Taszkentu

- przyjazd do Taszkientu ok. godz. 21:20, nocleg w Taszkencie (6)

 7. dzień: 09.10.2018      wtorek Taszkent – Urgencz – Chiwa        Msza Święta

- śniadanie w hotelu, a następnie przelot samolotem do Urgench o godz. 07:50

- przylot do Urgench ok. godz. 09:30, transfer do Chiwy, zostawienie bagażu w hotelu, a następnie realizacja programu zwiedzanie miasta.

Chiwa – miasto ukryte na pustyni, oddalone ok. 18 dni jazdy na wielbłądzie od Samarkandy, miasto karawan, najbardziej odludna ze wszystkich oaz. Według miejscowej legendy, założył je Sem- syn Noego. Jak wiele ówczesnych miast zapomniane i przysypane piaskami pustyni. Miasto było ważnym przystankiem dla karawan zmierzających do Merw. Bogaciło się dzięki handlowi z miastami nadwołżańskimi a w szczególności z Archangielskiem. Miasto słynące z handlu niewolnikami, samowarami, futrami, bronią palną i melonami. Architektura Chiwy dotrwała do naszych czasów w stanie nienaruszonym.

-    miasto wewnętrzne Ichan Kala: Medresa Muhamada Amin Khana z roku 1855, Minaret Kalta Minor, Kunja Ark –najstarsza część cytadeli, Medresa Muhamada Rahim Khna-obecnie ośrodek rzemiosła, Meczet Piątkowy Juma z minaretem, Pałac Tash Hauli –Kamienny Pałac pełen tajeniczych korytarzy i bajecznie zdobionego haremu, sala sądowa oraz reprezentacyjna

-    zobaczymy Minaret Islama Hodży o wysokości 45 m. Minaret poświęcony jest światłemu Wezyrowi z początku XX w. odwiedzimy medresę Shirgazi Khana- zbudowaną przy pomocy ciężkiej pracy 5000 tysięcy perskich niewolników, którzy zamordowali Chana. Zobaczymy również Mauzoleum Mahmuda Pahlavana- poety, sportowca, patrona Chiwy. Grobowiec jego jest pokryty najpiękniejszymi ceramicznymi płytkami, jakie spotkać można w Chiwie.

-    kolacja, nocleg w Chiwie (7)

     8. dzień: 10.10.2018        środa  Khiwa- Buchara       Msza Święta

-    śniadanie w hotelu, następnie przejazd przez pustynię Kyzył – Kum- ok 7-8 godzin

Pustynia jest piaszczysto-kamienisto-gliniasta, której obszar położony jest na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Otoczona rzekami Amu-Darii i Morzem Aralskim. Zasobna w złoto, srebro, miedź, ropę naftową, gaz ziemny.

-    zakwaterowanie w hotelu

-    kolacja, nocleg w Bucharze (8)

      9. Dzień: 11.10.2018       czwartek        Buchara         Msza Święta

-    śniadanie w hotelu, zwiedzanie miasta: Twierdza Ark zlokalizowana w centrum miasta liczy sobie 2000 lat, to dawna siedziba emirów, wokół której rozbudowywało się miasto. Miasto w mieście z meczetami, komnatami i labiryntami korytarzy – Meczet Bolo Hauzy z XVIII w. Mauzoleum Sasanidów jedno z najpiękniejszych obiektów w Azji Centralnej kryjące w swoich murach grób Ismaila – założyciela dynastii Sasanidów, która doprowadziła Bucharę do wspaniałego szczytowego rozwoju.

-    Mauzoleum Hasmy-Ayouby, spacer po Starym Mieście Buchary oraz przez Kompleks Poi-Kalyan z minaretem Kalyan z XII w. (najwyższa budowla w tamtym okresie, która zachwyciła nawet samego Czingis – Chana). Sam meczet mieści ok. 10 tys osób wiernych i był do niedawna głównym meczetem piątkowym Buchary.

-    przejście przez bazar orientalny: Bazar Złotników z 1570 r. Troki Sarrafan z XVI w. Toki TalpakFurushon z XVI w. wizyta w Szkole Koranicznej Ulugbek i Abdulazizkhan z XVII w.

-    zwiedzanie kompleksu Lyabi Hauz (wokół sadzawki) z XVI – XVIII w. , jest to jedna z najpiękniejszych części miasta. Kompleks pochodzi z 1620 roku i miał za zadanie zaopatrywać całe miasto w wodę.

-    na zakończenie wizyta w żydowskiej synagodze znajdującej się w dzielnicy żydowskiej. Żydzi bucharscy pełnili bardzo ważną rolę od XIV w. w życiu miasta, handlując z Hazarami znad Wołgi. Gmina żydowska była bardzo bogata i liczna. Większość Żydów wyemigrowała w 1991 r.

- kolacja w tradycyjnym domu rodzinnym, gdzie zjemy tradycyjnie przygotowany płow- podstawowe danie uzbeckie.  nocleg w Bucharze (7)

10.dzień: 12.10.2018      piątek Buhara – Samarkanda       Msza Święta

-    śniadanie w hotelu, tego dnia wyjeżdzamy poza Bucharę

-    zwiedzanie: Mauzoleum Baghautdin Nakhshbandi – jest to miejsce aktywnego życia religijnego mieszkanców Buchary oraz miejsce grobu XIV- wiecznego świętego, założyciela bractwa sufickiego

-    odwiedzimy Sistorai Mokhi Khosa – letnią rezydencję ostatniego emira Buchary

- transfer na dworzec kolejowy, godz. 15:51 odjazd pociągi do Samarkandy

- przyjazd do Samarkandy o godz. 17:25, transfer do hotelu,

-    kolacja, nocleg w Samarkandzie (10)

      11. dzień: 13.10.2018     sobota      Samarkanda        Msza Świeta

-    śniadanie w hotelu, następnie zwiedzanie miasta: Plac Registan, a następnie zobaczymy trzy szkoły koraniczne (centrum kształcenia religijnego) Medresa Ulugbek XV w. Sher-Dor XVII w. i Tillya – Kari z XVII w. kryta szczerym złotem

-    zwiedzanie Mauzoleum Gur Emira (grób Tamerlana) oraz nekropolię Shakhi Zinda pochodzacą z XI w. Meczet Bibi Khana zbudowany przez Amir Timura, czyli Tamerlana w XV w. Na zakończenie programu odwiedzimy orientalny bazar – w dawnych czasach jeden z ważniejszych szlaków handlowych – Jedwabny Szlak, którym transportowano złoto, przyprawy, drogie kamienie. Dzisiaj ulubione miasto turystów podziwiających miejscową egzotykę i szukających azjatyckiej romantyki. Jest to miasto przede wszystkim Timura ozdobione turkusowymi kopułami. Timur osiedlał w Samarkandzie najzdolniejszych rzemieślników i artystów, którzy mieli zdobić jego miasto. Timur stworzył nie miasto a arcydzieło architektury.

- następnie wizyta w Obserwatorium Ulughbek, zbudowanym w XV w. za panowania dynastii Timurydów, ze słynną inskrypcją „Religie są ulotne, królestwa giną, ale nauka jest wieczna”.

- transfer na dworzec kolejowy, odjazd pociągu w kierunku Taszkientu o godz. 17:00

- godz. 19:10 przyjazd do Taszkientu, kolacja

- nocleg w Taszkencie (11)

12. dzień: 14.10.2018     niedziela

-    transfer na lotnisko, odlot samolotu do Moskwy o godz. 04:45

- przylot samolotu do Warszawy o godz. 11:50 

Zapisy

                         CENA: 4350 PLN +1290 USD

 

Cena obejmuje:

- przelot samolotem na trasie Warszawa – Moskwa – Astana – Taszkent – Moskwa -  Warszawa

- zakwaterownie w hotelach ***, pokoje 2,3 osobowe

- 2 x wyzywienie zgodnie z programem

- transport na całej trasie zgodnie z programem

- opiekę polskiego pilota grupy, opiekę duchową, każdego dnia Mszę Świętą

- ubezpieczenie KL NWW

 

Cena nie obejmuje:

- dojazdu do i z Warszawy na lotnisko

- dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych

- wydatków własnych

- napiwków dla lokalnych przewodników 35 USD od osoby na miejscu

- realizacja programu na miejscu,  oraz wewnętrzne linie lotnicze  260 $

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe