facebook

Kazachstan - Uzbekistan

Uzbekistan to perła Azji Środkowej, kraj przez który kilkaset lat temu po Jedwabnym Szlaku ciągnęły karawany z Chin do Europy.
TERMIN:
15.10. - 25.10.2017
CENA:
ok. 3450 zł
1400 $ 


Opis pielgrzymki

Góry, górskie jeziora, wspaniała, surowa przyroda.Niesamowite miasta: Taszkient, Chiwa, Samarkanda, Buchara. Koczownicze życie, niesamowite bazary położone przy dawnym szlaku jedwabnym. Grób Proroka Daniela, Chiwa - mistao syna Noego. Zapraszamy do mało znanego kraju w Azji Środkowej, aby zobaczyć miejsca, które jeszcze niewielu ludzi odwiedza.

Program pielgrzymki

 

1.   Dzień: Warszawa      15.10.2017        niedziela

-   spotkanie uczestników wyjazdu religijnego w Warszawie na Miedzynarodowym lotnisku OKĘCIE sektor „D” na dwie godziny przed odlotem samolotu, odprawa paszportowo-bagażowa.

-   godz. 16:35 odlot samolotu do ASTANY z przesiadką w Moskwie

2.   Dzień: Astana            16.10.2017        poniedziałek

-   godz. 06:15 przylot do ASTANY stolicy Uzbekistanu, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, zakwaterowanie w hotelu (1), krótki odpoczynek, śniadanie, zwiedzanie miasta.

ASTANA (co znaczy po kazachsku: stolica) - prawie nowe miasto, bo zbudowane na podwalinach kozackiego miasta Akomoły, przemianowane następnie na Calinograd. Miasto zbudowane na stepie wg pomysłu japońskiego architekta Kurokawy. Pełne jest szerokich bulwarów ozdobionych rabatami kwiatowymi, wodnych kanałów, oczek wodnych oraz supernowoczesnych rozwiązań architektonicznych podświetlanych noca bogatą iluminacją. Jako miasto wielokulturowe posiada mozaikę kuchni egzotycznej całego regionu oraz klimat Azji Środkowej wkomponowany w nowoczesność. Miasto euroazjatyckie jak zwykł mawiać prezydent kraju.

-   Plac Konstytucji - na którym prezydent Nazarbajew ogłosił decyzję przeniesienia stolicy kraju z Ała-Aty do Astany, Prezydenckie Centrum Kultury Republiki Kazachstanu. W muzeum zobaczymy „Złotego Człowieka” doskonale znanego nie tylko na kazachskich stepach ale i w Centralnej Azji. Aby lepiej zrozumieć życie Kazachów w ich współczesnym mieście, odwiedzimy największe i zarazem unikatowe centrum handlowe Khan Shatyr. Windą znajdującą się w centrum handlowym wjedziemy na szczyt, gdzie znajduje sie pomnik Astana Baiterek, skąd ze specjalnego punktu obserwacyjnego można podziwiać roztaczającą się wspaniałą panoramę na stolicę Kazachstanu.

- następnie przejedziemy na drugi brzeg rzeki Ishym, aby móc dostac sie do Placu Kazakh Eli. Tam zobaczymy kolejny unikatowy projekt architektoniczny Pałac Pokoju i Zgody, a także nadzwyczajny Meczet Sułtana Khazareta.

-   na zakończenie zwiedzania zobaczmy Plac Niepodległości, gdzie można zapoznać się z planami architektonicznymi dla stolicy aż do roku 2030

-   kolacja,  nocleg w Astanie (2)

3.   Dzień: Astana – Taszkient          17.10.2017      wtorek

-   śniadanie, a następnie dzień przeznaczony na zapoznanie sie z etnografią regionu i jej rozmaitością. Zaczniemy od poznania narodowych potraw Kazachów, albowiem nie ma lepszego sposobu poznania narodu niż poprzez to co i jak jedzą. Poznamy tez proces wytwarzania popularnego instrumentu kazachskiego jakim jest sazsyrnay. Żadna opowieść o wielkich Kazachach oraz o życiu nomadów nie może obyć się bez jurt. Zobaczymy zatem również sposób budowania jutr, który był i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. W szczególności budowa szkieletu z drewnianych żerdzi podtrzymujących cały dom. Bedziemy mieli mozliwość przymierzenia kazachskich strojów oraz tańczenia w nich narodowego tanca Kara Zhorga

-   wylot z Astany planowany jest na godzine 21:20

-   godzi. 22:20 przylot do Taszkentu, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, transfer do hotelu

-   kolacja, nocleg w Taszkiencie (3)

4.   Dzień: Taszkent                  18.10.2017    środa

-   śniadanie, następnie zwiedzanie Taszkientu: Medresa Abdula Kasima (szkoła koraniczna), kompleks Imama Khasta – centrum religijne składające się z: Medresy Barakkhana, Mauzoleum Kaffal Shashi, oraz Biblioteki Islamskiej Literatury, gdzie znajduje się święta księga dla islamu, czyli Koran z VII w. zakupy na bazarze Chor-Su-Bazaar - miejsce tradycyjnych zakupów, odwiedzimy również nowoczesną część taszkientu Plac Timura, Muzeum Sztuki Użytkowej, Pomnik Trzęsienia Ziemi, Plac Niepodległości, Katedrę pod wezwaniem Najświetszego Serca Pana Jezusa (kościół rzymsko-katolicki), w którym znajduje sie obelisk poświęcony żołnierzom generała Andersa.

Taszkent – to w XIX wieku jedno z największych ośrodków Centralnej Azji. Stolica Uzbekistanu odbudowana prawie w całości w ostatnich 40-latach po silnym trzęsieniu ziemi. Współczesna i postsowiecka zabudowa kryje jednak w sobie wspaniałe pomniki przeszłości. Miasto posiada jedną z czterech najstarszych na świecie Ksiąg Islamu – Koranu przechowywanej w szafie pancernej znajdującej sie w bibliotece Muzeum Piątkowego.

-   kolacja, nocleg w Taszkiencie (4)

5.   Dzień: Taszkent – Urgencz – Chiwa   19.10.2017       czwartek

-   śniadanie w hotelu, a następnie przelot samolotem do Urgench o godz. 07:50

-   przylot do Urgench ok. godz. 09:30, transfer do Chiwy, zostawienie bagaży w hotel, a następnie realizacja programu zwiedzania miasta.

Chiwa – miasto ukryte na pustyni, oddalone ok. 18 dni jazdy na wielbłądzie od Samarkandy, miasto karawan, najbardziej odludna ze wszystkich oaz. Według miejscowej legendy założył je Sem- syn Noego. Jak wiele ówczesnych miast zapomniane i przysypane piaskami pustyni. Miasto było ważnym przystankiem dla karawan zmierzających do Merw. Bogaciło się dzięki handlowi z miastami nadwołżańskimi a w szczególności z Archangielskiem. Miasto słynące z handlu niewolnikami, samowarami, futrami, bronią palną i melonami. Architektura Chiwy dotrwała do naszych czasów w stanie nienaruszonym.

-   miasto wewnetrzne Ichan Kala: Medresa Muhamada Amin Khana z roku 1855, Minaret Kalta Minor, Kunja Ark – najstarsza część cytadeli, Medresa Muhamada Rahim Khna-obecnie ośrodek rzemiosła, Meczet Piątkowy Juma z minaretem, Pałac Tash Hauli –Kamienny Pałac pełen tajemniczych korytarzy i bajecznie zdobionego haremu, sala sądowa oraz reprezentacyjna.

-   zobaczymy Minaret Islama Hodży o wysokości 45 m. Minaret poświęcony jest światłemu wezyrowi z początku XX w., odwiedzimy medrese Shirgazi Khana – zbudowaną przy pomocy ciężkiej pracy 5000 perskich niewolników, którzy zamordowali chana. Zobaczymy również Mauzoleum Mahmuda Pahlavana- poety, sportowca, patrona Chiwy. Grobowiec jego jest pokryty najpiękniejszymi ceramicznymi płytkami jakie spotkać można w Chiwie.

-   kolacja, nocleg w Chiwie (5)

6.   Dzień: Chiwa – Buchara    20.10.2017    piątek

-   śniadanie w hotelu, nastepnie przejazd przez pustynię Kyzył – Kum - ok 7-8 godzin

Pustynia jest piaszczysto-kamienisto-gliniasta, której obszar położony jest na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Otoczona rzekami Amu-Darii i Morzem Aralskim. Zasobna w złoto, srebro, miedzi, ropy nafrowej, gazu ziemnego.

-   zakwaterowanie w hotelu

-   kolacja, nocleg w Bucharze (6)

7.   Dzień: Buhara           21.10.2017       sobota

-   śniadanie w hotel, zwiedzanie miasta: Twierdza Ark zlokalizowana w centrum miasta liczy sobie 2000 lat, to dawna siedziba emirów wokół której rozbudowywało sie miasto. Miasto w mieście z meczetami, komnatami i labiryntami korytarzy – Meczet Bolo Hauzy z XVIII w. Mauzoleum Sasanidów jedno z najpiękniejszych obiektów w Azji Centralnej kryjący w swoich murach grób Ismaila – założyciela dynastii Sasanidów, która doprowadziła Buchare do wspaniałego szczytowego rozwoju.

-   Mauzoleum Hasmy-Ayouby, pieszy spacer po Starym Mieście Buchary oraz przez Kompleks Poi-Kalyan z minaretem Kalyan z XII w. (najwyższa budowla w tamtym okresie, która zachwyciła nawet samego  Czingis – Chana). Sam meczet mieści  ok 10 tys osób wiernych i był do niedawna głównym mecztem Piątkowym Buchary.

-   przejście przez bazar orientalny: Bazar Złotników z 1570 r. Troki Sarrafan z XVI w. Toki TalpakFurushon z XVI w. wizyta w Szkole Koranicznej Ulugbek i Abdulazizkhan z XVII w.

-   zwiedzanie kompleksu Lyabi Hauz (wokół sadzawki) z XVI – XVIII w. jest to jedna z najpiękniejszych cześci miasta. Kompleks pochodzi z 1620 roku i miał za zadanie zaopatrywać całe miasto w wodę.

-   na zakończenie wizyta w żydowskiej synagodze znajdującej się dzielnicy żydowskiej. Żydzi bucharscy pełnili bardzo ważna rolę od XIV w. w życiu miasta handlując z Hazarami znad Wołgi. Gmina żydowska była bardzo bogata i liczna. Większośc Żydów wyemigrowała w 1991 r.

- kolacja, nocleg w Bucharze (7)

8.   Dzień: Buhara – Samarkanda    22.10.2017      niedziela

-   śniadanie w hotelu, tego dnia wyjeżdzamy poza Bucharę

-   zwiedzanie: Mauzoleum Baghautdin Nakhshbandi – jest to miejsce aktywnego życia religijnego mieszkanców Buchary oraz miejsce grobu XIV wiecznego świętego, założyciela bractwa sufickiego

-   odwiedzimy Sistorai Mokhi Khosa – letnią rezydencję ostatniego emira Buchary.

- transfer na dworzec kolejowy, godz. 15:51 odjazd pociągi do Samarkandy

- przyjazd do Samarkandy o godz. 17:25, transfer do hotelu,

-   kolacja, nocleg w Samarkandzie (8)

9.   Dzień: Samarkanda           23.10.2017      poniedziałek

-   śniadanie w hotelu, następnie zwiedzanie miasta: Plac Registan (co oznacza po persku pustynia), a następnie zobaczymy trzy szkoły koraniczne (centrum kształcenia religijnego) Medresa UlugbekXV w. Sher-Dor XVII w. i Tillya – Kari z XVII w. kryta szczerym złotem

-   zwiedzanie Mauzoleum Gur Emira (grób Tamerlana), oraz nekropolię Shakhi Zinda pochodzacą z XI w. Meczet Bibi Khana zbudowany przez Amir Timura czyli Tamerlana w XV w. Na zakończenie programu odwiedzimy orientalny bazar – w dawnych czasach jeden z ważniejszych szlaków handlowych – Jedwabny Szlak - którym transportowano złoto, przyprawy, drogie kamienie. Dzisiaj ulubione miasto turystów podziwiających miejscową egzotykę i szukających azjatyckiej romantyki. Jest to przede wszystkim miasto Timura ozdobione turkusowymi kopułami. Timur osiedlał w Samarkandzie najzdolniejszych rzemieślników i artystów, którzy mieli zdobić jego miasto. Timur stworzył nie miasto a arcydzieło architektury.

-   kolacja, nocleg w Samarkandzie (9)

10.                Dzień: Samarkanda – Taszkient 24.10.2017 wtorek

-   śniadanie w hotelu, nastepnie wizyta w Obserwatorium Ulughbek zbudowane w XV w. za panowania dynastii Timurydów, ze słynną inskrypcją „Religie są ulotne, królestwa giną ale nauka jest wieczna„

-   wizyta w Afrosiab – mieście sogdyjskim, przypominającym o śmierci generała z rąk Aleksandra Wielkiego. Nastepnie zobaczymy miejsce, w którym znajduje sie domniemany grób Proroka Daniela. Według legendy prochy jego zostały sprowadzone do Samarkandy przez Timura i tu pochowane. Prorok Daniel jest ważnym prorokiem dla trzech religii monoteistycznych: chrzescijaństwa, judaizmu i islamu.

-   transfer na dworzec kolejowy, odjazd pociagu w kierunku Taszkientu o godz. 17:00

-   przyjazd do taszkientu o godz. 19:10

-   transfer do hotelu, zakwaterowanie

-   kolacja, nocleg w Taszkiencie (10)

11.                Dzień: Taszkient        25.10.2017      środa

-   transfer na lotnisko, odlot samolotu o godz. 04:45

-   przylot do Warszawy 0 godz. 10:50

 

Zdjęcia

Zapisy

                                 Cena: 3450 zł. + 1400$

Cena zawiera:

-- przelot samolotem na trasie: Warszaw-Moskwa-Astana-Taszkient-Moskw- Warszaw

-   transfer autokarowy

-   zakwaterowanie w hotelach ***

-   dwa razy wyżywienie: śniadanie + obiad lub kolacja

-   bilety samolotowe na trasie: Taszkient-Urgent

- bilety na pociag na trasie: Buhara-Samarkanda-Samarkanda – Taszkient

- miejscowy przewodnik

- rezalizacja programu

- bilety wstepów zgodnie z programem

- opieke osoby duchownej

- wiza (informacja o procedurze wizowania zostanie przesłana w stosownym czasie)

 

Cena nie zawiera:

-   dojazdu własnego do i z Warszawy na lotnisko

-   wydatków własnych

 

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA KAŻDEGO PIELGRZYMA
Dowiedz się więcej jak przygotować się do pielgrzymki i podróży samolotem. Porady jak być wzorowym pielgrzymem.
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe